На рахунку народної майстрині з Дніпра Наталії Курпай три персональні виставки народних ляльок. На останній з них, присвяченій 30-річчю незалежності України, Наталія представила 100 вузлових ляльок. Хоча, каже, створенням народної ляльки почала займатися порівняно недавно — близько трьох років тому.
Про те, як захопилася народними ляльками, що потрібно для їхнього створення та як продумує образи для них, — майстриня розповіла Суспільному.
Вчилася на майстер-класах та з книжок
“Якось я переглядала стрічку у соцмережі й побачила оголошення про майстер-клас з народної ляльки. Захотілося зробити таку для своєї оселі. Моя перша Берегиня вийшла дуже милою, тож для закріплення матеріалу я зробила ще декілька ляльок сама”, - розповіла Наталія.
За словами майстрині, згодом вона відвідала ще пару майстер-класів. І сам процес створення народної ляльки, і її історія неабияк захопили, тож Наталія купувала і замовляла книжки українських етнографів, дослідників народної ляльки. Перечитувала та робила ляльок за описами в книжках.
Зазначає: при створенні ляльки намагається поєднати сучасне та минуле українських традицій, і використовує лише натуральні матеріали.

“Для того, щоб зробити лялечку, потрібна історія, розуміти, який вигляд вона матиме. Тоді вже підібрати тканини, мереживо, ниточки, волосся підготувати. Може, щось вишити або зваляти з вовни, зробити віночок або спекти коровай. Усе це може зайняти кілька діб, а може і тижнів”, - говорить Наталія Курпай.
У процесі виготовлення ляльки жінка іноді радиться з рідними, ділиться з ними своїми ідеями. Першу критику чи похвалу приймає також від них.
Багато ляльок, створених майстринею, знайшли свої домівки майже у всіх регіонах України, прикрашають оселі у Чехії, Франції, Німеччині, Польщі та в Канаді, є і в колекціонерів ляльок. Наталія каже: робить народну вузлову ляльку на замовлення, останнім часом на подарунки до річниць весіль.
Барбі в образі Берегині Оранти
Нещодавно дніпрянка отримала запрошення взяти участь у конкурсі, де видатних українських жінок та чоловіків потрібно були втілити в образі ляльок Барбі та Кена. Для своєї ляльки обрала образ Берегині Оранти — відомого монументу, розташованого у центрі Києва.

“Перед тим, як почати готувати матеріали для створення Оранти, я переглянула безліч фотографій та відео монумента з усіх ракурсів, до найдрібніших деталей. Перечитала усю інформацію, яку тільки змогла знайти стосовно монумента і його відтворення. Потім підбирала матеріали, радилася і консультувалася з іншими майстрами щодо розпису тканини й вибору фарби”, - говорить Наталія.
Майстриня пояснює, народна лялька і лялька Барбі відрізняються й образом, і процесом створення, адже Барбі існує як конструкція, її треба вдягти та зробити усі елементи образу. Щодо народної ляльки — то потрібно створити й саму конструкцію.
Барбі в образі Оранти від Наталії Курпай перемогла у конкурсі, нині майстриня планує втілити цей образ і в народну ляльку.
“Народна лялька - це цілий світ, народна історія, це збереження пам`яті для наступних поколінь. Це велике майбутнє української культури”, - переконана народна майстриня.
Своїм досвідом створення народної ляльки Наталія ділиться на майстер-класах, які проводить для дітей та дорослих. При цьому сама щоразу вдосконалює свою майстерність.
Читайте також
- Дідухи та ляльки: мистецтво майстрині з Тернопільщини
- Без очей і з чистим обличчям: хмельницька майстриня розповіла, як створює ляльки-мотанки
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро