Ховають на подвір'ях без документів: у прифронтових населених пунктах фіксують стихійні поховання

Ховають на подвір'ях без документів: у прифронтових населених пунктах фіксують стихійні поховання

Ховають на подвір'ях без документів: у прифронтових населених пунктах фіксують стихійні поховання
Фото: mva.gov.ua / Facebook

Від початку російсько-української війни співробітники Гуманітарної місії "Проліска" зафіксували 10 стихійних поховань мирних жителів у прифронтових населених пунктах Донеччини та Луганщини.

Про це повідомив експерт з питань адвокації Гуманітарної місії Ігор Сосонський.

За його словами, під час активних бойових дій у 2014-2015 роках у деяких населених пунктах Донеччини та Луганщини не працювали органи місцевого самоврядування, не виїжджали правоохоронці, медична допомога, не було комунальних служб, які надають послуги з поховання. Тому людей, які померли своєю смертю, або у результаті бойових дій, ховали у воронках від снарядів на подвір’ях, городах або у садках та без належних документів.

"Такі населені пункти й досі мають статус обмеженого доступу. Й через це родичі не можуть перепоховати померлих належним чином та навіть оформити документи про смерть. Це призводить до порушення прав померлого на гідне поховання, до порушення прав родичів на спадщину", — розказав Сосонський.

Похованням людей у "закритих" населених пунктах зазвичай займаються небайдужі люди.

"У Пісках восени 2014 року чоловік отруївся чадним газом та помер. Не було можливості його вивезти. Тож його поховали у дворі багатоповерхівки біля під'їзду", — розказала соціальна працівниця "Проліски" Людмила Ведькал.

За її інформацією, у Пісках також є стихійне поховання щонайменше шести людей.

"Про нього ми дізнались від військового. Це поховання знаходиться поблизу дороги, якою місцеві ходили за харчами до Донецька. Там було знайдено фрагменти тіл шести людей. Лише одного змогли ідентифікувати, бо в нього був паспорт. Людей присипали землею. Туди потрапити не можливо, бо територія прострілюється", — розказала Ведькал.

За словами начальника гуманітарного центру ГО "Проліска" в Авдіївці Родіона Лебедєва, такі випадки трапляються і в містах, де працюють органи влади.

"Ми знаємо про такі випадки в Авдіївці, де працювали органи влади. Люди досі лежать без документів не перепоховані", — розказав Лебедєв.

За словами Сосновського, більшість родичів померлих, яких поховали стихійно, не знають як діяти у таких ситуаціях та куди звертатись. Він сказав, що співробітники "Проліски" готові допомагати їм у таких питаннях.

Сосновський зазначив, що наразі "Проліска" підготувала адвокаційну кампанію та звернулась до відповідних органів влади з пропозиціями.

"Належне поховання померлих — це обов'язок держави. Україна ратифікувала додатковий протокол Женевської конвенції 1949 року. На державу покладений обов'язок вживати невідкладні заходи щодо розшуку померлих та належного поховання. Це стосується не лише військовослужбовців, а й цивільних осіб", — зазначив він.

Також за його словами, наразі в Україні це питання не врегульоване на законодавчому рівні. Тож родичі померлих стикаються з бюрократичними проблемами та оформити документи.

Що відомо

  • У липні 2018 року Верховна Рада України ухвалила проєкт закону, який на міжнародному рівні закріплює права українців, що зникли безвісти, і надає їм захист.
  • Протягом 2020 року в результаті російсько-української війни загинуло 18 мирних жителів та 49 українських військових, ще 89 отримали поранення.
  • Внаслідок російсько-української війни з 2014 року в Україні загинуло 152 дитини та 146 отримали поранення.

Читайте також:

У Слов'янську провели ексгумацію тіл загиблих у 2014 році

Читайте усі новини Донбасу у Telegram та Viber

На початок