Російське Міністерство закордонних справ запропонувало США проєкти договору про гарантії безпеки та угоди щодо заходів із забезпечення безпеки РФ та країн-членів НАТО, які, зокрема, передбачають заборону на включення до складу альянсу країн колишнього СРСР.
Про це повідомляє пресслужба МЗС РФ.
"У ході зустрічі в МЗС Росії 15 грудня американській стороні були передані проєкти договору між Російською Федерацією та Сполученими Штатами Америки про гарантії безпеки та угоди про заходи забезпечення безпеки Російської Федерації та держав-членів Організації Північноатлантичного договору", – йдеться у повідомленні.
Росія висловила сподівання, що США розпочнуть перемовини на основі запропонованих проєктів договору та угоди.
Серед іншого, запропонований росіянами документ зобов’язує Сполучені Штати виключити подальше розширення НАТО у східному напрямку та відмовитися від включення до альянсу держав, які раніше входили до СРСР.
"Сполучені Штати Америки не будуть створювати військові бази на території держав, які раніше входили до Союзу Радянських Соціалістичних Республік і не є членами Організації Північноатлантичного договору, використовувати їхню інфраструктуру для ведення будь-якої військової діяльності, а також розвивати з ними двосторонню військову співпрацю", – зазначається у статті 4 документу.
Також угода передбачає, що сторони утримуються від розміщення своїх збройних сил та озброєнь у районах, де таке розгортання сприймалося б іншою стороною як "загроза своїй національній безпеці".
Окрім того, стаття 6 документа обмежує розгортання ракет малої та середньої дальності, а стаття 7 забороняє розгортати ядерне озброєння за межами національної території та зобов’язує повернути вже розгорнуту ядерну зброю на свою територію.
Доповнено 18:20. США й НАТО заявили, що отримали пропозиції Росії, але обговорювати питання європейської безпеки без участі союзників у Європі не будуть.
Що відомо
- 7 грудня відбувся онлайновий саміт президентів США і Росії Джо Байдена і Володимира Путіна на тлі численних повідомлень про скупчення військ РФ на кордоні з Україною. Путін попросив у Байдена гарантій нерозширення НАТО на схід і звинуватив Україну в зриві "Мінська". Байден "висловив глибоку стурбованість США і європейських союзників щодо ескалації Росією сили довкола України".
- Після перемовин із Путіним Байден поговорив із лідерами Франції, Німеччини, Італії і Британії. 9 грудня президент Байден провів телефонну розмову з президентом України Володимиром Зеленським.
- Міністр оборони України Резніков заявив, що Росія не припинила стягувати війська до кордону з Україною після розмови президентів Байдена та Путіна. За даними Міноборони, чисельність військових Росії поблизу України може зрости до 175 тисяч.
- У ніч проти 16 грудня Володимир Зеленський зустрівся з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенберґом. За словами останнього, Росія продовжує нарощувати військову присутність на українському кордоні.
- Європейський парламент 16 грудня ухвалив резолюцію із засудженням російської агресії проти України та її військових маневрів на прикордонні.
- 17 грудня Північноатлантичний альянс заявив, що занепокоєний нарощуванням Росією військ на кордонах України, яке спостерігається останніми місяцями, та попередив, що агресія РФ проти України матиме "величезні наслідки".
Читайте також
"Доля України все ще висить на волосині". Що світові ЗМІ пишуть про саміт Байдена і Путіна
SWIFT і санкції проти Путіна. Як світ має реагувати на погрози Україні. Відповідають експерти
Вторгнення в Україну обернеться для РФ "ізоляцією від міжнародної фінансової системи" – Держдеп США
"Санкційна політика до ескалації, а не після". Про що Зеленський говорив з Макроном і Шольцом
"Ми спитали про рік, коли Україна стане членом НАТО". Кулеба – про підсумки візиту до Брюсселя
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!