Спецслужби Польщі заявили, що отримали у своє розпорядження аудіозапис перемовин пілота літака Ryanair, на якому в травні 2021 року літав Роман ПротасевичОдин із засновників опозиційного Telegram-каналу NEXTA, який висвітлював порушення на виборах президента Білорусі і активно висвітлював протести після виборів президента Білорусі. Канал влада Білорусі визнала екстремістським. , і диспетчера, якому третій голос (імовірно, співробітник білоруського КДБ) підказував, як відповідати на запитання.
Запис перемовин оприлюднив прессекретар міністерства з питань спецслужб Польщі Станіслав Жарін.
На запису диспетчер говорить пілоту, що на борту Ryanair нібито виявили бомбу, і каже йому посадити літак у Мінську. На уточнювальні питання пілота диспетчер відповідає не одразу, в цей час чути третій голос, який російською мовою вказує, як відповідати.
Приміром, коли пілот уточнив, яким є код повідомлення – жовтим або червоним, третій голос каже: "Ну, скажи, червоний". Міністерство у справах спецслужб Польщі стверджує, що це – співробітник Комітету державної безпеки Білорусі.
"Варто підкреслити, що взяття під контроль диспетчерської вишки агентом спецслужб – це дещо безпрецедентне, що виходить за межі правил і практики", – підкреслюється в повідомленні спецслужб Польщі.
Раніше The New York Times повідомляла, що польська сторона допитала білоруського авіадиспетчера Ryanair. Згідно з його свідченнями, операцію з посадження літака з Романом Протасевичем організували спецслужби Білорусі.
Читайте також: Що відомо про Романа Протасевича
Що відомо
- 23 травня у Мінську силовики затримали Романа Протасевича, одного із засновників опозиційного Telegram-каналу NEXTA, який у Білорусі визнали екстремістським. Блогер летів літаком Ryanair з Афін до Вільнюса. Літак екстрено посадили у білоруській столиці начебто через повідомлення про мінування. У Ryanair це назвали "актом повітряного піратства". Разом із Протасевичем затримали його дівчину – росіянку Софію Сапегу.
- Майже за добу після затримання Протасевича МВС Білорусі заявило, що він перебуває у СІЗО-1 у Мінську. Там запевнили, що він "не має скарг на здоров'я". Заява стала відповіддю на повідомлення його матері про те, що Протасевич має проблеми із серцем. Також білоруський провладний Telegram-канал опублікував відео із затриманим Протасевичем.
- В МЗС України назвали затримання білоруського журналіста Протасевича "черговою атакою на свободу слова" та закликали його звільнити. А президент Зеленський доручив підготувати рішення про припинення авіасполучення між Україною та Білоруссю.
- Міжнародна організація цивільної авіації заявила, що не закриватиме повітряний простір над Білоруссю після примусової посадки літака Ryanair та затримання Протасевича. Водночас низка авіакомпаній вже посилає свої літаки в обхід.
- ЄС зупинив інвестиційну допомогу для Білорусі. А увечері 24 травня Рада ЄС офіційно заборонила білоруським авіакомпаніям літати в країни Європи і закликала звільнити Протасевича і Сапегу.
- Президент США Джозеф Байден засудив вимушену посадку літака в Мінську і затримання активіста Романа Протасевича і назвав інцидент "прямим порушенням міжнародних норм".
- Україна припинила авіасполучення з Білоруссю з 00:00 26 травня у відповідь на затримання білоруського опозиціонера, засновника та ексголовреда Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича у Мінську. Глава МЗС України Дмитро Кулеба назвав це "безпековим рішенням".
- ЄС зупинив інвестиційну допомогу для Білорусі. А увечері 24 травня Рада ЄС офіційно заборонила білоруським авіакомпаніям літати в країни Європи і закликала звільнити Протасевича і Сапегу.
- 26 травня Польща заборонила білоруським літакам входити у повітряний простір країни. Також подібну заборону запровадили Литва, Латвія, Чехія та Словаччина.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!