У Рівному планують зменшити кількість сміття. Як це робитимуть

У Рівному планують зменшити кількість сміття. Як це робитимуть

У Рівному планують зменшити кількість сміття. Як це робитимуть
фото Юрія Ойцюся

У Рівному презентували дорожню карту реформ поводження з відходами під назвою "Рівненська громада без сміття". Її мета – зменшити щонайменше до 30% частку твердих побутових відходів, які потім спалюють чи везуть на звалище, – повідомила Суспільному начальниця відділу екології Валентина Веремко. Досягти цього можна сортуванням сміття та створенням станцій компостування органічних відходів.

Що презентували рівнянам

У Рівному презентували дорожню карту реформ поводження з відходами "Рівненська громада без сміття". Вона розрахована на термін до 2030 року. Її розробили експерти компанії "GreenAge". Суспільному експерт Артем Монастирський повідомив: мета карти – зменшити щонайменше до 30% частку твердих побутових відходів, які підлягають захороненню або спалюванню.

За словами Артема Монастирського, досягти поставленої мети можна завдяки сортуванню сміття та створенні станцій компостування органічних залишків. Другий етап – запуск заводу механіко-біологічної обробки відходів.

Експерт також нагадав про наявність поблизу Рівного цементного заводу, який може використовувати тверді відходи в якості палива .

"Це достатньо унікальна можливість, їх всього шість в Україні, тому цю можливість не варто гаяти. Ми будемо підтримувати зв'язок із місцевою владою. Наступного року, якщо як і зараз, буде воля, ми будемо приїжджати і максимально допомагати", – зазначив Артем Монастирський.

Чому це важливо для міста

В етері "Сьогодні. Головне" начальниця відділу екології міського управління економіки Валентина Веремко повідомила Суспільному: щороку один мешканець міста продукує близько 400 кг сміття.

"Ми розуміємо, що втрачаються землі, втрачається можливість захоронення, втрачається перш за все наше здоров’я. Тому що екологія тісно пов’язана з нашим здоров’ям і станом того середовища, де ми живемо. І перш за все постає питання: що ми залишимо своїм нащадкам у майбутньому?" – зазначила начальниця.

Вона уточнила: спеціалісти вже розробили загальноукраїнську стратегію та національний план щодо поводження з відходами. Проте немає регіональної стратегії.

"Місто Рівне може розробити ту стратегію, але спочатку ми повинні розуміти, що передбачає регіональна стратегія. Перш за все, ми маємо розуміти, куди ми рухаємося в плані поводження з відходами: чи ми будемо будувати сміттєспалювальний завод, чи сортувальну станцію, що ми далі робимо. Тож у цьому році постало питання, як саме реформувати цю сферу галузі нашої життєдіяльності", – сказала Валентина Веремко.

Рівненський полігон фактично до кінця використовує свій ресурс, зазначила вона, тому невдовзі не буде куди складати сміття. Також вона пояснила: згідно з дослідженнями шведських вчених, у шлунках деяких пташок виявили мікропластик. За їх прогнозом, до 2050 року на планеті не залишиться живих істот, в організмах яких не буде мікропластику.

Коли розроблять документ

За словами Валентини Веремко, регіональний план дій розробили частково. Він складається з двох етапів.

"Частина не була виконана через суб’єктивні і об’єктивні причини. Ми надіємось, що він буде дороблений у 2022 році. Місто Рівне пішло дещо своїм шляхом – протягом п’яти місяців експерти з Києва допомагали нам зрозуміти, що ми будемо робити з відходами. Для початку був проведений аналіз, що ми маємо і що нам потрібно, і перш за все рекомендація – сортування сміття", – розповіла посадовиця.

Вона уточнила: відходити від плану сортування сміття не можна, бо на це націлена громада. Для цього по місту розставили сортувальні сітки для ПЕТ-пляшок.

Також Валентина Веремко зазначила, що дорожня карта – не кінцевий документ, та має вигляд звіту. Над нею працюватимуть та розширятимуть. Спеціалісти повинні напрацювати програму, яку затвердить міська рада, після чого документ ще винесуть на обговорення громадськості.

"Ми вже отримали на руки цей документ, розуміємо, що нам треба робити і будемо починати цей процес. Я думаю, що громадяни не залишаться осторонь і будуть давати нам свої пропозиції і зауваження. До речі, на сайті управління економіки можна залишати свої рекомендації, на які ми будемо звертати свою увагу", – додала вона.

Скільки коштує смітити

Згідно з її словами, захоронення сміття у Рівному коштує 158 гривень. Водночас у європейських країнах за це платять 60 євро. За курсом валют на 22 грудня це 1845,47 гривні.

Журналісти Суспільного запитали посадовицю, чи є сенс у сортуванні, якщо сміття з сортувальних баків скидають в один автомобіль. На це вона відповіла, що сортування не передбачає вивезення відсортованих компонентів окремо.

"Якщо воно завантажується в якесь авто, то воно відсортовується все одно. Це легший шлях, ніж все везти в одному баку. Не можна скидати й органіку, і неорганіку. Те, що скидали відсортоване, – я не знаю, як так сталося, але я чула пояснення, що тієї відсортованої частини було достатньо, як воно було відсортовано", – зазначила начальниця.

Також вона додала, що затверджені у травні тарифи на вивіз твердих відходів не покривають витрат на роботу КАТП-1728, тож їх варто поступово підвищувати до 100 гривень на місяць.

"Я вважаю, що змушувати людей сортувати сміття – не наш шлях. Ми все-таки свідомі люди, живемо у демократичній державі і нашим людям потрібно дати механізм. Коли у тебе є вибір робити або не робити, то й штрафувати не доведеться", – сказала Валентина Веремко.

Чи можна спалювати сміття

За інформацією Валентини Веремко, раніше відсортованого на полігоні сміття було не достатньо для використання у якості палива для цементного заводу, що біля Рівного.

"За словами директорів цементного заводу, сортувальна станція з полігону не давала потрібного відсотку сухості сміття, його треба було досушувати. Керівник сортувальної станції зазначав, що місцеві “кулібіни” придумували навіть те, як його треба досушувати. Але воно коштувало стільки, що те сміття, яке вони мали віддати на цементний завод, не мало економічної вигоди", – розповіла начальниця.

Як проходить навчання населення

За словами начальниці відділу екології, у Рівному протягом останніх років проводять акції, під час яких сортуванню твердих відходів навчають дітей у дитсадках та школах спільно з Рівненським палацом дітей та молоді.

"Ми розставляли контейнери, на яких дітям показували, як сортувати. Була дуже цікава акція – “Наступи на пляшку”. Ми пояснювали дітям, що ПЕТ-пляшку і пакування від соків не можна возити, не наступивши. Сортування має допомогти в утилізації", – сказала Валентина Веремко.

Вона запевнила: якщо діти знатимуть, що потрібно сортувати, то знайдуть спосіб достукатися до батьків. Минулоріч розпочали проєкт “Компостування”, в рамках якого за кошти природоохоронного фонду в деякі школи й садочки мікрорайону Ювілейний були закуплені компостери.

За словами посадовиці, у 2022 році компостери закуплять і для інших освітніх закладів громади.

Що відомо

  • Навесні екоактивісти розробили та запустили інтерактивну мапу, на якій зазначені дані про пункти, години їх роботи, телефони тощо, а також на сайті розмістили інформацію про правила та міфи сортування. Мета проєкту – допомогти людям у сортуванні сміття.
  • 25 травня 2021 року Рівненський міськвиконком підвищив тариф на вивезення сміття. Зараз він становить 19 гривень для мешканців багатоквартирних та одноквартирних будинків (з наявністю усіх видів благоустрою) та 22 гривні для мешканців будинків індивідуальної забудови з присадибною ділянкою. До того тарифи встановлювали в листопаді 2018 року.

Читайте також

  • В ОТГ на Рівненщині сортують, пресують та продають сміття. За вторговані гроші озеленюють вулиці та купують спецодяг та інвентар для працівників.
  • У Рівному відкрили першу сортувальну станцію сміття на вулиці Хмельницькій. На ній працюватимуть комунальники та волонтери.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

На початок