Поки без штрафів. У Сумах почала діяти заборона на пластикові пакети

Поки без штрафів. У Сумах почала діяти заборона на пластикові пакети

Поки без штрафів. У Сумах почала діяти заборона на пластикові пакети
УНІАН

З 10 грудня Сумах, як і у всій Україні, у торговельних мережах заборонено безоплатно розповсюджувати поліетиленову упаковку. Суспільне дізнавалося, що змінилося для покупців та як реагують люди на такі нововведення.

13-річна сумчанка Софія Шерстюк ходить до магазинів з екосумкою або лоточками замість пакетів. Кілька років тому побачила, як птиця біля смітника заплуталась у пластиковий пакет. Відтоді, каже, в її родині змінили погляд на закупівлі.

"Замість звичайних пластикових пакетів ми з моєю родиною беремо ось такі шопери. Вони виконані з екотканини і абсолютно не шкодять навколишньому середовищу. А замість скляночок, баночок, в яких ми зберігаємо продукти, використовуємо пластикові контейнери. Саме такі", — говорить вона.

В одному з магазинів сумської торговельної мережі завідувачка магазину розповіла, що ціни на пакети поки не підіймали.

Як реагують покупці

Покупчиня, на ім'я Ірина про нововведення говорить так: "Дивлячись які об’єми будуть того, що ти будеш брати. Кор.: – А м'ясо, риба? Доведеться купувати. М'ясо, рибу – доведеться купувати".

"По-перше – це заощаджує бюджет. І задовольняє усіх. Як нас, так і природу. Кор.: – Ви готові платити за це? – Чесно кажучи, ми платимо за все. Абсолютно за все. І, я думаю, з часом, якщо це буде йти на покращення – я готовий платити", — зазначив сумчанин Андрій Шевчук.

"Стараюсь в один пакетик класти, а вдома тоді виймати з пакетика. Все це складати — і в сміття. Бажано, щоб паперові були – було б дуже добре", — каже пані Раїса.

"Постійно ходжу з сумкою. Вже давно. Вже, мабуть, місяців п’ять. Кор.: Як економія? – Звісно суттєва. Три гривні завжди заощаджую", — розповідає пані Анна.

Що передбачають штрафи

Не підпадають під заборону пакети, які розкладаються від 1 до 4 місяців, йдеться на сайті Міністерства захисту довкілля. Слідкувати за дотриманням нового закону, мають у Держпродспоживслужбі. Зараз, говорить начальник управління захисту споживачів Володимир Єщенко, штрафувати нікого не будуть.

"До нового року це питання буде вирішене Кабінетом міністрів, будуть внесені відповідні пункти до наших уніфікованих актів і в разі надходження скарг або проведення планових перевірок – десь після нового року будемо реагувати на це більш жорстко", — сказав він.

Штраф, говорить Володимир Єщенко, — 17 тисяч гривень. Екологиня Ольга Сухопара вважає, що мінімальна ціна на пакет, яку запровадили законом, це 2-3 грн, має слугувати психологічним буфером.

"Це досить ефективно, бо для більшості воно спрацьовує, як психологічний бар’єр: "Я не хочу платити 3 гривні за пакет, я краще візьму свій, який у мене є, і яким ще можна користуватися, або візьму сумку, або будь-що", тому на прикладі європейських країн, де запровадженні мінімальні ціни вже багато років, це показувало дуже хороший відсоток зниження споживання, близько 70%", — говорить вона.

"Не всі будуть це робити. На жаль. Кор.: – Але через рік, через два, через десять? – Через десять, можливо, всі звикнуть до цього і, можливо, зміниться все", — вважає Софія Шерстюк.

Що відомо

  • В країнах ЄС 3 липня набула чинності заборона на виробництво та продаж пластикового посуду одноразового використання.
  • 1 червня Верховна рада підтримала у повторному другому читанні законопроєкт, який забороняє продаж пластикових пакетів з 2022 року
  • 27 листопада 2020 року німецький Бундестаг заборонив використання пластикових пакетів. Супермаркети перестануть їх пропонувати з 2022 року.
  • Група дослідників підтвердила наявність частинок мікропластику на вершині найвищої гори світу – Евересту.
  • Дві третини країн-членів Організації об'єднаних націй виступили за створення нового глобального договору, щоб подолати забруднення пластиком. Водночас найбільші виробники таких відходів – США та Велика Британія – поки що не долучилися до роботи.
На початок