У Канаді бізони допомогли знайти наскельний живопис: корінне населення каже, це здійснення пророцтва

У Канаді бізони допомогли знайти наскельний живопис: корінне населення каже, це здійснення пророцтва

У Канаді бізони допомогли знайти наскельний живопис: корінне населення каже, це здійснення пророцтва
Фото: Tim Graham / Sygma / Corbis via Getty Images

У канадському парку спадщини Ванускевін знайшли петрогліфи, яким близько тисячі років. Крім цього, поруч знайшли інструмент, яким нанесли малюнки. Проте знахідку допомогли виявити не археологи чи історики, а бізони, розповідає Artnet News.

Корінне населення стверджує, що це здійснення пророцтва. Старійшини довгий час агітували за те, щоб рівнинські бізони повернулися на їхні землі, оскільки вони вірили, що це принесе удачу людям корінних народів Канади.

Коли в грудні 2019 року керівники парку спадщини Ванускевіна нарешті погодилися знову завести тварин, через понад 100 років після того, як вони майже вимерли, не знадобилося багато часу, щоб відбулося щось дивовижне:

"Старійшини говорили, що коли бізони повернуться, тоді в нашій історії відбудуться хороші зміни", — сказала старійшина Уопетон Дакота Сай Стендінг.
У Канаді бізони допомогли знайти наскельний живопис

Тварин годує головний археолог парку Ерні Вокер. Одного разу, поки бізони копали землю та створювали "пиловий басейн", він помітив у одній із ям валун зі смугами. На цьому місці почали розкопки та знайшли петрогліфи, яким може бути від 300 до 1800 років. Найімовірніша дата їх створення — початок ХІ століття.

Інструментом, що знайшли поруч, виявився ніж, яким наносили малюнки. Також археологи знайшли биті кам’яні знаряддя, кістки, деревне вугілля, насіння та інші артефакти, які краще розкривають повсякденне життя людей.

Хоча за віруваннями корінних народів усі скелі є священними і їх не слід переміщувати, вони визнали, що для збереження цих унікальних стародавніх різьблень варто було б перемістити їх в музей.

"Ми насправді не знаємо нашої історії. У нас є усна історія, — сказала Стендінг, — всі книги були написані після контакту з європейцями. [Петрогліфи] показують нам більше. У нас було добре життя. Наші діти повинні це знати, щоб йти вперед".

Читайте також

Найкасовішим фільмом 2021 став пропагандистський фільм, де Китай здобув військову перемогу над США

Колективна пам’ять та візуальні видання: як художники працюють з минулим

10 геніальних українських художників, яких знає увесь світ

Вибір редакції

На початок