"Не панікуйте через Омікрон". Лікар – про новий штам коронавірусу

"Не панікуйте через Омікрон". Лікар – про новий штам коронавірусу

Ексклюзивно
"Не панікуйте через Омікрон". Лікар – про новий штам коронавірусу
Єлизавета Серватинська, Суспільне

З 6 грудня в Україні посилили обмеження через COVID-19. Зміна правил зачепить насамперед невакцинованих громадян у "жовтих" та "червоних" епідеміологічних зонах. Перебуваючи на вулиці, громадяни повинні мати із собою документи про вакцинацію. Люди, які не отримали принаймні одного щеплення проти коронавірусу або не мають негативного ПЛР-тесту чи сертифікату про одужання, у "жовтій" зоні епіднебезпеки не зможуть брати участі у будь-яких масових заходах, користуватися послугами суб’єктів господарювання. Про нові правила адаптивного карантину, та новий штам коронавірусу "Омікрон" розповів в ефірі Українського радіо президент Українського медичного клубу Іван Сорока.

Про вакцинацію

В Україні повністю вакциновані 35% дорослого населення. Пік вакцинації припав на листопад, коли карантинні обмеження посилилися і стали жорсткішими обмеження на підприємствах.

У деяких світових лідерів медичної думки (імунологів та епідеміологів) виникають питання щодо термінів між першою і другою дозою вакцинації. У більшості вакцин він становить майже місяць, але деякі європейські науковці вважають, що потрібно збільшити цей термін між вакцинаціями.

Імунітет починає розвиватися через два-три тижні після вакцинації. Тобто між невакцинованою людиною та людиною, яка вакцинувалася тиждень тому великої різниці немає. Для таких людей, щоб їх убезпечити мають бути інші епідемічні заходи, зокрема дотримання дистанції, масковий режим, антисептики, знезараження і провітрювання приміщень тощо.

Про нові штами і ліки від COVID-19

Медики спостерігають, що коронавірус, імовірно, стане сезонною хворобою. У сезоні може бути кілька хвиль. Багато чого залежить від погодних умов, в яких вірус розповсюджується, і від контактів людей. Науковці нині активно працюють над режимами вакцинації, ефективністю вакцин та новими противірусними препаратами, які можна буде застосовувати для профілактики.

Останні дослідження показують, що люди, які перехворіли мають тривають імунітет. Як свідчать дані лікарів із Туреччини, Німеччини, Швейцарії, Канаді, США, новий варіант "Омікрон" поки що не викликає серйозних і агресивних ускладнень.

Про штам "Омікрон"

Цей штам є більш заразним, тобто більша кількість людей наражається на небезпеку, коли поруч перебуває хворий чи носій цього вірусу, але "Омікрон" є менш патогенним. Цей штам викликає менше ускладнень і на сьогодні не зафіксовано жодного летального випадку від нього.

Лікарі, які стикалися з "Омікроном", розповідають, що хвороба протікає легко, симптоми лікуються адекватно, пацієнти не потребують кисневої підтримки. Вірус має понад 50 мутацій, тобто змін генетичного матеріалу, і 32 із них припадають на оболонки, спайковий білок, завдяки якому цей вірус проникає в клітину людини. Це може трохи вводити в оману нашу імунну систему і їй потрібно буде трохи більше часу, щоб зрозуміти, що це патоген. Можливо, тому що ця інфекція розпізнається пізніше, не виникає занадто серйозних ускладнень. Вірус намагається пристосуватися до людської популяції, стати для людини безпечним, але тоді він стане більш живучим у популяції і більш генетично привабливим у майбутньому.

Усі штами коронавірусу мають певну спільну частину генетичного матеріалу, тому всі вакцини ефективні і для варіанту "Омікрон" зокрема. Але загальна ефективність від штаму до штаму може змінюватися.

Про закриття кордонів

Усі віруси, які циркулюють на планеті, одного дня з’являться в будь-якій країні. Закриття кордонів – це крайній метод, що на дуже некороткий термін убезпечить країну від виникнення вірусів. З іншого боку це дієвий захід, щоб додати системі охорони здоров’я сил підготуватися до можливих екстремальних ситуацій щодо кількості захворілих.

Що відомо

  • Про новий штам коронавірусу, який вперше виявили на півдні Африки, британські вчені повідомили 24 листопада. Він характеризується великою кількістю мутацій у шиповидному білку, що може ускладнити його нейтралізацію антитілами, сприяти швидкому поширенню та стійкості до існуючих вакцин.
  • За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, новий штам коронавірусу "Омікрон" уже виявили в щонайменше 38 країнах, зокрема США й низці країни Європи (Нідерландах, Великій Британії, Румунії тощо), Індії, Ізраїлі, Росії і не лише.
  • В Україні поки не виявили новий штам коронавірусу. Але у зв'язку з його поширенням у світі на період дії карантину в Україні встановили заборону на в'їзд іноземцям та особам без громадянства, які прибувають із низки африканських країн.

Читайте також

"Омікрон": що відомо про новий штам коронавірусу та чи загрожує він Україні

Рекордна кількість мутацій. Які ризики приховує "Омікрон"

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Вибір редакції

На початок