23 грудня президент Росії Володимир Путін влаштував підсумкову пресконференцію, присвячену зовнішнім та внутрішньополітичним питанням. Серед іншого, він відповів на питання журналістів про конфлікт з Україною, Мінські домовленості, майбутнє Донбасу та газову кризу.
Про НАТО
Зокрема, Путін звинуватив країни заходу у тому, що вони чинять тиск на Росію, розміщуючи військові бази поблизу її кордонів.
"Хіба ми комусь погрожуємо? Це ми прийшли до кордонів США, Британії? До нас прийшли. А тепер кажуть, і Україна буде в НАТО. Отже, і там будуть системи, чи на двосторонній основі будуть бази й озброєння", – зауважив російський президент.
Він наголосив, що розширення НАТО є неприйнятним для Росії.
"Ми дали чітко зрозуміти – подальший рух на схід є неприйнятним. Ну що тут незрозуміло?", – обурився політик.
"Це ми ставимо ракети поруч із кордонами Сполучених Штатів? Ні. Це США прийшли до порогів нашого дому. Ну хіба це якась надвимога: не ставити більше ніяких ударних систем біля нашого дому? Ну чого тут незвичайного?"
Путін додав, що подальші дії Росії залежатимуть не від ходу перемовин, а від забезпечення безпеки Росії сьогодні та ні історичну перспективу.
Про Мінські домовленості
Путін заявив, що майбутнє Донбасу мають визначати його мешканці.
"Інакше бути не може", – підкреслив він.
При цьому резидент вважає, що Росія має виступити у ролі посередника у вирішенні конфлікту.
"Ми свою роль бачимо в тому, щоб бути посередниками, у створенні найкращих умов для людей, які проживають на цій території", – додав Путін.
Водночас він поскаржився, що Росію намагаються зробити стороною конфлікту.
"Є проблеми. Бо відповідно до Мінських домовленостей, Росія є посередником, а нас хочуть зробити стороною конфлікту. Ми на це не згодні. І в Мінських домовленостях такого немає", – зауважив президент.
Читайте також: Путін звинуватив Україну в невиконанні Мінських угод
Він додав, що Мінські домовленості передбачають внесення змін до української Конституції, забезпечення автономії, проведення виборів та амністію для бойовиків ОРДЛО.
"Що ми бачимо? Замість виборів – військова адміністрація, замість амністії – люстрація, замість виборів і політичних рішень – повернення військ до місць постійної дислокації. Так ставиться питання. Що таке повернення військ? Тобто ввести війська без жодних політичних рішень", – зазначив російський лідер.
Путін також поскаржився на те, що Україна не змінила основний закон.
"Де зміни до Конституції? При цьому там написано, що вони мають бути погоджені з представниками ЛНР та ДНР. Вони не тільки не погоджують, не тільки не вносять жодних змін до Конституції, а й відмовляються взагалі розмовляти з представниками Донбасу. Хоча коли підписували домовленості в Мінську, самі наголошували, щоб представники Донбасу поставили підписи", – додав президент РФ.
Про війну
Володимир Путін звинуватив українську владу в тому, що вона причетна до загострення конфлікту на Донбасі.
"Чи можна віддавати наказ стріляти? Ви запитайте про це у політичного керівництва України. Як вони віддають накази стріляти по Донбасу в щоденному режимі", – сказав політик.
Читайте також: В Україні готують "третю військову операцію на Донбасі" і РФ "змушена реагувати" — Путін
За словами президента, у минулому були досягнуті домовленості по те, що наказ на зворотній вогонь у випадку вогню з іншої сторони може віддати лише найвище керівництво
"Київська влада взяла це і скасувала це рішення. Передавши право ухвалювати рішення на рівень польових командирів. Запитайте їх. навіщо вони це зробили?!", – обурився Путін.
Про газ
Путін заперечив, що Росія причетна до рекордного зростання цін на газ на ринках Європи. При цьому він вважає, що країни ЄС реекспортують частину газу Україні.
"Там є труба, яка з‘єднує польську трубопровідну систему з українською. Об‘єм – приблизно 3 мільйони кубічних метрів на секунду. Саме стільки з ФРН і подають до Польщі. У мене є підстави думати, що цей газ в кінцевому результаті йде в України", – зауважив президент.
На його думку, Європа не мала б надавати Україні у такий спосіб економічну підтримку.
"Користувачам в Європі та ФРН треба знати, що відбувається насправді, й, можливо. звернутися до відповідних інстанцій з проханням пояснити цю позицію. І замість того, щоб подавати газ до України, намагаючись підтримати штани там комусь, краще здійснювати поставку до Європи і знизити ціну на газ на споті", – зауважив він.
Читайте також: Росія не причетна до зростання цін на газ у Європі – Путін
За словами Путіна, причиною газової кризи у Європі стало розірвання контрактів з РФ.
"Ми ж казали – не потрібно руйнувати довготривалі контракти. "Ні", – говорила нам Єврокомісія. – "Треба переходити на ринкові відносини. Ринок відрегулює". Ось він і відрегулював. Понад дві тисячі доларів за тисячу кубів", – зауважив Путін.
Про майбутнє
За словами Путіна, президент Володимир Зеленський перебуває під впливом націоналістично налаштованих кіл суспільства.
"Президент Зеленський прийшов до влади й замість того, аби виконувати (обіцянки – ред.), як і попередні керівники, потрапив під вплив радикальних елементів, як кажуть в Україні, "нациків", – зазначив він.
За словами російського президента, при цьому РФ прагне до нормалізації відносин з Україною.
"Ми хочемо вибудувати ці добросусідські відносини з Україною, причому, що називається "будь-якою ціною", йдемо на все практично. Але як можна вибудувати стосунки із сьогоднішнім керівництвом? З урахуванням того, що вони роблять? Практично неможливо", – заявив Путін.
Політик додав, що Росія готова працювати з тими силами, які хотіли б вибудувати стосунки з Росією в такому добросусідському ключі.
"Що відбувається з цими силами: позасудові розправи, санкції проти власних громадян, що суперечить Конституції України, чи вбивства на вулиці", – зауважив російський президент.
Читайте також: Україна "вичавлює" росіян з їхніх етнічних територій – Путін
При цьому Путін вважає, що українська влада цілеспрямовано витіснити етнічних росіян із території країни. Зокрема, він розкритикував закон "Про корінні народи", підписаний президентом Володимиром Зеленським у червні 2021 року.
"Оголосили росіян, які проживають на цій території, некорінним народом. Так само, до речі, як і поляків, угорців, румун. Звідси й суперечки у міждержавних відносинах України з цими країнами", – зауважив політик.
Президент РФ переконаний, що Україна дотримується політики знищення російської мови.
"Просто вичавлюють росіян і російськомовне населення з їхньої історичної території. Ось що відбувається", – підсумував Путін.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!