Зменшення кількості державних вихідних для жителів Тернопільщини. Що відомо

Зменшення кількості державних вихідних для жителів Тернопільщини. Що відомо

Зменшення кількості державних вихідних для жителів Тернопільщини. Що відомо
Фото: www.slovoidilo.ua

За розрахунками Міністерства економіки України, у 2021 році українці відпочивали 115 днів на рік, а у 2022 таких дів буде 107. Про зменшення кількості державних вихідних у програмі "Дебати. Тернопіль" розповіли Олег Луцишин, кандидат економічних наук, доцент ЗУНУ та Андрій Присяжний, голова Тернопільської обласної ради профспілок.

"Парадоксально дивно, що вихідних є 11, але коли відкриваєш календар на 2022 рік, у січні місяці виходить тільки два вихідних. В нас 1 субота, то вихідний переноситься на 3 січня, 7 січня у нас Різдво, святкуємо в п’ятницю. Далі субота і неділя у нас вихідні дні. Та тут питання глибше заховане, скільки днів в календарі відзначено червоним кольором, тобто вихідні дні. Якщо проаналізувати доходи державного бюджету по місяцях, то січень є найменш продуктивним місяцем. Якщо взяти 2021 рокі то тільки 66 мільярдів гривень було надходжень, а в лютому, який є коротким місяцем, то було 77 мільярдів, а далі 105 млрд. Це говорить про те, що економічна активність падає. Всі працюють в цей місяць, але економіка падає", – каже Олег Луцишин.

"У січні в нас припадають Новорічні і Різдвяні свята, але в цілому у нас тривалість робочого часу рівномірно розподілена між місяцями року і економічна активність має певний сезонний характер. Мені здається, що зараз система робочого часу і часу відпочинку, яка вже давно в нас існує, є найбільш оптимальною. Конституція України ст. 145 говорить, що кожна людина має право на відпочинок і саме вихідні дні – це дні відпочинку, де людина може відновити свою робочу силу, відновити свою працездатність. Якщо порівнювати з сусідніми країнами, то в Україні не найбільша кількість святкових днів. В нас їх є 11 днів, в Польщі є святкових вихідних 13, в Туреччині 16 днів, в Канаді є святкових вихідних 15", – каже Андрій Присяжний.

Неробочі дні для українців визначені у Кодексі законів про працю. Про це йдеться у 73 статті . Протягом року неробочими днями є 11 святкових днів: 1 січня – Новий рік, 25 грудня і 7 січня – Різдво Христове, 8 березня – Міжнародний жіночий день, 1 травня – День праці, 9 травня – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги), 28 червня – День Конституції України, 24 серпня – День незалежності України, 14 жовтня – День захисників і захисниць України.

Також неробочими є дні релігійних свят – Великодня і Трійці. Щороку вони припадають на різні числа. Оскільки іноді неробочі припадають на суботу або неділю – їх переносять. Наприклад: прийдешнє Різдво Христове – 25 грудня, припадає на суботу, то ж неробочий день перенесуть на понеділок 27 грудня. А Новий рік – 1 січня у 2022 припадає на суботу і неробочий день перенесуть на понеділок 3 січня.

"Інститут національної пам’яті обґрунтовував ідеологічними поглядами зменшення кількості вихідних днів, а саме: декомунізацією, прагненням створити патріотичні настрої у працівників. В чому суть вихідних і чому проти такої кількості вихідних насамперед виступає держава? Це є той період часу, коли працівник не перебуває на роботі, але йому це оплачують. І тому, якщо вихідних 11 днів – це цілий робочий тиждень потрібно оплачувати. А де ж той продукт, який створюється? Це вже давно вирішили приватні організації, шляхом погодинної оплати праці", – каже кандидатка юридичних наук Ольга Заставна.

Голова громадської організації "‎Підприємці Галичини" Ольга Шахін розповідає, що така кількість вихідних для підприємців не вигідна:

"Підприємцям не вигідно, вони самі заробляють собі на хліб, не отримують від держави жодної копійки дотації. Працівникам, які виходять на роботу у святкові дні, зобов’язані оплачувати подвійну заробітну плату. А це – подвійні податки. Не розумію того, коли свято виходить на суботу і переноситься на понеділок. Для чого, якщо субота –вихідний день, люди відсвяткували, для чого робити ще зайвий день – понеділок вихідним? Є багато працівників, які не хочуть виходити у святкові дні. Підприємці не можуть їх змусити, ні заохотити, щоб вони вийшли. В ці дні, якраз приходять перевірки з охорони праці і перевіряють, чи у святкові дні працівники працюють на роботі. Коли працівники не виходять, то ми багато втрачаємо".

Психологиня Любов Медведь розповідає, що відпочинок робить працю людей якіснішою:

"Скорочувати кількість вихідних – це є злочин перед людьми. В світі зараз іде тенденція зменшення робочого тижня, робочого дня. В розвинених країнах – це, зазвичай, 5-6 годин робочих і 4 дні на тиждень. Вже є країни, які так працюють і вони не розорилися, навпаки, їхня економіка росте, в людей зростає творчий потенціал, люди відпочили, можуть краще працювати, більше роблять винаходів. Якщо люди перевантажені, вони знаходяться в постійному стресі".

Особливо, каже психологиня, кількість вихідних не можна зменшувати, коли люди живуть у стані стресу.

"У період емоційної напруги, людям необхідне свято для того, щоб вони мали ресурс переживати втрати, складну економічну ситуацію. Свята – це завжди якесь планування майбутнього, це зустрічі з рідними, це такий тім-білдінг сім’ї. У американській міфології є такий персонаж Грінч, який краде в людей Різдво, бо він глибоко нещасний. Відповідно, якщо ви помічаєте, що вас нервують свята, то варто спитатися і задуматись".

Ольга Заставна розповідає, вихідні – це не завжди фінансові втрати для держави:

"В Європі ми – одна з країн, де найменше вихідних, а не найбільше. Ніяким чином не корелюється кількість вихідних і якість економіки та кількість створеного продукту. На вихідних люди відпочивають і більше витрачають, тут уже задіюється сфера послуг, сфера торгівлі, тобто, для економіки – це також великий плюс. З другого боку, працівники відпочивають, а прийшовши відпочившими на роботу створюють набагато кращий, ефективніший і якісніший продукт".

Читайте також

  • Депутати хочуть скасувати перенесення вихідних на робочі дні. Експертка прокоментувала ініціативу

Вибір редакції

На початок