На Закарпатті за програмою "Культурний шлях – село Дерцен" відбулася відкрита екскурсія

На Закарпатті за програмою "Культурний шлях – село Дерцен" відбулася відкрита екскурсія

На Закарпатті за програмою "Культурний шлях – село Дерцен" відбулася відкрита екскурсія
Суспільне Закарпаття

У Дерцені на Мукачівщині організували екскурсію, під час якої можна було дізнатися його історію, відвідати реформатську церкву 1810-го року, послухати орган, встановлений майже 90 років тому, та побачити найвищий в Україні хрест. Про це Суспільному розповів автор проєкту "Культурний шлях – село Дерцен" Максим Адаменко. За його словами, провести таку екскурсію вирішив саме 28 листопада.

Дерценська реформатська церква — єдина церква в селі. Ця віра в місцевих жителів незмінна понад 460 років. У церкві з 1932 встановлений орган. Зараз на ньому грає Крістіна Матей-Копас. Вона органістка в цій церкві 15 років.

Крістіна Матей-Копас грає на органі
Суспільне Закарпаття

"За освітою я взагалі піаністка, тому грати на органі спочатку було важко. Будучи ще зовсім молодою, я погодилася, бо хто ж не хотів би грати на такому могутньому інструменті як орган. У нашій церкві співають всі, всі мають свої пісенники, де більше 150-ти псалмів, які ми співаємо на різні свята", — органістка Крістіна Матей-Копас.

Ще одна особливість церкви Дерцена – її волонтерська пожежна станція, яку також відвідали учасники екскурсії. Працюють на цій станції, за словами добровольців, близько 50-ти місцевих. Всі вони проходили навчання, як гасити пожежі. З автомобілями, технікою та спецодягом їм безкоштовно допомагають країни ЄС. За 16 років роботи добровільної бригади, вони долучались до гасіння близько 600 пожеж не тільки в Дерцені, а й інших селах району.

Добровільна церковна пожежна бригада в Дерцені
Суспільне Закарпаття

Історію пожежної бригади, церкви та загалом села розповідає Максим Адаменко. Каже: організував таку екскурсію саме 28 листопада, адже в цей день, 228 років тому, австрійський імператор подарував Дерцен лікарю Йогану Вайсу. Котрий згодом взяв собі ім’я Янош Дерчені.

"Все життя він володів цим селом, розвивав його, вкладав у нього. Пізніше він отримав статус імперського радника. На меті екскурсії було – відзначити цей день, щоб у майбутні роки це був такий "день села", історичний день. Під час якого туристи, гості дізналися про історію села і про самого Дерчені", — розповів автор проєкту Максим Адаменко.

На Закарпатті за програмою"Культурний шлях – село Дерцен" відбулася відкрита екскурсія
Суспільне Закарпаття

Максим Адаменко каже: спочатку історію Дерцена дізнавався для себе. Потім вирішив розробити програму, яка може бути цікавою для туристів.

"Всього є 15 родзинок Дерцена, до яких можна долучитися і вони будуть цікаві. Це не лише церква, хоч вона 1810 року і відносно стара. Це й цікавий та унікальний для Закарпаття цвинтар, де більше сотні взірців дерев’яних надгробків, які притаманні регіону Трансильванії, тепер Румунії. На пагорбі села є "Європейський парк примирення" і там просто фантастичні краєвиди на гори, замок "Паланок", Мукачево, рівнини" — розповів автор проєкту.

Пам’ятний знак загиблим під час Другої світової війни
Суспільне Закарпаття

Особливістю Дерцена є також хрест, встановлений на сільському пагорбі 2009 року. Це пам’ятний знак загиблим під час Другої світової війни. За словами Максима Адаменка, висота хреста – майже 26 метрів і це найвищий хрест в Україні.

Читайте нас у Telegram, Viber та Instagram

Вибір редакції

На початок