Центр трансплантології у Рівному: коли будуватимуть та які можливості він відкриє для хворих

Центр трансплантології у Рівному: коли будуватимуть та які можливості він відкриє для хворих

Ексклюзивно
Центр трансплантології у Рівному: коли будуватимуть та які можливості він відкриє для хворих
Спеціалісти ЦМЛ, Охматдиту та інституту Шалімова перед операцією з пересадки серця/Фото: Facebookb О.Третяк

Центр трансплантології планують відкрити на базі Рівненської центральної міської лікарні. Для початку реконструкції хірургічного корпусу потрібно отримати дозвіл на будівництво, повідомив Суспільному заступник головного лікаря медзакладу Ігор Дундюк. Заступник мера Рівного Юрій Поліщук зазначив, що місто допомагатиме з підтримкою фахівців та медобладнанням для нового центру.

На якому етапі роботи

Щоб розпочати будівництво центру трансплантології у Рівненській міськлікарні, потрібно отримати дозвіл на початок робіт, повідомив заступник головлікаря медзакладу Ігор Дундюк. На це може піти до місяця.

“Щоб роботи почалися, треба, щоб відбувся аукціон з технічного нагляду. Без цього неможливий початок робіт. У нас відбувся аукціон з технагляду, буде визнаний переможець, потім це буде отримано дозвіл на початок робіт. Більш ніж рік ми проводимо торги й лише зараз у нас це все відбувається”, – зазначив Дундюк.

15 грудня міська лікарня уклала договір з ТОВ "Орбіта Будпроект", яке і здійснюватиме авторський нагляд за реконструкцією хірургічного корпусу за 96,631 тис. грн.

"Ці застаріли операційні, будівля 70-го року, не вистачає місця для обладнання, хірургів. Вони дуже тісні, не відповідають нормам ДБН. Зародилася ідея добудувати найсучасніші операційні для кардіохірургії та трансплантології", – повідомив Ігор Дундюк.

Місто отримало на це 10 мільйонів гривень з держбюджету у жовтні. Згідно з рішенням сесії міськради, 11 листопада їх перерахували на рахунок лікарні. Ще 20 млн грн передбачені на центр у 2022 році, зазначив заступник мера з питань медицини Юрій Поліщук.

Центр трансплантології у Рівному: коли й хто будуватиме
Такий вигляд матиме хірургічний корпус після добудови. Фото: Facebook Олександр Ковальчук

Довгий шлях до будівництва

Ігор Дундюк розповів про хронологію подій, які цьому передували:

  • у грудні 2020 року оголосили тендер на виготовлення проєктно-кошторисної документації (ПКД) для добудови операційних;
  • 29 квітня сесія міськради виділила гроші на ПКД;
  • 23 липня була готова документація;
  • 16 серпня оголосили міжнародні торги по добудові операційних;
  • 28 вересня – останній термін подання учасниками пропозицій;
  • у кінці листопада був визначений переможець – ІБР “Промжитлобуд”;
  • 2 грудня з цією фірмою лікарня підписала догрів про початок робіт.

Що планують збудувати

“Там мають бути кімнати для підготовки хворого до операції, передопераційні й операційні з припливно-витяжною вентиляцією, сучасними лампами, обладнанням”, – уточнив заступник головлікаря.

У міськлікарні планують розвивати не тільки трансплантологію, а й кардіохірургію. Зараз місто шукає кардіохірурга, який би очолив цей напрямок.

“Відділення, яке планується зробити – це не просто два операційні блоки. Це майданчик, з якого може стартувати велика хірургія в Рівному. Запрошуємо фахівців з-за кордону й вони готові приїжджати, ділитися досвідом, навчати фахівців. Але їм потрібні умови, щоб працювати. Для цього потрібна база. Ось цю базу має створити місто, долучитися”, – пояснив Юрій Поліщук.

Хто будуватиме центр

Тендер з визначення генпідрядника реконструкції частини хірургічного корпусу з добудовою четвертого поверху, з очікуваною вартістю понад 29 мільйонів гривень, лікарня оголосила у серпні 2021-го. Свої пропозиції подали шість компаній, а до участі допустили три.

Переможцем торгів стало ТОВ "ІБК Промжитлобуд", яке під час торгів понизило пропозицію на приблизно 150 тисяч гривень. Загалом вартість реконструкції повинна скласти майже 26,5 млн грн. Юридична особа, згідно з даними порталу YouControl, зареєстрована у Бугрині Рівненської області у лютому 2020 року. Договір діятиме з 29 грудня.

Суспільне запитало у представників міста й лікарні, чи може фірма збудувати якісний об'єкт медичної інфраструктури.

"Вимоги до цього об'єкту настільки чіткі, там визначено все до сантиметра, немає простору для уяви і якихось інших моментів. Я не спілкувався до завершення процедур з жодним з учасників і не спілкуюсь. Ті вимоги, які були поставлені до тих учасників, були дотримані. Основна умова – продемонструвати свою спроможність це зробити. Це абсолютно чітка технічна споруда”, – зазначив Юрій Поліщук.

Він також додав, що місто гарантує "жорсткий контроль" на усіх етапах будівництва. Адже до операційних, окрім державно-будівельних норм, діють спеціальні вимоги, у тому числі – інфекційний контроль.

Завершити роботу фірма має за вісім місяців від старту, а приступить до виконання лише тоді, коди буде дозвіл на початок будівництва, зазначив заступник головлікаря ЦМЛ Ігор Дундюк.

Про обладнання й персонал

Проєктом передбачені лише будівельні роботи, а медобладнання для центру трансплантології проситимуть у міської влади, сказав Ігор Дундюк.

“Зараз формується бюджет. Відверто кажучи, лікарня настільки працює, можна сказати, наввипередки, що вони мають власний апарат штучного кровообігу й не один, а два. Мають достатньо обладнання, щоб вже починати роботи. Щоб процес розвивався, можна було правильно залучати фахівців, будемо говорити про придбання обладнання. Але, на мою точку зору, зараз потрібно звершити роботи”, – зазначив заступник мера Рівного Юрій Поліщук.

Щодо персоналу відділення трансплантології, то зараз там створили три бригади: кардіологічну, ту, що займається пересадкою печінки й третя – пересаджує нирку.

“Тарас Доманський з інституту хірургії та трансплантології імені Шалімова 0,25 ставки має у нас. Бригада, яка пересаджує печінку: теж є два хірурги, які працюють над цим і теж проходять навчання. І бригада, яка буде пересаджувати нирку – готова, пройшла навчання, мають диплом, сертифікат лікарів-трансплантологів”, – пояснює Ігор Дундюк.

Найбільша проблема – знайти кваліфікованого кардіохірурга, уточнив Юрій Поліщук. Зараз думають над створенням умов, щоб максимально зберегти людей, які вже працюють і долучити класних фахівців для роботи в Рівному.

Плани на майбутнє

З грудня 2020 року у відділенні трансплантології провели чотири операції – усі на серці. У планах – також операції з пересадки нирки, сказав Ігор Дундюк.

“Відкриється відділення гемодіалізу, де ми зможемо відбирати пацієнта, який буде потребувати пересадки нирки. Далі нашим етапом є не тільки донорський забір і донорські пересадки нирок та печінки. Нирки ж можна і родинні пересаджувати. Зараз ми – в процесі навчання, спілкуємося з різними лікарями, які цим займаються”, – додав лікар.

За словами Юрія Поліщука, міська лікарня, яка найбільша опорна в області з лікування ковід-хворих, має найнижчий показник в Україні летальних випадків.

“Головний анестезіолог України Сергій Дубров Сергій, його цитата: “Не ми вас маємо вчити. Тепер вже ви можете нас вчити, як, зберігши найнижчі показники по смертності, дати такі хороші результати по трансплантології”. Якщо говорити відверто, той ривок, який зробили рівняни у трансплантології, мало хто з міст-мільйонників може похвалитися настільки суттєвим проривом", – сказав він.

Він уточнив, що сподівається на завершення реконструкції у 2022 році.

“Це залежить не тільки від рівнян, а від того, коли прийде фінансування. Ще раз хочу подякувати за пакет соцеконому, який надійшов і я сподіваюся, що Київ витримає свою обіцянку і решта коштів теж надійде”, – додав Юрій Поліщук.

Що відомо

  • Наприкінці листопада нардеп Олександр Ковальчук заявив, що Рівне втратило транш на відділення трансплантології. Юрій Поліщук тоді заявив, що заявою нардепа здивований, а ідею розслідування "можливих схем" підтримує.
  • 18 грудня 2020 року у Рівному, як і в області загалом, вперше провели пересадку серця. Серце пересадили 46-річному сарненцю, який після операції розповів Суспільному, що змінилось у його житті. Донором став 37-річний рівнянин, який отримав травми, несумісні з життям.
  • Про те, що у міськлікарні Рівного має запрацювати відділення трансплантології 12 травня 2021 року домовилися представники Комітету з питань здоров’я Верховної ради з керівництвом медзакладу.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Вибір редакції

На початок