Біля поліції та прокуратури у Сумах мітингували люди. Що відомо (ФОТО)

Біля поліції та прокуратури у Сумах мітингували люди. Що відомо (ФОТО)

Доповнено
Біля поліції та прокуратури у Сумах мітингували люди. Що відомо (ФОТО)
Суспільне Суми

У Сумах 10 грудня інвестори будівництва чотирьох багатоповерхівок пікетували будівлю поліції та прокуратури. Вимагали від їхнього керівництва дій. За три роки, розповіли учасники акції, забудовник жодної багатоповерхівки не здав.

Близько 20 представників родин, які вклалися в будівництво житла від товариства "Сумчани СД", зібралися об 11.00 біля обласної прокуратури. У руках тримали плакати з портретами директора фірми-забудовника та кричали "ганьба".

"Балацький вор, в долі прокурор?". Біля поліції та прокуратури у Сумах мітингують люди. Що відомо
Суспільне Суми

Один із учасників, Леонід, говорить: інвестували у дві квартири, сплативши за них близько 800 тис. грн. Але від забудовника – фірми “Сумчани СД” і його директора Андрія Балацького — нічого не отримали.

“У 2019 році ми віддали кошти на нульовому, так скажемо, етапі будівництва будинку. Протягом всього періоду нам сказали, що неузгоджений проєкт по цьому будинку, тому що змінилися норми будівництва. У 2020 році він сказав, що якщо ви хочете, можете забрати частину коштів, відмовитися або переоформити на нову квартиру. Але цього не було зроблено – ні повернення коштів, ні нової квартири”, — зазначає він.

"Балацький вор, в долі прокурор?". Біля поліції та прокуратури у Сумах мітингують люди. Що відомо
Суспільне Суми

Свою акцію протесту люди хотіли продовжити біля обласного управління Нацполіції, але дорогу їм перегородили поліціянти.

“Зараз не доцільно, там проходить іще акція. Олександр Шимко, учасник акції: – Які в них вимоги? Поліціянт: – У них теж вимоги до керівництва головного управління про … чимось не задоволені. – Всім все зрозуміло. — Ви можете представитися? – Ні, я не можу дати вам коментарі. – А просто представитися? – Ні.”, — говорить один із поліціянтів.

Згодом до людей вийшов заступник начальника управління. Кримінальне провадження поліція відкрила навесні 2020 року.

“Учора забудовнику повідомлено про підозру за вчинення кримінального. – Це нам вже повідомив прокурор. Стаття 190, частина 4. Передбачено позбавлення волі від 5 до 12 років”, — говорить заступник начальника Нацполіції Сумщини Олександр Радченко.

"Два дні тому постраждалі повідомили Сумську міську раду про те, що сьогодні будуть проводити акцію під поліцією і прокуратурою, і вчора оголошується підозра. До цього часу підозри не було, чому саме вчора оголосили підозру? Можете пояснити, що таке вам стало відомо, що 2 роки не було підозрюваного, а тут підозра з’явилась?”, — говорить журналістка Олена Адаменко.

“Слідчі робили, якби слідчі нічого не робили, то підозра не була б оголошена", — зазначив заступник начальника Нацполіції Сумщини Олександр Радченко.

“Як слідчі робили. Всі прийшли приносити заяви, ось ми, вони не вносять це в реєстр єдиних досудових розслідувань. Ми йдемо до суду, зобов’язуємо, щоб внесли до єдиного реєстру, потім вона тримає ці документи, каже: я не можу допитати Балацького. Через тиждень їй телефонуємо, вона каже: я закрила справу”, — зазначив учасник акції, вкладник у будівництво Микола Шимко.

“Моя справа відкрита 2 січня. За рік, майже рік, Балацького жодного разу не викликали на допит. Це та людина, якій ми віддали свої гроші. За рік жодного разу ні один слідчий, про яких ми тут говоримо, жодного разу його не допитав”, — каже учасниця акції, вкладниця в будівництво Оксана Ткаченко.

Що відомо про будівництво

Фірма "Сумчани СД" мала звести будинки за адресами двома адресами. Це — вул. Косівщинська, 77а та вул. Праці, 52, де планувався житловий комплекс "Сонячний". Згідно з Публічною кадастровою картою, у вересні 2020 року ділянку зареєстрували як власність на інше товариство — "СТАРТСУМИ", яке зареєстроване в Києві. Телефон її директора Андрія Павленка, який ми знайшли у відкритих реєстрах, – не дійсний.

Біля поліції та прокуратури у Сумах мітингують люди. Що відомо (ФОТО)
Такий вигляд має місце, де мали звести ЖК "Сонячний" на вулиці Праці, 52.

На Косівщинській, 77а, за інформацією Порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, повідомлення про початок будівельних робіт зареєстровано у березні 2019 року. Земля, відповідно до даних Публічної кадастрової карти, — у комунальній власності. Телефон відділу продажів не відповідає. За договорами, укладеними між людьми та забудовником, перша секція житлового комплексу "Панорама" мала бути здана у березні 2021 року, "Сонячного" — у листопаді 2020 року.

"Балацький вор, в долі прокурор?". Біля поліції та прокуратури у Сумах мітингують люди. Що відомо
Це стан будівництва ЖК "Панорама" на березень 2020 року на Косівщинській 77а. Новіших фото на сайті для відстежування ходу будівництва немає.

На 10 грудня на місці будівництва нікого немає. Стоїть поодинокий кран, а довкола зведеної частини будівлі поросли дерева.

Біля поліції та прокуратури у Сумах мітингують люди. Що відомо (ФОТО)
Місце будівництва на Косівщинській 77а на момент 10 грудня 2021. Суспільне Суми

Директор фірми-забудовника "Сумчани СД" Андрій Балацький телефоном коментувати нічого не став, сказав: усі питання — до його адвоката. Позицію захисника чоловіка у цій справі Суспільне намагається дізнатися.

На той самий час, коли була заявлена акція протесту інвесторів будівництва, до обласного управління Нацполіції підійшло близько 200 представників партії "Національний корпус". Вони виступили з своїми вимогами до керівництва поліції: відкрити кримінальні провадження щодо представників іншої політсили. Між Національним корпусом і журналістами, які були присутні на цій акції, виникла словесна перепалка: "Адаменко робить розслідування вже місяць по цій історії для "Під прицілом", для Суспільного, в чому проблема? – Що ти хочеш? – А чому Ви зі мною на ти, ми знайомі? – Просто отак тикати мені камеру в обличчя, мені не дуже приємно".

“Я, як журналіст, прийшла висвітлювати цей мітинг, тому що ми вже близько місяця знімаємо програму журналістських розслідувань “Під прицілом” саме на тему будівельної афери, так званої “Еліта Центр” по-сумськи. Ми писали інтерв’ю, працювали з потерпілими, з вкладниками цього “Сумчани СД”, якимсь чином про це стало відомо представникам “Національного корпусу”, чомусь вони до мене пред’явили претензії, що тут мали бути якісь мої “подільники”, як вони сказали”, — розповідає журналістка-розслідувачка Олена Адаменко.

За словами речниці Сумської міськради Ольги Семенистої, до мерії на 11.00 два дні тому надійшло повідомлення від постраждалих вкладників будівельної фірми. Речник Нацполіції Сумщини Володимир Крупецьких телефоном сказав, що заявку про проведення мітингу від “Нацкорпус” теж було зареєстровано. Коли саме, — не повідомив.

Мітинг "Нацкорпусу"

Представники партії "Національний корпус" на своєму мітингу під управлінням Нацполіції Сумщини вимагали притягнути до кримінальної відповідальності керівництво Сумського осередку політичної партії "Правий сектор". Телефоном очільник "Правого сектору" на Сумщині Сергій Супрун розповів, що мова йде про заяву від Володимира Сайка, який очолює громадську організацію "Захисники України", на нього та його побратима Олександра Куксу. За цим фактом у поліції відкрили кримінальне провадження за статтею "шахрайство".

"У своїй заяві він вказав, що свого часу Олександр Кукса в змові зі мною, в шахрайський спосіб був визнаний потерпілим під час Революції Гідності та отримав за побиття компенсацію, а я йому сприяв в цьому. Вчора я був на допиті у слідчої, надав свої покази. І сьогодні Кукса також, якраз коли проходила акція, був на допиті у слідчої. 27 січня 2014 року коли "Беркут" розганяв тоді в адмінбудівлі, Кукса Олександр на той час був комендантом сумського Майдану, брав активну участь у цих подіях і багато людей готові свідчити, що він там був, що події відбувалися і дійсно він був тоді побитий", — зазначив Супрун.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до спільноти у Viber

На початок