До 5-річчя внесення до списку ЮНЕСКО: колективи Дніпропетровщини презентували козацькі пісні

До 5-річчя внесення до списку ЮНЕСКО: колективи Дніпропетровщини презентували козацькі пісні

До 5-річчя внесення до списку ЮНЕСКО: колективи Дніпропетровщини презентували козацькі пісні
Дніпропетровська облдержадміністрація

На Дніпропетровщині три фольклорні колективи презентували козацькі пісні, які занесені ЮНЕСКО до Списку елементів нематеріальної культурної спадщини, що потребує термінової охорони. Концерт присвятили 5-річчю події. Про це йдеться у пресрелізі Дніпропетровської облдержадміністрації, який отримало Суспільне.

Нині єдиними носіями козацьких пісень, відзначених ЮНЕСКО, є три аматорські колективи Дніпропетровщини. Серед них – ансамбль «Богуславочка» із Павлоградщини.

Керівниця «Богуславочки» Євгенія Хорольська каже: колись козаки приїжджали до них у село Богуслав на зимівлю. Тоді місцеві й перейняли їхні пісні.

«Пісні старовинні, протяжні, наче степи наші широкі, вільні. Ми їх чули від найстаріших мешканців, яким було під 90 років. Як могли, намагалися зберегти. Школярі ходили селом, записували», – сказала Євгенія Хорольська.

Керівниця гурту «Криниченька» з Підгородного Катерина Карапиш говорить: сама виросла на козацьких піснях.

"До співу долучила бабуся, коли мені ледве 3 рочки виповнилося. Вона сама не могла без пісень. Виконувала їх завжди, що б не робила», – розповіла кервіниця гурту.

За словами Катерини Карапиш, пісні завжди лунали попід хатами. Ввечері жінки збиралися біля двору і співали.

Що відомо

- 29 листопада 2016 року Міжурядовий комітет з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО включив елемент "Козацькі пісні Дніпропетровщини" до Списку нематеріальної культурної спадщини, що потребує термінової охорони.

- Козацькими називаються пісні, які виникли в епоху активної діяльності українських козаків у їхньому середовищі або в заснованих ними поселеннях, і пов язані своїми сюжетами з козаками (XVII-XVIII ст.). Ключовим для ідентифікації пісень як козацьких, є наявність в них слова “козак”.

- Кожен куплет таких пісень із-за повільного темпу і наявності розспівів між складами тексту має велику тривалість у часі. Через це виконавці називають ці пісні “протяжними”.

- Географічний ареал поширення елементу «Козацькі пісні Дніпропетровщини» охоплює майже всю Дніпропетровську область.

Читайте також

- Кримськотатарський орнамент включили до попереднього списку ЮНЕСКО

- Україна працюватиме з ЮНЕСКО для захисту культурної спадщини під час збройних конфліктів

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Вибір редакції

На початок