Уряд планує підтримати хлібопекарів, які страждають через високі ціни на газ

Уряд планує підтримати хлібопекарів, які страждають через високі ціни на газ

Уряд планує підтримати хлібопекарів, які страждають через високі ціни на газ
Суспільне Тернопіль

Кабінет міністрів готує механізми підтримки хлібопекарів і виробників інших соціально важливих товарів, які через зростання цін на газ зазнають збитків. Про це на брифінгу в Офісі президента 24 грудня заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

За його словами, ціна на газ у Європі зросла в понад п’ять разів, що відобразилося і на Україні – ціни планують підвищувати зокрема виробники хліба.

"Держава в цьому випадку має захистити й українського хлібопекаря, і споживача. За ініціативи президента України уряд підготував декілька механізмів відповідної підтримки та планує запровадити їх уже найближчим часом", – зазначив Шмигаль.

Серед цих механізмів – запровадження націнок на соціальні продукти і введення прямих дотацій або спеціальних цін для виробників соціальних продуктів (зокрема хліб). Наразі уряд проводить консультації з представниками бізнесу, щоб зрозуміти, "якою вона (підтримка – ред.) має бути".

Що з ціною на газ

З початку 2021-го року ціни на газ у країнах Євросоюзу підскочили вчетверо на тлі обмеженого постачання з Росії, США і Близького Сходу. Причинами стали різке відновлення економіки, яка потребувала більше енергоресурсів (а оскільки попит перевищував пропозицію, ціна на блакитне паливо зросла).

Крім того, зростання цін на газ у Європі деякі експерти пов'язували із намірами Росії якнайшвидше запустити "Північний потік-2". РФ відмовлялася збільшувати транзит через Україну, мотивуючи це нібито ненадійністю української газотранспортної системи.

У вересні й на початку жовтня 2021-го вартість газу в Європі стрімко зростала, встановивши кілька рекордів. Зокрема, 6 жовтня ціна тисячі кубометрів газу сягнула майже 2 тисяч доларів. Однак під час торгів 7 жовтня на біржі ICE котирування різко обвалилися, знизившись до рівня нижче 1100 доларів за тисячу кубометрів. Попри це у грудні вартість газу перевищила 2 тисячі доларів за тисячу кубічних метрів.

За останні два дні ціни на газ у Європі впали на третину від свого історичного максимуму. Станом на 24 грудня січневий ф'ючерс на TTFНейтральний індекс цін на газ TTF (Title Transfer Facility Natural Gas Price Index, TTF NGPI) — це середньозважена ціна газу всіх угод, укладених за всіма спотовими контрактами, які поставляються в певний день на TTF в Нідерландах. на біржі ICE Futures торгувався на рівні 1300 доларів за тисячу кубів. Напередодні 23 грудня ф'ючерси на TTF торгувалися на рівні 1485 доларів за тисячу кубометрів.

В Офісі президента України запевняють, що різкі коливання ціни на газ в Європі не вплинуть на українську економіку. Заступник керівника Офісу президента Ростислав Шурма заявив, що на Банковій шукають "компромісне рішення" та ведуть перемовини з українськими державними та приватними видобувниками газу".

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок