Понад 4000 метрів завглибшки: як видобувають газ на новому родовищі в Харківській області

Понад 4000 метрів завглибшки: як видобувають газ на новому родовищі в Харківській області

Понад 4000 метрів завглибшки: як видобувають газ на новому родовищі в Харківській області
Суспільне Харків

До кінця року у "Нафтогазі" планують під'єднати до розподільчої мережі газ зі свердловини на новому родовищі на Харківщині Моспанівському. Роботи на пошуковій свердловині в Чугуївському районі вели з червня. За попередньою оцінкою, родовище може дати до 5 мільярдів кубометрів газу.

Буріння свердловини

Посеред фермерського поля в Чугуївському районі за 70 кілометрів від Харкова видобувають газ на Моспанівському родовищі. Для роботи облаштували майданчик площею чотири гектари, розповідає начальник бурової установки Іван Грицай.

"Знімається верхній шар ґрунту, чорнозему. Потім укладаються залізобетонні плити для зберігання обладнання. Після того, як свердловина буде збудована, частину плит демонтують й перевезуть на іншу свердловинну точку", — пояснює Грицай.

Як видобувають газ на новому родовищі в Харківській області
Моспанівське родовище розташоване за 70 км від Харкова. Суспільне Харків

Першу свердловину бурили з літа — майже пів року. Використовували верстат вантажністю у 320 тонн.

Як видобувають газ на новому родовищі в Харківській області
Для буріння свердловини залучили пів сотні людей. Пробурити один метр коштує близько 19 тисяч гривень, каже Грицай. Суспільне Харків

"Велика конструкція потрібна для того, щоб спускати дуже важкі металеві колони, щоб запобігти обвалу стінок свердловини. За штатним розкладом все виходило", — каже Грицай.

Свердловину пробурили до глибини 4150 метрів. Участь у цьому брали пів сотні людей зі спецтехнікою.

Потенціал родовища

До початку робіт на майданчику чекали на дозвіл обласної ради. Після цього близько трьох років проводили розвідувальні роботи. Фахівці Харківського інституту промислових газів зробили 3D-модель, щоб розуміти, де є газ.

Потенціал запасів Моспанівського родовища оцінюють у понад 5 мільярдів кубометрів газу. Це попередні попередні, каже головний геолог регіонального підприємства "Шебелинкагазвидобування" Денис Пуц.

"Зараз ми плануємо пробурити ще як мінімум три свердловини — тоді вже буде більш ясна картина", — говорить Пуц.

Як видобувають газ на новому родовищі в Харківській області
Потенціал запасів Моспанівського родовища оцінюють у понад 5 мільярдів кубометрів газу. Суспільне Харків

Він оцінює шанси відшукати наповнену свердловину як 3 з 10. "Укргазвидобування" видобуває близько 75% всього газу, який видобувають на території України. Найбільший видобуток газу — на Харківщині та Полтавщині. Фінансують роботи коштом "Нафтогазу", каже директор, який відповідає за розвідку та видобування Олександр Романюк.

"Одну свердловину глибиною 4-5 км пробурити — це коштує близько 5-6 мільйонів доларів. Вона буде підключена до центральної системи збору газу і потім вже через системи облгазів потраплятиме до будинків. Це ми кажемо не про один будинок і, мабуть, не про один місяць", — зазначає директор дивізіону "Нафтогаз Розвідка та Видобування" Олександр Романюк.

Наповнення бюджету і "газова незалежність"

Нові родовища поповнять обласні бюджети та допоможуть державі отримати газову незалежність за наступні 5-7 років, каже Олександр Романюк.

"Будь-який кубометр газу, який ми видобуваємо на території України, означає, що держава може за цей кубометр закуповувати менше газу закордоном. Це дасть можливість компенсувати те падіння, яке триває на старих виснажених родовищах, які вже експлуатуються по 40-60 років і були відкриті за радянських часів. 5% ренти, які сплачує кожен видобувник", — говорить Романюк.

Як видобувають газ на новому родовищі в Харківській області
Суспільне Харків

На вже відкритій свердловині нині зварюють труби — близько 12 кілометрів завдовжки. За словами Романюка, планують, що найближчим часом газ під'єднають до мережі. Шукати поруч нові поклади будуть протягом наступних 20 років.

Читайте також

Керівник ЖКГ Харківщини назвав альтернативу російському газопроводу у Вовчанську

На початок