День боротьби зі СНІДом: що треба знати та де перевіритись

День боротьби зі СНІДом: що треба знати та де перевіритись

День боротьби зі СНІДом: що треба знати та де перевіритись
AP

1 грудня світ відзначає День боротьби зі СНІДом. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, у світі з ВІЛ-інфекцією живе близько 37 мільйонів людей, серед яких 23,3 мільйона отримують антиретровірусне лікування. Відповідно до даних ООН, кількість випадків СНІДу за останні роки скоротилась на 20%. Водночас в Україні показник захворюваності серед дорослого населення складає 1,1% – щодня реєструється 48,5 випадків захворювання на ВІЛ.

Уперше день боротьби зі СНІДом був проголошений у 1988 році за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я та Генеральної асамблеї ООН.

Міжнародним символом боротьби зі СНІДом є "червона стрічка". Цю емблему створив у 1991 році американський художник Франк Мур, який помер від СНІДу у 2002 році у 48-річному віці. Нині символ використовують ВООЗ, агентства ООН та безліч благодійних фондів.

Щороку Всесвітній день боротьби зі СНІДом проводиться під різними гаслами, що відображають наявні проблеми, пов’язані із захворюванням. У 2021 році він проходить під девізом "Ліквідувати нерівність. Покінчити зі СНІДом. Припинити пандемії".

До 2004 року координатором проведення Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом була Об'єднана програма ООН з ВІЛ/СНІДу (UNAIDS). Із 2004 року цим питанням опікується керівний комітет Світової кампанії зі СНІДу у консультації з громадянським суспільством, організаціями та державними установами, пов'язаними з діяльністю щодо розв'язання проблем ВІЛ.

Як заявили в ООН, без рішучих дій щодо боротьби з нерівністю світ може не виконати поставлені цілі щодо перемоги над СНІДом до 2030 року. Цю проблему посилює продовження пандемії COVID-19 та пов’язана з пандемією соціально-економічна криза.

Скільки у світі інфікованих

За даними UNAIDS, у 2020 році кількість людей, які живуть з ВІЛ у всьому світі, склала 37,7 мільйона, серед яких 1,7 мільйона є дітьми віком до 14 років. Загалом жінки становили 53% всіх людей, які живуть із ВІЛ. При цьому 84% усіх людей, які живуть з інфекцією, знають про свій статус.

За даними ООН, у 2020 році від пов'язаних зі СНІДом хвороб померло 680 тисяч людей. У 2004-му цей показник становив 1,9 мільйона людей, у 2010 році – 1,3 мільйона осіб.

Відповідно до даних Центру громадського здоров'я МОЗ, в Україні в період із січня по жовтень 2021 року було зафіксовано 12 626 випадків ВІЛ-інфекції, а також 3496 випадків СНІДу та 1584 смерті, обумовлених захворюванням. Ще 28 випадків ВІЛ-інфекції було виявлено серед іноземців, які проживають в Україні.

Як зазначають у міністерстві, найбільш поширеними шляхами передачі ВІЛ/СНІДу у 2021 році залишається незахищений статевий акт (у 8109 людей) й парентеральний шлях (4465). При цьому ВІЛ був виявлений у 35 дітей, народжених ВІЛ-позитивними матерями.

Із 2005 року приріст нових випадків ВІЛ щорічно зменшувалося. У 2020 році показник нових випадків ВІЛ-інфекції щодо 2010 року знизився на 31% – із 2,1 мільйона до 1,5 мільйона. При цьому в 2020 році на жінок та дітей припадало 50% нових випадків ВІЛ-інфекції.

У 2012 році вперше в історії України епідемія ВІЛ/СНІДу сповільнилася – за даними офіційної статистики, темпи поширення ВІЛ виявилися нижчими, ніж у 2011 році. Однак із 2014 року ситуація знову почала погіршуватись.

Чи існує лікування

Вірус імунодефіциту людини був ідентифікований у 1983 році – за два роки після відкриття СНІДу. Відтоді були розроблені десятки антиретровірусних препаратів для лікування хвороби. Комбінації різних препаратів збільшують ефективність контролю вірусу та знижують ймовірність розвитку стійкості до лікування.

Сучасні стандарти передбачають лікування ВІЛ щонайменше трьома різними антиретровірусними препаратами. Така терапія не дає вірусу розмножуватися та може призвести до його зникнення із крові, що дозволяє імунній системі відновитися, подолати інфекції та запобігти розвитку СНІДу.

Як зазначають в UNAIDS, на сьогодні тривалість життя ВІЛ-інфікованої людини, яка приймає антиретровірусні препарати, не відрізняється від тривалості життя здорової людини того ж віку.

Де перевіритись на захворювання

Пройти тест на наявність ВІЛ-інфекції можливо як у приватних, так і в державних лабораторіях у кабінетах довіри. При цьому зробити експрес-тест на хворобу можна й за направленням сімейного лікаря.

Перелік пунктів, де можна безкоштовно перевіритись на хворобу, можна знайти за посиланням.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди