У Києві на території Національного музею Голодомору-геноциду відбулися пам’ятні заходи з нагоди роковин Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. Загальнонаціональні заходи та інформаційна кампанія розпочалися за кілька тижнів до цього дня.
Як повідомляє кореспондент Суспільного, меморіальні заходи розпочалися з молитви на площі біля свічки пам'яті Музею Голодомору за участі глав українських церков, яка тривала 15 хвилин. Там зібралися кількасот людей.
Читайте також: В Україні вшановують пам'ять жертв Голодоморів. Що відомо про цей день




Після цього о 16:00 в Україні оголосили загальнонаціональну хвилину мовчання, а також запалили свічки пам‘яті.






До Музею Голодомору прибув президент Володимир Зеленський з дружиною. Глава держави звернувся до українського народу з промовою.


"У цей день ми вшановуємо мільйони наших загиблих предків і молимося за душі мільйонів померлих українців. Це День пам’яті жертв голодоморів. День, коли ми згадуємо ніч. Кілька найтемніших ночей не року, не десятиріччя, а цілого століття з життя нашого народу. Це люди, що залишалися без крихти xліба. Батьки, що залишалися без своїх діточок. Діти, що залишалися без батьків. Покоління, що залишалися без надії. І питання, що досі залишаються без відповідей", — сказав глава держави.
Він додав, що наразі завершується реконструкція першої черги музею Голодомору і наступного року, до 90-х роковин трагедії, потрібно збудувати другу чергу музею, про що він підписав відповідний указ.
"І це питання не лише обов’язку, поваги чи честі. Це питання нашого з вами існування. Бо щойно зникне пам'ять про мільйони померлих і ненароджених українців, зникнемо ми самі. Загинемо ми самі. Як нація, як суспільство, як держава. Як люди", — наголосив Зеленський.



Одна з учасниць пам'ятних заходів Олена Цепко розповіла Суспільному, що ніхто з її предків не загинув у Голодомор, але вважає, що це була велика біда для України, яка змінила генокод українців.

"І досі ми відчуваємо наслідки цієї біди. Не знаю чи це коректно, але можна порівняти навіть з Холокостом. І ми маємо це пам'ятати, бо на помилках треба вчитися. Ми тому кожного року приходимо сюди з сестрою і вшановуємо пам'ять тих, хто тоді загинув від голоду", — розповіла вона.
За її словами, досі триває дискусія щодо кількості українців, які загинули під час трьох голодоморів.
"На початку 40-х років в Україні майже не було дошкільнят і першокласників. А ті, хто вижили, потім просто боялись про це розповідати, а інколи навіть зізнаватись, що вони українці. В мого чоловіка бабуся боялась про Голодомор розповідати і розказала нам усім тільки перед смертю про те, що вона пережила. Це було років 10 тому", — згадує киянка.








Довідка: День пам'яті жертв голодоморів — щорічний національний пам'ятний день в Україні, що припадає на четверту суботу листопада. Вперше вшановувати пам’ять жертв голодоморів почали з 1998 року згідно з указом тодішнього президента Леоніда Кучми. Сучасну назву і дату пам’ятного дня визначив указ наступний президент Віктор Ющенко в травні 2007 року.
28 листопада 2006 року Верховна Рада України ухвалила закон "Про Голодомор 1932–1933 років в Україні", згідно з яким Голодомор був визнаний геноцидом українського народу.
Що відомо
- Згідно з опитуванням соціологічної групи "Рейтинг", 85% українців вважають, що Голодомор 1932-1933 років був геноцидом Українського народу. 13% – заперечують це.
- В Україні о 16:00 27 листопада оголосять хвилину мовчання в пам'ять про жертв голодоморів.
- КМДА оприлюднила програму вшанування жертв Голодомору 1932-1933 років та масових голодів 1921-1923 та 1946-1947 років.
- Міжнародний благодійний фонд Музею Голодомору презентував оновлену платформу “Зерна правди” з функцією поіменного пошуку загиблих.
Читайте також
Жертвами Голодомору стали 10,5 мільйона українців – історик
У Києві презентували посібник про Голодомор для вчителів. Про що у ньому ідеться
У Києві відкрилася виставка "Голодомор: очима українських художників"
Як мобільний додаток про історію Києва під час Голодомору допомагає боротися з травмою. Інтерв'ю
У Полтавському управлінні СБУ показали розсекречені архіви, пов'язані з Голодомором
Байден вшанував пам'ять жертв Голодомору в Україні
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!