"Зеленський потрапив під вплив радикалів". Що сказав Путін про Україну на пресконференції

"Зеленський потрапив під вплив радикалів". Що сказав Путін про Україну на пресконференції

"Зеленський потрапив під вплив радикалів". Що сказав Путін про Україну на пресконференції
Фото: Associated Press

23 грудня президент Росії Володимир Путін влаштував підсумкову пресконференцію, присвячену зовнішнім та внутрішньополітичним питанням. Серед іншого, він відповів на питання журналістів про конфлікт з Україною, Мінські домовленості, майбутнє Донбасу та газову кризу.

Про НАТО

Зокрема, Путін звинуватив країни заходу у тому, що вони чинять тиск на Росію, розміщуючи військові бази поблизу її кордонів.

"Хіба ми комусь погрожуємо? Це ми прийшли до кордонів США, Британії? До нас прийшли. А тепер кажуть, і Україна буде в НАТО. Отже, і там будуть системи, чи на двосторонній основі будуть бази й озброєння", – зауважив російський президент.

Він наголосив, що розширення НАТО є неприйнятним для Росії.

"Ми дали чітко зрозуміти – подальший рух на схід є неприйнятним. Ну що тут незрозуміло?", – обурився політик.

"Це ми ставимо ракети поруч із кордонами Сполучених Штатів? Ні. Це США прийшли до порогів нашого дому. Ну хіба це якась надвимога: не ставити більше ніяких ударних систем біля нашого дому? Ну чого тут незвичайного?"

Путін додав, що подальші дії Росії залежатимуть не від ходу перемовин, а від забезпечення безпеки Росії сьогодні та ні історичну перспективу.

Про Мінські домовленості

Путін заявив, що майбутнє Донбасу мають визначати його мешканці.

"Інакше бути не може", – підкреслив він.

При цьому резидент вважає, що Росія має виступити у ролі посередника у вирішенні конфлікту.

"Ми свою роль бачимо в тому, щоб бути посередниками, у створенні найкращих умов для людей, які проживають на цій території", – додав Путін.

Водночас він поскаржився, що Росію намагаються зробити стороною конфлікту.

"Є проблеми. Бо відповідно до Мінських домовленостей, Росія є посередником, а нас хочуть зробити стороною конфлікту. Ми на це не згодні. І в Мінських домовленостях такого немає", – зауважив президент.

Читайте також: Путін звинуватив Україну в невиконанні Мінських угод

Він додав, що Мінські домовленості передбачають внесення змін до української Конституції, забезпечення автономії, проведення виборів та амністію для бойовиків ОРДЛО.

"Що ми бачимо? Замість виборів – військова адміністрація, замість амністії – люстрація, замість виборів і політичних рішень – повернення військ до місць постійної дислокації. Так ставиться питання. Що таке повернення військ? Тобто ввести війська без жодних політичних рішень", – зазначив російський лідер.

Путін також поскаржився на те, що Україна не змінила основний закон.

"Де зміни до Конституції? При цьому там написано, що вони мають бути погоджені з представниками ЛНР та ДНР. Вони не тільки не погоджують, не тільки не вносять жодних змін до Конституції, а й відмовляються взагалі розмовляти з представниками Донбасу. Хоча коли підписували домовленості в Мінську, самі наголошували, щоб представники Донбасу поставили підписи", – додав президент РФ.

Про війну

Володимир Путін звинуватив українську владу в тому, що вона причетна до загострення конфлікту на Донбасі.

"Чи можна віддавати наказ стріляти? Ви запитайте про це у політичного керівництва України. Як вони віддають накази стріляти по Донбасу в щоденному режимі", – сказав політик.

Читайте також: В Україні готують "третю військову операцію на Донбасі" і РФ "змушена реагувати" — Путін

За словами президента, у минулому були досягнуті домовленості по те, що наказ на зворотній вогонь у випадку вогню з іншої сторони може віддати лише найвище керівництво

"Київська влада взяла це і скасувала це рішення. Передавши право ухвалювати рішення на рівень польових командирів. Запитайте їх. навіщо вони це зробили?!", – обурився Путін.

Про газ

Путін заперечив, що Росія причетна до рекордного зростання цін на газ на ринках Європи. При цьому він вважає, що країни ЄС реекспортують частину газу Україні.

"Там є труба, яка з‘єднує польську трубопровідну систему з українською. Об‘єм – приблизно 3 мільйони кубічних метрів на секунду. Саме стільки з ФРН і подають до Польщі. У мене є підстави думати, що цей газ в кінцевому результаті йде в України", – зауважив президент.

На його думку, Європа не мала б надавати Україні у такий спосіб економічну підтримку.

"Користувачам в Європі та ФРН треба знати, що відбувається насправді, й, можливо. звернутися до відповідних інстанцій з проханням пояснити цю позицію. І замість того, щоб подавати газ до України, намагаючись підтримати штани там комусь, краще здійснювати поставку до Європи і знизити ціну на газ на споті", – зауважив він.

Читайте також: Росія не причетна до зростання цін на газ у Європі – Путін

За словами Путіна, причиною газової кризи у Європі стало розірвання контрактів з РФ.

"Ми ж казали – не потрібно руйнувати довготривалі контракти. "Ні", – говорила нам Єврокомісія. – "Треба переходити на ринкові відносини. Ринок відрегулює". Ось він і відрегулював. Понад дві тисячі доларів за тисячу кубів", – зауважив Путін.

Про майбутнє

За словами Путіна, президент Володимир Зеленський перебуває під впливом націоналістично налаштованих кіл суспільства.

"Президент Зеленський прийшов до влади й замість того, аби виконувати (обіцянки – ред.), як і попередні керівники, потрапив під вплив радикальних елементів, як кажуть в Україні, "нациків", – зазначив він.

За словами російського президента, при цьому РФ прагне до нормалізації відносин з Україною.

"Ми хочемо вибудувати ці добросусідські відносини з Україною, причому, що називається "будь-якою ціною", йдемо на все практично. Але як можна вибудувати стосунки із сьогоднішнім керівництвом? З урахуванням того, що вони роблять? Практично неможливо", – заявив Путін.

Політик додав, що Росія готова працювати з тими силами, які хотіли б вибудувати стосунки з Росією в такому добросусідському ключі.

"Що відбувається з цими силами: позасудові розправи, санкції проти власних громадян, що суперечить Конституції України, чи вбивства на вулиці", – зауважив російський президент.

Читайте також: Україна "вичавлює" росіян з їхніх етнічних територій – Путін

При цьому Путін вважає, що українська влада цілеспрямовано витіснити етнічних росіян із території країни. Зокрема, він розкритикував закон "Про корінні народи", підписаний президентом Володимиром Зеленським у червні 2021 року.

"Оголосили росіян, які проживають на цій території, некорінним народом. Так само, до речі, як і поляків, угорців, румун. Звідси й суперечки у міждержавних відносинах України з цими країнами", – зауважив політик.

Президент РФ переконаний, що Україна дотримується політики знищення російської мови.

"Просто вичавлюють росіян і російськомовне населення з їхньої історичної території. Ось що відбувається", – підсумував Путін.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок