Чому плитка головний "атрибут" міста Кам’янка, що на Черкащині. Розслідування

Чому плитка головний "атрибут" міста Кам’янка, що на Черкащині. Розслідування

Ексклюзивно
Чому плитка головний "атрибут" міста Кам’янка, що на Черкащині. Розслідування
Програма-розслідування "Лакмус"

За останні роки плитка стала одним із головних "атрибутів" міста Кам’янка, що на Черкащині. Саме на її укладання та асфальтування доріг іде більшість бюджетних коштівоками гроші осідають у кишенях одних і тих же підприємців. Чому так відбувається – розслідування від команди “Лакмус”.

Із міським головою Кам’янки Володимиром Тіроном журналісти домовилися поспілкуватися заздалегідь, однак, коли приїхали на зустріч, його не було на місці. Секретарка пояснила: у відрядженні.

Та замість себе мер уповноважив дати коментарі начальника відділу ЖКГ Олександра Нечиталюка. Він розповів дані по кожному з відремонтованих об’єктів. Найближчий – пішохідний фонтан, що з’явився чотири роки тому. І став однією з частин встеленої плиткою головної площі міста. Споруджувати його почали наприкінці року і, аби освоїти спрямовані бюджетні кошти, завершували роботи під шатром і з обігрівачами.

"Це гранітна плитка, закуплена, мабуть, десь у Кіровоградській області і сюди привезена, бо нам так порекомендували спеціалісти з «Черкасиводоканал»,. Виконували роботи отут, де ми стоїмо, це ТОВ «Інтербудтехсервіс»", – розповів начальник відділу ЖКГ Кам’янської міської ради Олександр Нечиталюк.

Читайте також: Битва за землю: у Черкасах атовці роками стоять у черзі

Навесні наспіх виконану роботу довелося переробляти і стелити плитку у фонтані наново. На капремонт самої площі тоді витратили трохи менше 1,5 мільйона гривень. Тобто трохи менше порогу прозорих закупівель. І ще на таку ж суму встелили плиткою тротуари біля площі. Теж “до порогу”. В обох випадках роботи виконало одне підприємство.

Плитка за останні п'ять років з'явилась не лише на головній площі. Будматеріалом покрили тротуари в усіх частинах міста. І навіть вклали там, де тротуарів не було.

Чому плитка головний "атрибут" міста Кам’янка. Розслідування
Програма-розслідування "Лакмус"

У 2018 році Кам’янська громада перемагає в конкурсі на створення інфраструктури туристичного маршруту загальним кошторисом 7,3 мільйони гривень. Вперше з’являються оглядові майданчики, човникова станція, альтанки. Стелять плитку, прорубують нову доріжку над Тясмином і, принагідно, за конкурсні кошти ремонтують тротуари в місті.

оріжки, які виходять від річки Тясмин до центру міста робилися в межах цього проєкту з обох сторін. Виконавець робіт був ТОВ «Інтербудтехсервіс» і або ФОП Буцький Василь Сергійович, або його підприємство – ТОВ «Шляховик»",– розповів начальник відділу ЖКГ Кам’янської міської ради Олександр Нечиталюк.

Та тротуарами з плитки у 2021 році нікого не здивуєш. А чи доводилось вам бачити сцену, вимощену нею? Якщо ні – завітайте до Кам’янського міського парку.

"І, Міський голова намалював сам креслення, оскільки він інженер-будівельник. Щоб бути чесним, підлога на сцені дерев’яна. Коли там почали танцювати танцювальні гуртки, попросили їхні викладачі: Володимире Івановичу, а як зробити тут чи асфальтоване чи бетонне покриття, краще не асфальтоване, бо вони танцюють в чешках, і це дуже незручно діткам для ніг. І було ухвалено рішення вкласти плитку", – додав Олександр Нечиталюк.

Товариство “Інтербудтехсервіс” посадовець згадав невипадково. Із 2015 року місцева влада з ним співпрацює на постійній основі, що підтверджує і сайт “Прозорро”.

Саме на рахунки цієї фірми перерахували понад 80 % усіх коштів, спрямованих на асфальтування та укладання плитки в Кам’янці загальною вартістю у 31 мільйон гривень. Із них 25 воно отримало без будь-яких конкурсів – за прямими угодами.

Плитку, яку роками встеляло це підприємство, воно не виготовляло. Її закуповували у місцевої фірми.

"Плитка, яка ось тут лежить, вироблена ФОП Тірон Тамара Кирилівна. Вкладена і закуплена – ТОВ “Інтербудтехсервіс”. Вони її закуповували у ФОП Тірон Тамари Кирилівни, маючи підряд, вкладали в нас в місті Кам’янка",– розповів Олександр Нечиталюк.

Читайте також: Гроші з асфальту та "золота" плитка: як у Черкасах витрачають бюджетні кошти. Розслідування

Цього року у міської ради коштів на плитку Тамари Кирилівни вистачило, а на її укладання – ні. Тож стелили власними силами.

"Це працівники благоустрою міста, працівники, які мені підпорядковані, працюють у відділі житлово-комунального господарства. Серед них є трактористи, водії, електрики, люди, які прибирають місто. Серед них були два професіонали, які раніше займались укладанням плитки",– додав Олександр Нечиталюк.

Тірон Тамара Кирилівна – не лише успішна підприємиця, а й дружина міського голови. Жінку знають як власницю бару в центрі міста. Власне, основний вид діяльності ФОПа – обслуговування напоями. Вісім років тому фірма отримала дозвіл на господарську діяльність, пов’язану з об’єктами архітектури, а її чоловік – міський голова Кам’янки – вніс у декларацію купівлю дружиною вібропресу для виготовлення плитки.

"Та що ж мені, якщо він мер? А в мене бізнес, як він ще мером не був, то що мені робити тепер? Стояти? Я робочі місця даю, податки платяться, усе як має бути. І тут сиди, тому що він мер?", – зауважила власниця ФОП Тірон Тамара Кирилівна Тамара Тірон.

Телефонний діалог з Тамарою Тірон:

– А ФОП ви відкрили після того, як він став міським головою?

– ФОП у мене з 2002 року.

– І з 2002 року ви займаєтеся плиткою?

– Ні. Із 2002-го ми не займалися плиткою.

– А лише з 2013-го? За рік після того, як він став міським головою.

– Ну, треба подивитися, у якому році ми купили цю установку. Я тобто купила.

Чому плитка головний "атрибут" міста Кам’янка. Розслідування
Програма-розслідування "Лакмус"

Володимира Тірона на посаду міського голови обрали у 2012 році. Після чого успішно переобиррали тричі. До моменту обрання міським головою саме він був засновником та кінцевим бенефіціаром підприємства “Інтертехбудсервіс” . Нині ж свою причетність до нього заперечує і за своєї відсутності дає дозвіл оглянути території підприємств: “Інтертехбудсервіс“ і фірми своєї дружини. Їх поєднує не тільки спільне укладання плитки, а й адреса.

Діалог з журналістами:

– Поясніть мені, будь ласка, адреса одна, а розміщено тут два підприємства: ФОП і власне ТОВка.

– Ми орендуємо приміщення цеху, в якому вже восьмий рік виготовляємо бетонні вироби.

– А “Інтербудтехсервіс” де?

– Це їхні приміщення, ми орендуєм цех.

Чому плитка головний "атрибут" міста Кам’янка, що на Черкащині. Розслідування
Програма-розслідування "Лакмус"

Проводив екскурсію підприємством колишній працівник фірми Тамари Кирилівни. Представлятися він, як і спілкуватися на камеру, відмовився. Зазначив, що нині робота ФОПу зупинена. На території лежать палети з блоками виготовленої плитки, та її, мовляв, цього року ніхто не купує. Троє працівників, які робили плитку, працевлаштувалися на іншому підприємстві. Вже на завершення нашого візиту говорить, куди саме.

"Я зараз працюю у “Інтербудтехсервісі”. Розкриваю вам уже всі карти. І мої троє працівників теж", – розповів чоловік.

Від початку політичної кар'єри Володимира Тірона правоохоронці підозрювали його в тому, що не покинув займатися підприємницькою діяльністю і продовжує контролювати “Інтербудтехсервіс”. Що є порушенням антикорупційного законодавства. Вісім років тому за це його покарали штрафом у понад 800 гривень. Шість років тому – у 1 700 гривень. Таку ж суму доходу конфіскували за постановою першого суду.

Втім причина того, чому Володимир Тірон з журналістами так і не зустрівся. є судове засідання. Домовляючись про інтерв’ю, мер забув про нього.

Нині Тірон є обвинуваченим у розкраданні коштів місцевого бюджету. Поруч із ним на лаві підсудних – директорка “Інтертехбудсервісу”. За версією слідства, у 2019 році, здійснюючи ремонт доріг, мер з приватником нібито привласнили кілька сотень тисяч гривень.

"Доказів, як на думку мою, прокурора, зібрано достатньо для підтвердження винуватості у вчиненні вказаних кримінальних правопорушень. Проводилися і негласні слідчі дії, і низка судових експертиз, і допити свідків, інші письмові докази, які підтверджують все ж таки провину", – розповів прокурор Черкаської обласної прокуратури Ігор Луговський.

Очільник Кам’янки Володимир Тірон пояснив системні претензії з боку правоохоронців:

– Я – несистемний керівник, розумієте? Я говорю правду. Не завжди вона всім подобається. Це є моя правда.

– І яку правду ви сказали, що сталися два провадження?

– Чуєте? Якщо я не брешу, то я неугодний для керівників. Розумієте мене, да? І тому ці провадження висмоктані із пальця з метою прибрати мене від влади.

Конфлікту інтересів у бюджетній співпраці зі своєю дружиною та її “сусідами” він не вбачає.

"Я це все знаю із середини, ви зверху, а я із середини. Тому наша мета сьогодні – дати можливість не вмерти людям підприємцям, які живуть отут у Кам’янському районі. Це перше. А друге – ціна їхньої роботи на порядок нижча, ніж будь-яких пропозицій. Тому оце головне", – зауважив Володимир Тірон.

Із такою риторикою не погоджується колишня депутатка Кам’янської міської ради Наталія Клименко. Згадує: минулого року після карантину у бюджеті ОТГ лишилася економія у понад мільйон бюджетних коштів. І попри прохання депутатів профінансувати потреби освітньої галузі, їх спрямували на вкладання тротуару плиткою.

"У першій школі була дуже серйозна ситуація з протипожежною безпекою. Там і на суди подавала протипожежна безпека. Я говорила з тими працівниками, вони говорили: Наталія Степанівна, дітей у школу не можна відправляти через те, що там дуже великі порушення. Треба було туди кошти вкласти перш за все", – зауважила пані Наталія.

Наталія Клименко була членкинею бюджетної комісії міської ради. За її словами, депутати були “заручниками” ремонтних обіцянок міського голови.

Ми приходили на комісію, яка засідала перед сесією, перед нами вже були аркуші А4, де було розписано, куди, що кому і скільки проплачувати з нашого бюджету. Фактично ми не приймали такого обговорення, не бачили заяв, звернень. Нам уже було конкретно розписано, що куди повинно йти. Звичайно що, пріоритетним були спрямування коштів на дороги, на асфальтування і на плитку", – розповіла ексдепутатка Кам’янської міської ради.

За останній рік на офіційній сторінці міської ради у фейсбуці – близько двох десятків дописів про “спільні зусилля” громади. У них йдеться про суботники, на яких збирали сміття, про ремонти доріг працівниками відділу мерії та про збір продуктів із небайдужих містян для потреб лікарні.

Свою любов до плитки дружини міський голова теж пояснює турботою про місто та його жителів. Але коли бенефіціаром турботи є рідні посадовців, спрямування бюджету на решту потреб в ОТГ може перейти в стан довготривалого очікування.

За матеріалами розслідування "Лакмус", підготовлено на замовлення Черкаської регіональної дирекціі АТ "НСТУ" в межах відкритого відбору творчих проєктів для трансляції на регіональних телеканалах Суспільного.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Вибір редакції

На початок