Тисяча за вакцинацію: подальша доля карток та вигода українських банків

Тисяча за вакцинацію: подальша доля карток та вигода українських банків

Тисяча за вакцинацію: подальша доля карток та вигода українських банків
УНІАН

Повноцінна виплата коштів повністю вакцинованим громадянам за програмою "єПідтримка" розпочалась 19 грудня. Українці, які отримали дві дози щеплення проти коронавірусу, отримають тисячу гривень.

Про вигоду українських банків та що буде з "ковідними" картками далі в ефірі Українського радіо розповів президент Асоціації українських банків Андрій Дубас.

Яку вигоду отримують українські банки

"Банк у такому випадку як був комерційною установою, в якої є на меті отримання прибутку, так і залишився. У даному випадку коли ці кошти зараховуються на рахунок віртуально створеної картки, то, по-перше, банки, створюючи цю віртуальну картку, не беруть з клієнтів грошей. Картка відкривається миттєво і без жодного стягування плати за її використання. По-друге, щодо витрат коштів, то йде домовленість між банком та суб’єктом господарювання", — розповів Андрій Дубас.

За його словами банки у будь-якому випадку отримують свою комісію з бізнесу за кожну проведену операцію.

"Неважливо, чи це тисяча гривень, яка надійшла з державного бюджету для стимулювання вакцинації, чи це власні кошти клієнта, який обслуговується в банку. Тоді, коли він витрачає кошти, стягується комісія, наприклад, за обслуговування того чи іншого платежу незалежного від того, які це кошти, але домовленість між банком і суб'єктом господарювання працює", — зазначив президент Асоціації українських банків.

"Наприклад, витративши 100 грн, суб’єкт господарювання платить комісію у розмірі 1,5-3 грн, і ці кошти розподіляються між платіжною системою, банком-емітентом картки та платіжною інфраструктурою", — пояснив Дубас.

Чому оформив картку, а гроші не надійшли

Експерт пояснює затримку із певним часом, який необхідно аби з державного банку гроші надійшли до вашого.

"Процедура зарахування цих коштів може займати певний час, оскільки з державного бюджету ці кошти перераховуються до одного з державних банків, а далі вже з цього державного банку розподіляються залежно від кількості заявок, які люди подають в комерційних банках на відкриття картки", — пояснює Андрій Дубас.

Він нагадав, що деякі банки пішли на випередження, розуміючи, що це може дозволити їм залучити додаткових клієнтів, і почали виплачувати людям кошти банку з розрахунком на те, що коли з державного бюджету ці кошти повернутися до банку, вони зможуть це перекрити.

"Крім того, є приклади, коли в одному банку кошти поступили 19-го грудня, а в іншому банку ще не поступили, хоча в додатку "Дія" в обох випадках прийшло повідомлення, що нараховано кошти та треба під'єднати картку, а далі з’являється повідомлення, що незабаром кошти будуть зараховані", — зазначив Дубас.

Яка подальша доля віртуальних карток після того, як українці витратять гроші

На думку експерта подальша доля у карток може бути, якщо держава запланує ще якісь виплати.

"Якщо держава планує і надалі розглядати різний формат державної підтримки, то, напевно, цю картку варто залишати та не закривати. Але якщо це виключно під цей один проєкт, то, швидше за все, по завершенню вона буде закрита. Сьогодні ті 6 банків, які вже працюють з цією програмою, та ще 10 банків, які планують долучитися, не виставляють умов щодо списання комісії за обслуговування таких карток", — розповів експерт.

Він нагадав, що з моменту зарахування передбачено чотири місяці на виплату таких коштів. У разі невикористання цих коштів — будуть повернуті назад до державного бюджету.

"Тому рекомендую кожному знайти підприємця чи суб'єкта господарювання, який кому комфортний, щоб витрати ці кошти. Якщо те, що ви хочете купити, коштує більше ніж 1000 грн, то суб'єкти господарювання можуть створювати механізми розподілу платежу, коли ви витрачаєте "ковідну тисячу" та частину власних коштів", — підсумував банкір.

Що ще потрібно знати

  • Гроші потрібно використати протягом 4 місяців. Потім віртуальний рахунок автоматично закриють, гроші повернуться в бюджет;
  • Послуга діє поки тільки в додатку "Дія", через портал або ж з паперовим сертифікатом гроші отримати неможливо, але в наступному році обіцяють розробити альтернативні варіанти;
  • Програма розрахована на один рік, тож якщо, наприклад оформити заявку до кінця 2021 не встигнете — можна зробити це пізніше;
  • Важливо! Оформлення заявки для отримання коштів здійснюється тільки в "Дії". Переходити на сторонні ресурси, повідомляти особисті дані — непотрібно. Смс-повідомлення чи публікації в соцмережах, де пропонують спрощене отримання коштів, варто ігнорувати.

Що відомо

  • 15 листопада президент Володимир Зеленський у своєму відеозверненні повідомив, що українці, які пройшли повний курс вакцинації проти коронавірусу, тобто отримали два щеплення, зможуть отримати тисячу гривень.
  • Держава виділить близько 8 мільярдів гривень на підтримку населення під час карантину. Зеленський підписав відповідний закон 8 грудня.
  • Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив, що перші "тисячі" від держави на картки вакцинованих українців почнуть надходити вже з 20-21 грудня.
  • Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко застеріг українців від шахраїв: МОЗ не розсилає повідомлення щодо виплати 1 тисячі гривень щепленим громадянам і не просить їх надіслати контактні дані.

Читайте також

Тисяча за вакцинацію: як це працюватиме

Мінекономіки: "тисячу для вакцинованих" можна буде витратити протягом 4 місяців від дня надходження

Чи допоможе тисяча Зеленського збільшити кількість щеплень від СOVID-19. Відповідає експерт

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок