У "Софії Київській" відкрилася виставка з нагоди 275-річчя спорудження брами Заборовського

У "Софії Київській" відкрилася виставка з нагоди 275-річчя спорудження брами Заборовського

У "Софії Київській" відкрилася виставка з нагоди 275-річчя спорудження брами Заборовського Facebook

У Національному заповіднику "Софія Київська" розпочала роботу виставка, присвячена 275-річчю спорудження брами Заборовського. Представлені матеріали, які розповідають про концепцію споруди та її реставрацію митцями, поетами, істориками архітектури.

Про це повідомляється на Facebook-сторінці "Софії Київської".

Браму побудували 1746 року на замовлення митрополита Рафаїла Заборовського за проєктом німця Йогана Готфріда Шеделя. Понад півстоліття споруда слугувала парадним в’їздом до софійської резиденції київських митрополитів.

У 1822-1823 роках проїзд через браму замурували. Ймовірно, тоді ж були розібрані і приміщення кордегардійварта, яка охороняє ворота фортеці. Інтерес до цієї пам’ятки відродився в 1910-х роках, коли в Україні почали досліджувати мистецтво бароко. Браму Заборовського включають до числа канонічних об’єктів української архітектури кінця XVII – першої половини XVIII століття.

Читайте також: Трофейне мистецтво або lost art. Як втрачені реліквії повертають до України

1946 року були проведені архітектурно-археологічні дослідження, зроблені обмірні креслення західного фасаду брами. Ремонтно-реставраційні заходи 1950 року передбачали очищення від бруду і відновлення її ліпнини, зняття грунту до первинного рівня, відкриття закладеного проїзду і встановлення воріт. Однак були виконані лише роботи з очищення ліпнини. У 1952 році у петербурзькому архіві були віднайдені обмірні креслення брами, зроблені архітектором Андрієм Меленським 1819 року. У 1957 році під час археологічних досліджень виявили фундаменти зовнішніх і внутрішніх стін східної частини брами та прибудови з північного боку.

У 1982-1984 роках фахівці інституту "Укрпроектреставрація" розробили проєкт відновлення втрачених частин брами Заборовського – кордегардій, склепінчатого перекриття над проїздом, східного фасаду та прибудови з північного її боку. Реалізувати цей проєкт вдалося лише в 2006-2010 роках.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше