Як і хто може скористатися безоплатно правовою допомогою у Хмельницькому

Як і хто може скористатися безоплатно правовою допомогою у Хмельницькому

Як і хто може скористатися безоплатно правовою допомогою у Хмельницькому
Фото: Суспільне Поділля

Семеро хмельничан у міжнародний день прав людини вирішили поділитися досвідом із відстоювання своїх громадянських прав. Для цього прийшли в центр безоплатної правової допомоги поспілкуватися з юристами, які допомагали їм боротися за їхні права та відстояти їх. Хто і як може отримати таку допомогу, Суспільне дізнавалося.

Полковник у відставці, учасник бойових дій у двох державах Євген Чепкий розказує: звернувся до юристів, бо коли офіцерам і прапорщикам збільшили виплати майже вдвічі, йому пенсію не перерахували. У центрі надання безоплатної правової допомоги порадили позиватися. Розповідає: "Мені було якось совісно судитися з державою. Але я подивився, що маса офіцерів, прапорщиків відстоюють свої законні права. Ми свою молодість, здоров’я віддали на користь державі, а держава так з нами вчинила. Це нечесно".

Тепер, каже військовий, задоволений, бо отримує вдвічі більшу пенсію. А якби не звернувся, додає, то лишилася б старою.

Хмельничанин Ігор Шиян розповідає: виграв справу проти банку, де взяв позику дві тисячі гривень, а віддавати, каже, змушували ушестеро більше. "Близько 12 тисяч. Уявляєте? Я просто очманів! Такий колосальний відсоток! Я спочатку намагався платити, але потім вже не виходило", - каже чоловік.

Позику, розповідає, взяв на ліки дружині, яка захворіла: "Дві тисячі нам не вистачало. Минув деякий час, і банк почав на мене тиснути, казали, що я шахрай. Вони подали в суд, я не зволікав, бо розумів - чим довше я буду це відстрочувати, тим менше в менше шансів виграти".

Адвокатка Людмила Адамчук говорить: "Багато людей навіть не знають, що їхнє право порушене, і не знають, як діяти. І не знають, що вони можуть звернутися за такою правовою допомогою". З її слів, зараз вона веде близько десяти справ. Це, переважно, справи із земельних, спадкових питань, визнання виконавчих написів такими, що не підлягають виконанню. В переважній частині справ, каже, рішення приймалось на користь клієнта.

Директор місцевого центру Григорій Гоцький розповідає: від початку року до юристів звернулося 9 тисяч людей, за 7 років роботи центру - понад 30 тисяч.

"Найбільше до нас звертаються із сімейних спорів: розірвання шлюбів, стягнення аліментів, поділ майна. Як правило, це особи з спеціальним статусом, учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи, жертви насильства, власники земельних ділянок в сільській місцевості, діти, ветерани військової служби і малозабезпечені", - каже директор. Саме ці категорії громадян, додає, мають право на безоплатну правову допомогу, а право на безкоштовну консультацію мають всі.

Наші новини у Viber

На початок