Керівник Офісу президента Андрій Єрмак 30 листопада дав свідчення в Державному бюро розслідувань у справі ПВК "Вагнер".
Про це сам Єрмак повідомив у Facebook. Ольга Чиканова, речниця ДБР підтвердила Суспільному факт допиту по справі "вагнерівців".
"Як законослухняний громадянин сьогодні о 8:30 ранку відвідав Державне бюро розслідувань. Надав свідчення у справі "вагнерівців". Повідомив усю відому мені інформацію. Не вважаю за потрібне робити з цього шоу, тому камери не кликав", – зазначив Єрмак.
Він наголосив, що "вкрай важливо, аби слідство встановило істину та розставило у цій справі усі крапки над "і".
Читайте також: "Недоцільно втрачати потужну людину". Зеленський відповів, чому не звільнює Єрмака
Раніше виконувач обов‘язків директора ДБР Олексій Сухачов у ефірі 1+1 заявив, що ДБР допитає Єрмака у справі щодо операції із затримання членів ПВК "Вагнер". За словами Сухачова, зараз ДБР розслідує два кримінальних провадження, пов’язаних з операцією щодо "вагнерівців". Одне з них за фактом державної зради, інше за фактом розголошення державної таємниці.
За його словами, слідчі допитали 30 осіб, призначили низку експертиз. ДБР офіційно витребувало звіт парламентської ТСК та врахувало інформацію. Також слідчі очікують додаткову інформацію від інших правоохоронних органів.
30 листопада Рада направила проміжний звіт щодо "вагнерівців" в ОГПУ.
Справа "вагнерівців"
29 липня 2020 року біля Мінська затримали 33 членів ПВК "Вагнера". Україна заявила, що серед "вагнерівців" було 28 осіб, причетних до військових злочинів на Донбасі і СБУ зібрала достатньо доказів.
Офіс генпрокурора направив до Білорусі офіційний запит про екстрадиційний арешт затриманих "вагнерівців". Відповідь ОГП не отримав. За тиждень після українського запиту Білорусь віддала 32 "вагнерівців" Росії. В Офісі президента сприйняли це "з прикрістю". Пізніше Путін назвав розміщення "вагнерівців" у Білорусі "спецоперацією США".
Український журналіст Юрій Бутусов повідомляв, що українські спецслужби понад рік готували операцію із затримання "вагнерівців". Задля цього їх виманювали до Білорусі. Проте, за словами журналіста, коли на нараді в Офісі президента силовики повідомили про фінальну стадію спецоперації, їх попросили відкласти її на кілька днів, після чого вона провалилася.
У СБУ та в Головному управлінні розвідки спростували свою причетність до підготовки цієї спецоперації, а керівник Офісу президента України Андрій Єрмак назвав заяви "спланованою дезінформацією".
14 вересня 2020 року біля будівлі Верховної ради влаштували акцію з вимогою створити тимчасову слідчу комісію для розслідування справи "вагнерівців".
Пізніше лідер партії "Європейська солідарність" Петро Порошенко заявив, що санкціонував проведення операції українських спецслужб із затримання бійців так званої "приватної військової компанії" "Вагнера" під час перебування верховним головнокомандувачем у 2018 році.
Верховна рада створила ТСК з розслідування можливих злочинів представників державної влади, що сприяли порушенню державного суверенітету та територіальної цілісності України, проте опозиційні фракції "Голос", "Батьківщина", "Європейська солідарність" не дали в неї своїх представників. Зокрема, "Голос" і "Європейська солідарність" наполягали на створенні ТСК, яка має розслідувати виключно "справу вагнерівців".
20 вересня Тимчасова слідча комісія Верховної ради допитала колишнього очільника Головного розвідувального управління Василя Бурбу у справі "вагнерівців".
15 листопада ТСК заявила, що не знайшла підтверджень витоку інформації, що призвело до рішення відтермінувати проведення спецзаходу по затриманню "вагнерівців".
18 листопада проєкт Bellingcat оприлюднив розслідування, присвячене спецоперації України з перехоплення літака з бойовиками ПВК Вагнера. За даними журналістів, президент Володимир Зеленський та голова його офісу Андрій Єрмак намагалися відкласти операцію на тиждень, що негативно вплинуло на її подальше проведення.
В ОПУ відкинули звинувачення у тому, що операція зірвалася через перенесення дати та пояснили затримання "вагнерівців" на території Білорусі посиленою роботою білоруської контррозвідки напередодні президентських виборів.
26 листопада президент Володимир Зеленський поклав на Бурбу відповідальність за скандал із "вагнерівцями".
Читайте також
"Ми збентежені". У Bellingcat відреагували на пресконференцію Зеленського
Розвідникам, які готували спецоперацію по "вагнерівцях", анулювали закордонні паспорти — Схеми
Зеленський звільнив очільника контррозвідки
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!