Поєднує сучасне й минуле. Майстриня з Дніпра розповіла, як створює народні ляльки

Поєднує сучасне й минуле. Майстриня з Дніпра розповіла, як створює народні ляльки

Поєднує сучасне й минуле. Майстриня з Дніпра розповіла, як створює народні ляльки
Особистий архів Наталії Курпай

На рахунку народної майстрині з Дніпра Наталії Курпай три персональні виставки народних ляльок. На останній з них, присвяченій 30-річчю незалежності України, Наталія представила 100 вузлових ляльок. Хоча, каже, створенням народної ляльки почала займатися порівняно недавно — близько трьох років тому.

Про те, як захопилася народними ляльками, що потрібно для їхнього створення та як продумує образи для них, — майстриня розповіла Суспільному.

Вчилася на майстер-класах та з книжок

“Якось я переглядала стрічку у соцмережі й побачила оголошення про майстер-клас з народної ляльки. Захотілося зробити таку для своєї оселі. Моя перша Берегиня вийшла дуже милою, тож для закріплення матеріалу я зробила ще декілька ляльок сама”, - розповіла Наталія.

За словами майстрині, згодом вона відвідала ще пару майстер-класів. І сам процес створення народної ляльки, і її історія неабияк захопили, тож Наталія купувала і замовляла книжки українських етнографів, дослідників народної ляльки. Перечитувала та робила ляльок за описами в книжках.

Зазначає: при створенні ляльки намагається поєднати сучасне та минуле українських традицій, і використовує лише натуральні матеріали.

Поєднує сучасне й минуле. Майстриня з Дніпра розповіла, як створює народні ляльки
Для створення ляльок майстриня використовує лише натуральні матеріали. Наталія Курпай

“Для того, щоб зробити лялечку, потрібна історія, розуміти, який вигляд вона матиме. Тоді вже підібрати тканини, мереживо, ниточки, волосся підготувати. Може, щось вишити або зваляти з вовни, зробити віночок або спекти коровай. Усе це може зайняти кілька діб, а може і тижнів”, - говорить Наталія Курпай.

У процесі виготовлення ляльки жінка іноді радиться з рідними, ділиться з ними своїми ідеями. Першу критику чи похвалу приймає також від них.

Багато ляльок, створених майстринею, знайшли свої домівки майже у всіх регіонах України, прикрашають оселі у Чехії, Франції, Німеччині, Польщі та в Канаді, є і в колекціонерів ляльок. Наталія каже: робить народну вузлову ляльку на замовлення, останнім часом на подарунки до річниць весіль.

Барбі в образі Берегині Оранти

Нещодавно дніпрянка отримала запрошення взяти участь у конкурсі, де видатних українських жінок та чоловіків потрібно були втілити в образі ляльок Барбі та Кена. Для своєї ляльки обрала образ Берегині Оранти — відомого монументу, розташованого у центрі Києва.

Поєднує сучасне й минуле. Майстриня з Дніпра розповіла, як створює народні ляльки
Образ Берегині Оранти Наталія хоче тепер втілити в народній ляльці. Особистий архів Наталії Курпай

“Перед тим, як почати готувати матеріали для створення Оранти, я переглянула безліч фотографій та відео монумента з усіх ракурсів, до найдрібніших деталей. Перечитала усю інформацію, яку тільки змогла знайти стосовно монумента і його відтворення. Потім підбирала матеріали, радилася і консультувалася з іншими майстрами щодо розпису тканини й вибору фарби”, - говорить Наталія.

Майстриня пояснює, народна лялька і лялька Барбі відрізняються й образом, і процесом створення, адже Барбі існує як конструкція, її треба вдягти та зробити усі елементи образу. Щодо народної ляльки — то потрібно створити й саму конструкцію.

Барбі в образі Оранти від Наталії Курпай перемогла у конкурсі, нині майстриня планує втілити цей образ і в народну ляльку.

“Народна лялька - це цілий світ, народна історія, це збереження пам`яті для наступних поколінь. Це велике майбутнє української культури”, - переконана народна майстриня.

Своїм досвідом створення народної ляльки Наталія ділиться на майстер-класах, які проводить для дітей та дорослих. При цьому сама щоразу вдосконалює свою майстерність.

Читайте також

- Дідухи та ляльки: мистецтво майстрині з Тернопільщини

- Без очей і з чистим обличчям: хмельницька майстриня розповіла, як створює ляльки-мотанки

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Вибір редакції

На початок