Два роки від затримання фігурантів справи Шеремета. Як живуть сьогодні Антоненко, Кузьменко, Дугарь

Два роки від затримання фігурантів справи Шеремета. Як живуть сьогодні Антоненко, Кузьменко, Дугарь

Два роки від затримання фігурантів справи Шеремета. Як живуть сьогодні Антоненко, Кузьменко, Дугарь

Два роки тому, у грудні 2019 року правоохоронці прийшли з обшуками до військової медсестри Яни Дугарь, кардіохірурга та волонтерки Юлії Кузьменко, а також музиканта та військового Андрія Антоненка. Одночасно з обшуками на терміновому брифінгу, за участі тодішнього міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, слідчі назвали імена підозрюваних у причетності до організації вбивства журналіста Павла Шеремета: Антоненко, Кузьменко, Дугарь. Відтоді минуло два роки. Як за цей час змінювалася справа, де сьогодні живуть та чим займаються троє основних фігурантів досі нерозкритої справи дізнавалося Суспільне.

Київ, 7:45 ранку, 20 липня 2016 року. Журналіст Павло Шеремет їде на роботу на радіоефір на автівці Subaru, яка належить його цивільній дружині. На перехресті вулиць Богдана Хмельницького та Івана Франка автомобіль підривається — до днища, як з'ясується пізніше, була причеплена вибухівка. Потім слідчі скажуть, що саморобна бомба мала потужність близько 500 г у тротиловому еквівалентіТротиловий еквівалент (TNT equivalent) — міра енерговиділення високоенергетичних подій, виражена в кількості тринітротолуолу (ТНТ), що вивільняє під час вибуху таку ж кількість енергії., а вибух був скерований так, щоб майже стовідсотково вбити людину за кермом. Від отриманих травм Шеремет помер у авто швидкої. Причиною смерті було названо мінно-вибухову травму та критичну крововтрату, несумісну з життям.

Два роки від затримання фігурантів справи Шеремета. На якій стадії судовий розгляд, що далі
Слідчі дії на місці вибуху машини на розі вулиць Богдана Хмельницького та Івана Франка навпроти ресторану МакДональдз, 20 липня 2016 року. Фото: УНІАН

Справу про вбивство відкрили наступного ж дня, а імена можливих фігурантів уперше назвали 12-го грудня 2019-го року. Тодішній міністр внутрішніх справ Арсен Аваков скликав терміновий брифінг, на ньому були присутні президент, тогочасні керівники правоохоронних органів держави. Зокрема, заступник начальника Національної поліції Євген Коваль продемонстрував відео з камер спостереження, на яких, за їхньою версією, були Дугарь, Антоненко та Кузьменко. Нібито Дугарь розвідувала територію, Антоненко організував вбивство і разом із Кузьменко підкладав вибухівку. Основним доказом стала експертиза ходи підозрюваних.

Два роки від затримання фігурантів справи Шеремета. На якій стадії судовий розгляд, що далі
Затримання Антоненка. Фото: УНІАН

Офіційно було повідомлено про дві основні версії вбивства журналіста: його професійну діяльність та вбивство з метою дестабілізації ситуації в Україні, пізніше оперативна група заявила, що основна версія вбивства — професійна журналістська діяльність.

Що зі справою сьогодні

Обвинувальні акти підозрюваним вручили у серпні 2020. За цей час у справі змінилися і підозри: Антоненко з організатора перетворився на виконавця. Кузьменко начебто допомогла йому закласти вибухівку в автомобіль, а Дугарь досліджувала місцевість. Окрім того, підозрюваним послабили запобіжні заходи — Кузьменко випустили із СІЗО під цілодобовий домашній арешт з носінням браслету, а в Дугарь змінили запобіжний з цілодобового домашнього арешту на заставу.

Два роки від затримання фігурантів справи Шеремета. На якій стадії судовий розгляд, що далі
Юлія Кузьменко у власному кабінеті в лікарні. Фото: Дарина Коломієць, Суспільне

Андрій Антоненко в слідчому ізоляторі провів рік та чотири місяці. Цьогоріч у квітні його відпустили під цілодобовий домашній арешт, а згодом змінили на нічний.

Два роки від затримання фігурантів справи Шеремета. На якій стадії судовий розгляд, що далі
Антоненко на репетиції у студії. Фото: Дарина Коломієць, Суспільне

У вересні 2020 справа перейшла до суду, розпочалися засідання по суті. Прокурор долучив 26 томів письмових доказів. Проте чогось нового, про що б не говорилося на брифінгу 2019, не було. Адвокат потерпілої сторони Андрій Мамалига, упевнений, що докази нові є, проте їх поки не оприлюднюють: "Нових доказів якихось, які б ми не бачили рік тому, ми в цьому році не побачили, проте це не значить, що їх немає. Можливо слідство чекає моменту для оприлюднення. Але цікаво те, що адвокатам не надали можливості ознайомитися з іншими томами. Їх понад сто. Наша позиція залишається незмінною, що мотив кваліфікованих не правильно. Цю справу треба було розслідувати, як терористичний акт".

У поліції та в прокуратурі коментувати щось журналістам відмовляються, посилаючись на таємницю слідства.

“Ми вже не під вартою, але я чекаю кінця”

Нині всі троє обвинувачених перебувають вдома. Андрій Антоненко, відновив виступи у групі RiffMaster, пише нові пісні та вже навіть провів один концерт — на свій день народження, відразу після того, як запобіжний захід змінили на нічний арешт з носінням браслету.

“Ні, ну хвилювався трошки, але знаєте, ось коли потрапляєш в свою середу, і я от вийшов, присів на стільчик, мікрофон, бринь там "га-га"! Особливо було класно, напевно, спостерігати за своїми хлопцями: тут Льолік-басист вийшов, Женя-барабанщик, і воно як понеслось. Я сиджу і розумію, що ці люди щасливі зараз. Мабуть, такі ж щасливі, як і я, ну насправді, це було круто, прям от все рідне, свої пісні".

Два роки від затримання фігурантів справи Шеремета. Як живуть сьогодні Антоненко, Кузьменко, Дугарь
Антоненко в студії. Фото: Дарина Коломієць, Суспільне

Окрім музики, Антоненко повернувся і до військової служби. Нещодавно отримав нове звання — старший сержант.

Повернулася до роботи і Юлія Кузьменко. Від серпня цьогоріч вона провела уже близько 30 операцій.

Два роки від затримання фігурантів справи Шеремета. На якій стадії судовий розгляд, що далі
Кузьменко після повернення провела вже майже 30 операцій. Фото: Дарина Коломієць, Суспільне

“Технічно навички залишилися, бо я ж уже стільки років працювала до цього по своєму фаху, але ж тут більше момент такий психологічний. От уже наче працюю, ходжу в операційну. Але те, що ти постійно під слідством і в суді. Тобто хоч ти й на роботі, але розумієш, що жахіття ще не закінчилося і ти постійно про це думаєш. А ще я звикла до того, що я завжди у перших рядах. Зараз за два роки я дуже багато упустила. Тобто, так, навички залишилися, це все добре, але ти упустив нове, що за ці два роки було”, —ділиться лікарка.

Ще одна обвинувачена Яна Дугарь зараз перебуває у Львові. Через проблеми зі здоров’ям відмовилася спілкуватися зі ЗМІ.

Скільки ще триватиме процес

Усі фігуранти справу називають "політичною", з ними погоджується і політолог Єгор Чижов. На його думку, тодішні правоохоронці, які дали перший гучний брифінг і взяли на себе відповідальність за подальший перебіг справи.

“Згадайте акції протесту по всій державі на підтримку обвинувачених. Якщо всі обвинувачені будуть виправдані, це буде скандал, але очікуваний скандал. Цілком імовірно, що воно так і буде, але це буде такий собі ляпас по правоохоронцях, особливо Авакову, я думаю він ще повернеться в політику. Звичайно, що слідство може знайти нові докази, але це вже справа удачі”, — каже експерт.

Політолог припускає, що процес може затягнутися ще на кілька років, оскільки зараз лише розпочалася стадія долучення доказів стороною захисту. Далі буде допит свідків від сторони обвинувачення, а їх заявлено більше ніж двісті осіб.

Що відомо

  • 4 січня опозиційна організація "Білоруський народний трибунал" і європейське видання EUobserver оприлюднили аудіозаписи, на яких начебто посадовці КДБ Білорусі обговорюють усунення політичних опонентів, зокрема журналіста Павла Шеремета. За даними журналістів, запис датований 11 квітня 2012 року, а розповсюдив його та надіслав для розслідування в Україну і Брюссель колишній співробітник білоруського спецназу Ігор Макар.
  • 19 січня слідчі Національної поліції України допитали колишнього співробітника спецслужб Білорусі Ігоря Макара, який оприлюднив записи розмов про вбивство Павла Шеремета.
  • Шевченківській районний суд Києва відмовив адвокатам обвинувачених у справі про вбивство журналіста Павла Шеремета у допитах президента Володимира Зеленського, міністра внутрішніх справ Арсена Авакова і двох колишніх генпрокурорів — Юрія Луценка та Руслана Рябошапки.
  • 28 листопада у Києві відбулася акція вшанування пам'яті журналіста "Української правди" Павла Шеремета. 28 листопада 2021 року йому мало б виповнитися 50 років.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок