43 життя, з них 36 — діти. Стількох людей пілоти "Повітряного патруля" доставили до лікарень із найвіддаленіших куточків області. Професійні пілоти та аматори об'єдналися у 2014 році й досі продовжують допомагати громаді з неба. Як відбувається повітряне патрулювання, дивіться у фінальному випуску "Умандрували: за Харковом".
Також у випуску дізнаєтеся, як проходять жнива, а ще познайомитеся із багатодітною родиною, яка переїхала до села. У Бригадирівці таких родин вже понад десяток — і завдяки ним, у селі не стали закривати школу.
Останній шанс
Волонтери з Харкова допомогли заселити заново село Бригадирівка: благодійний фонд купує будинки для сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах. Волонтери допомагають родинам облаштувати побут, дають поради з виховання дітей — завдяки цьому діти продовжують жити з батьками, а не в інтернатах.
"Ми працювали з дітьми в дитячих будинках. Приїжджали в гості. Вивозили десь погуляти, якісь проводили заходи і звернули увагу, що у цих дітей є батьки, вони не сироти, у них є власні батьки. Коли діти кажуть, у мене є мама, у мене є тато, я запитую у виховательки, вони кажуть: "Так, дійсно є, вони тут тимчасово, тому що там складні життєві обставини". Мати вирішує, що дітям буде краще в дитячому будинку деякий час, тому що там їх нагодують, у неї зовсім немає коштів", — розповідає волонтерка Вікторія Тищенко.

"Ми почали працювати з цими родинами, ми зрозуміли, що є родини, які мають батьківський потенціал і треба трішки їм допомогти, і ми почали пропонувати на етапі вилучення дітей останній шанс: не треба вилучати до дитячого будинку, родини приїжджають до нас і ми вже працюємо тут. 14 родин вже зараз тут у нас", — говорить Вікторія.

"У нас багато волонтерів, хтось бере участь фінансово, хтось віддає іграшки, хтось віддає речі, деякі віддають меблі, але потрібно завжди розуміти, що будь-яка допомога повинна бути правильною, родина повинна працювати самостійно. Потрібно лише показати напрямок і показати як це зробити, а далі самостійно", — пояснює волонтерка.
Вікторія розповідає: коли проєкт допомоги родинам розпочали у Бригадирівці, місцеву школу мали закрити.
"Голова сільради, пам’ятаю, казав: "Ви мені лише 50 дітей привезіть, 50, я вас дуже прошу". От у нас на сьогодні вже 59 і чекаємо наступну родину. На сьогодні залишається проблема лікарів, тому що лікаря тут немає, є тільки фельдшер. Лікарі є лише в Балаклії, автобус ходить до Балаклії два рази на тиждень", — каже Вікторія.
Повітряний патруль
Пілот Юрій Покусай придбав літак у 2014 році, з 2016 року — літає у складі Цивільного повітряного патруля, який допомагає доставляти до лікарень Харкова з найвіддаленіших куточків області травмованих, та слідкує за пожежною безпекою з неба.
"Один з найбільш яскравих прикладів, які згадуються, це евакуація маленької дитини з Сахновщини. Півтора рочка, вона випала з другого поверху. Тобто у маленької Ангеліни була черепно-мозкова травма. Відстань із Сахновщини до Харкова велика, тобто сама евакуація займала б 5-6 годин, ми зробили це за 40 хвилин", — розповідає Юрій Покусай.
За словами пілота, волонтери-авіатори врятували життя понад 40 людей.

"У вересні минулого року були серйозні лісові пожежі. Саме в епіцентрі пожежі, наприклад, наш літак відпрацював півтори години. Ми повідомляли у режимі онлайн керівництво ДСНС про те, що ми бачимо, і те, що треба робити. У тому числі про відселення людей", — розповідає Покусай.

"Чого саме Цивільний повітряний патруль? У Сполучених Штатах Америки є організація, яка має назву "Civil Air Patrul USA" — цивільний повітряний патруль Сполучених Штатів. Вони створились приблизно у таких же умовах, як і у нас, це був 1941 рік. У нас також приватні пілоти об’єдналися, заради допомоги своїй державі. Зараз, мабуть, це наша основна робота. Сама організація діє на території всієї України, і всі наші заходи ми проводимо виключно за власний кошт", — говорить Юрій.
Читайте також
Фермер-блогер, тропічний сад та пермакультура: перший випуск "Умандрували: за Харковом"
Олійниця, випічка та розписи власноруч: другий випуск "Умандрували: за Харковом"
Староста села, косплеєрки та байкери: третій випуск "Умандрували: за Харковом"
Равликова ферма, шериф села та корова: четвертий епізод "Умандрували: за Харковом"
Нове життя погорільців, BMX-екстремали, зелений туризм: шостий випуск "Умандрували: за Харковом"
Хата з мішків, педикюр козлу та бджоляр вихідного дня. Новий випуск "Умандрували: за Харковом"
"Найголовніше — бажання жити": як житель Харківщини облаштував інклюзивний простір у селі
Скетчі, конярство й брейкданс на Лозівщині: новий випуск "Умандрували: за Харковом"
Лаванда під Чугуєвом, віники у Лимані: новий випуск "Умандрували: за Харковом"
Італійські сири, дизайнерські шорти та качата: 11-й випуск "Умандрували. За Харковом"