3 листопада, у Міжнародний день людей з інвалідністю, активісти закликали Верховну раду зайнятися проблемою інклюзивності.
Під час засідання Верховної ради 3 грудня перед народними депутатами виступили активісти, які займаються боротьбою за створення рівних можливостей для людей з інвалідністю.
Зокрема, під час засідання виступив Яніс МакДевід, мотиваційний спікер з Німеччини та амбасадор ЮНІСЕФ з питань інклюзії. Він підкреслив необхідність створення можливостей для соціалізації людей з інвалідністю та створення для них рівних можливостей для життя.
"Я хочу жити в суспільстві, де характеристики (відмінності – ред.) людини не призводять до її виключення", – зазначив він.
Яніс МакДевід народився без кінцівок та зростав у прийомній родині. Активіст розповів, що з дитинства не відчував своєї відмінності від інших дітей: мав подібні мрії та вірив у власні можливості.
"Діти не бачать цієї різниці, не бачать інвалідності. Це те, що я зрозумів пізніше. Дорослі навчають дітей цим відмінностям завдяки освіті, завдяки поведінці", – пояснив він.
Яніс МакДевід зазначив, що інклюзія є не соціальним зобов’язанням, яке обтяжує суспільство, а правом на участь людей з інвалідністю у житті суспільства та їхнім правом докладати власні зусилля для розвитку цього суспільства.
Ліна Дешвар, українська активістка за права людей з інвалідністю, закликала народних депутатів створити альтернативу інтернатній системі. Активістка переконана, що дітям з інвалідністю та їхнім батькам необхідно створити можливості для розвитку та соціалізації поза застарілою системою інтернатів, де права людей з інвалідністю часто порушуються.
"Нам потрібно в державі створити послуги – альтернативу для інституційного догляду. Повірте мені, кожна мама, кожен тато захоче відвезти дитину або в спеціальну школу, але без інтернату, або в загальноосвітню школу, без інтернату. І ви побачите наскільки зміниться ставлення батьків до соціальних послуг", – наголосила вона.
За словами Дешвар, нині питаннями соціалізації осіб з інвалідністю займаються громадські активісти та організації, але необхідно, щоб цими питаннями опікувалася держава.
Що відомо
- За даними Державної служби статистики, в Україні налічується 2 мільйони 703 тисячі осіб з інвалідністю, з них 163,9 тисяч - діти.
- У червні 2021 року відбулося перше засідання Ради безбар’єрності під головуванням прем’єр-міністра Дениса Шмигаля. Тоді кожне міністерство презентувало власні ініціативи для реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору.
- 5 травня 2021 року у Верховній раді відбулася онлайн-конференція “Інклюзія та права людини”
- 23 травня 2017 року Верховна рада ухвалила закон про інклюзивну освіту.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!