Заступник міністра закордонних справ РФ Серій Рябков заявив у понеділок, 13 грудня, що Росія може "бути змушена" розмістити на європейських територіях ядерні ракети середньої дальності, якщо Захід не погодиться приєднатися до мораторію на розміщення такої зброї у Європі.
Про це повідомляє видання Reuters.
За словами Рябкова, відмова Заходу від політичного та дипломатичного методу розв’язання конфлікту та неприєднання Заходу до мораторію на розміщення ядерної зброї середньої дальності в Європі означатиме "перехід до наступного раунду" конфронтації.
"Відсутність прогресу у напрямку політико-дипломатичного рішення цієї проблеми призведе до того, що наша відповідь буде військовою і військово-технічною. Тобто це буде конфронтація, це буде наступний етап, це буде поява таких засобів з нашого боку. Зараз їх нема, зараз в нас діє односторонній мораторій, ми закликаємо НАТО і США приєднатися до цього мораторію", – сказав Рябков, передає державне російське агентство "РИА Новости".
Ядерна зброя середньої дальності складається з ракет, що мають радіус ураження від 500 до 5500 кілометрів. У 1987 році Радянський Союз та Сполучені Штати уклали угоду про нерозміщення цього виду зброї на Європейському континенті. Це вважається важливим етапом послаблення напруги наприкінці Холодної війни. У 2019 році Сполучені Штати оголосили про свій вихід з цього договору та звинуватили Росію у систематичних порушеннях його умов. Зокрема йдеться про розробку Росією ракети наземного базування типу 9M729 та можливе розміщення таких ракет у Європі.
Протягом останніх тижнів Росія вимагає у представників Заходу, зокрема блоку НАТО, гарантій нерозширення на Схід. При цьому, Джо Байден відмовився надати такі гарантії Володимиру Путіну. Подібну заяву зробив і Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
Рябков заявив, що в Росії є "непрямі докази" того, що НАТО планує розміщення зброї середньої дальності у Європі. При цьому, згідно з офіційним сайтом НАТО, ще у 2019 році Столтенберг заявляв, що НАТО дотримуватиметься принципів нерозповсюдження ядерної зброї та не розміщатиме в Європі зброю середньої дальності.
Читайте також: “Без України жодних рішень чи дискусій щодо України”. Про що говорили президенти України і США
Що відомо
- У статті для видання Foreign Affairs, опублікованої 2 серпня 2021 року, Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба звинуватив Росію в розміщенні ядерної та іншої зброї в окупованому Росією Криму.
- 10 грудня МЗС Росії заявило, що НАТО втягує в себе Україну, і вимагає від Альянсу гарантій нерозширення на схід, оскільки це, мовляв, порушує принцип неподільності безпеки в Євроатлантичному регіоні.
- Вимога МЗС Росії з’явилася після телефонної розмови Джо Байдена і Володимира Зеленського 9 грудня. За словами глави Офісу президента Андрія Єрмака, президент США "дуже чітко сказав, що рішення щодо вступу до НАТО – це тільки рішення українського народу, це суверенна незалежна держава, і він це питання навіть не готовий був обговорювати".
- 7 грудня відбувся онлайновий саміт президентів США і Росії Джо Байдена і Володимира Путіна на тлі численних повідомлень про скупчення військ РФ на кордоні з Україною. Байден і Путін говорили в закритому режимі, майже 2 години.
- Путін попросив у Байдена гарантій нерозширення НАТО на схід і звинуватив Україну в зриві "Мінська". Байден "висловив глибоку стурбованість США і європейських союзників щодо ескалації Росією сили довкола України".
- Після перемовин із Путіним Байден поговорив із лідерами Франції, Німеччини, Італії і Британії.
- 9 грудня президент США Джо Байден провів телефонну розмову з президентом України Володимиром Зеленським.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!