У Києві у приміщенні коворкінгу Creative State of Arsenal 26 листопада відбувається пресмарафон президента Володимира Зеленського. Спілкування з журналістами проходить на тлі численних скандалів: історія з можливим "зливом" спецоперації про затримання бійців ПВК "Вагнера", про яку писали розслідувачі з Bellingcat. За даними журналістів, президент Зеленський та голова його офісу Андрій Єрмак намагалися відкласти операцію на тиждень, що негативно вплинуло на її подальше проведення. По-друге, досі залишається без коментарів від очільника держави можлива ескалація на кордоні з Росією. По-третє, розслідування "УП" щодо святкування дня народження Андрія Єрмака у президентській резиденції в Гуті та можливе пересування гостей гвинтокрилами ДСНС.
Відповідаючи на питання ЗМІ за першу годину Зеленський вже встиг зробити декілька гучних заяв. Зокрема, він повідомив, що в Україні готувався державний переворот за участі бізнесмена Ріната Ахметова, а ексголову Головного управління розвідки Міноборони Василь Бурбу назвав "дрібною" людиною.
На пресмарафоні працюють журналісти та оператори Суспільного, ми починаємо текстовий онлайн події, а також трансляцію можна дивитися на YouTube.
Пресконференція закінчилась. На цьому ми завершуємо текстовий онлайн.
Головне з пресконференції читайте тут.
Про стосунки з Ахметовим і ранішню заяву про те, що українська розвідка отримала інформацію про те, що Ріната Ахметова намагаються втягнути у підготовку до державного перевороту в Україні: "Ніякого підвищення ставок немає, я сказав не буду поширювати інформацію, на яку не маю право. Я вважаю, це репутація нашої держави. Медійна політика Ахметова перейшла не в дуже здорову фазу, вони не мають права дезінформувати наше населення. Але я не закриваю канали, як це роблять в інших країнах. Його оточення затягує у війну, не проти мене, а проти народу. Проти мене, бо мене обрали, я вибір людей, я належу їм. Там вийшли за межі. Що вони роблять... кожне питання – "зрада". День народження – зрада, ковід – зрада. Якщо люди не несуть відповідальність що роблять, то повинен нести власник. Він великий бізнесмен, і просто давай домовимось, кожен бізнесмен робить свою роботу, а я президент. Мені не потрібен бізнес, я хочу, щоб він був бізнесменом в нашій державі".
Читайте також: У "Слузі народу" заявили, що ігноруватимуть канали "Україна-24" і "Україна". У медіагрупі відповіли
На уточнення журналістки НВ Христини Бердінських про те, чи не є це погрозою Ахметову?
– Я нікому не погрожую, я можу тільки захищати. Я захищаю суверенітет, я захищаю посаду президента, ми працюємо в іншому форматі, не в якому звикли, я не хочу бути партнерами, мені не потрібно і не цікаво.
Зеленський відзначив, що "Ахметов зміг захистити Донбас", але додав, що це його право.
Зеленський: Я не буду розпускати парламент.
"Опалення пережити, економічна ситуація... тому розпускати, якщо депутати голосуються... я навіть не розумію, який сенс".
Про Кабмін: Журналістка Forbes зазначила, що за каденцію Зеленського змінилось близько 40 міністрів, а більшість з них навіть не звітували.
Зеленський: "Ніхто не хоче звітувати через цих крикунів (імовірно ідеться про парламент)". Він додав, що вони не зобов'язані це робити.
"Ротації були, не буду себе виправдовувати. Були у мене і помилки".
Водночас Зеленський заявив, що його "любимий міністр" – Кубраков, задоволений міністром цифрової трансформації і вважає, що не шкодує про ротацію міністрів. Міністерство культури і інформполітики, за словами президента, "слабке місце".
Зеленський уточнив свою заяву про підготовку державного перевороту і заявив, що військові до цього непричетні: "Ніякого путчу у нас не буде, ніякого путчу у нас немає".
Читайте також: У Кремлі відреагували на заяву Зеленського щодо державного перевороту
Зеленський про закон про перехідне правосуддяЗакон про перехідне правосуддя має регулювати питання покарання людей, що співпрацювали з окупаційною адміністрацією ОРДЛО, амністію для таких осіб, покарання учасників незаконних збройних формувань та умови їхньої амністії. Також ним має регулюватися організація органів влади, застосування виборчого права, діяльності правоохоронних органів після деокупації: "Це питання не сьогодення".
"У риториці всіх лідерів Європи та не тільки, які спілкуються напряму з президентом РФ, вони вважають, якщо ми будемо голову закон за перехідне правосуддя, закон суперечить повністю Мінську, Україна в односторонньому порядку виходить з мінського процесу. У сторін "Нормандії" немає зобов"язань, "Мінську" більше не існує по причинні рішення української сторони. Важливий момент, аргумент і серйозний ризик. На сьогодні до перехідного правосуддя ми можемо робити що хочемо, ми вільна країна. Але я вважаю що зараз ми не маємо просувати це питання, ризиків більше".

Закриті КПВВ на окупованому Донбасі. Слово взяв журналіст Олексій Мацука, він нагадав, що люди не можуть потрапити на підконтрольну Україні територію через закриті пункти пропуску. А також про те, що 300 українців утримуються на окупованому Донбасі і ще 127 у тюрмах РФ і окупованого Криму.
Пресконференція триває, приєднались остання група журналістів. Журналістка "Укрінформ" питає про обмін полонених на Донбасі, якого вже не було 2 роки. Також вона запитала про незаконно ув'язнених Росією кримських татар і як Україна збирається повертати цих людей.
Зеленський: Є список незаконно ув'язнених кримських татар, він переданий президенту Туреччини Ердогану, а той передав його Путіну. "Чекаємо відповіді, відповіді поки немає".
Щодо звільнення полонених на Донбасі, Зеленський заявив, що очікує розмови президента США Байдена і Путіна.
"Окремо питання прямої домовленості з РФ – питання. Поки що те, що я бачу, окрім того, що домовлялись ми, Єрмак-Козак, ніякі обміни в інших форматах не спрацювали".
Щодо Байдена і Ердогана – "я впевнений, що Росія їх не слухається, але точно дослуховується".
Зеленський уточнив, що Татарову не повернули повноважень щодо співправці НАБУ, прокуратури і СБУ. У перерві перед тим, як приєдналась нова група журналістів – він уточнив питання "Бабеля".
Журналіст "УП" Михайло Ткач спитав Зеленського про святкування дня народження Єрмака. Питання про те, чому Зеленський раніше обіцяв передати всі держдачі під дитячі табори, але як з'ясували журналісти днями, на держдачі в Карпатах день народження святкував глава ОП Андрій Єрмак, а гостей звозили гвинтокрилом ДСНС.
Зеленський: "За день до цього зламався президентський літак, ДУС (державне управління справами) не відремонтував, люди президента звернулись, щоб використати ДСНС, я спитав чи маю право, – сказали так. Я зустрівся з паном Чернишовим (міністр регіонального розвитку – ред.), обговорити, що ми будемо робити, де будемо брати гроші. У суботу в мене був вихідний, там була моя сім'я і Єрмак. О 7 ранку я полетів в Київ на покладання квітів, цього дуже чекало суспільство (21 листопада – ред.). Після покладання поїхав на гроби, потім провів зустрічі з військовими, міністром оборони. Після цього я сів у гвинтокрил, з бутербродами і Єрмаком я полетів в Гуту".
Напередодні "Українська правда" оприлюднила розслідування, в якому ідеться, що Єрмак святкував день народження 4 дні і гостей на святкування на державній дачі у селищі Гута в Карпатах доставляли гелікоптер ДСНС та МІ-8, який може належати ЗСУ.
Запитання "Бабеля" про те, що раніше Єрмак прибрав частину повноважень у Олега Татарова, але улітку цього року повноваження Татарову повернули і він відповідає за комунікацію з усіма правоохоронними органами: "Чи означає це в Офісу немає сумніву в невинності Татарова, а запит суспільства і конфлікт інтересів кудись зникли?".
- Він працює заступником, у нього є повноваження, його обирає глава Офісу (Єрмак), це його зам, це його кадри. Татаров – замголови Офісу і ця посада, це людина яка відповідає за взаємодію з правоохоронними органами.
- Тобто конфлікту інтересів більше немає?
- Напевне.
Олег Татаров – колишній посадовець Міністерства внутрішніх справ. Він обіймав посаду заступника керівника Головного слідчого управління МВС – керівника управління з організації контролю за розслідуванням злочинів під час подій Революції гідності, він був публічною особою з боку міліції, регулярно коментував події на Майдані.
У грудні 2020 року заступнику голови ОП Татарову повідомили про підозру. Тоді у НАБУ повідомили, що слідство вважає, що Татаров, як колишній топпосадовець державної компанії "УкрБуд", може бути причетним до надання неправомірної вигоди за забезпечення видачі неправдивого письмового висновку судового експерта у справі щодо заволодіння 81 млн грн Національної гвардії України. В Офісі президента повідомили, що їм нічого не відомо про вручення повідомлення про підозру Татарову.
Про ціни на опалення наступного року (зараз діє мораторій на підвищення цін): Питання не в наступному році, а в 2025-му році, коли закінчується контракт на транзит газу.
"Це буде складний момент, ми повинні швидко впроваджувати реформу термомодернізації".
Вартість реформи – 300 млрд грн.
"Сьогодні на роботу в ОП, Мінекономіки взяли спеціальних людей, які будуть займатись тільки реформою термомодернізації. Це дуже складна реформа. Це єдиний вихід щодо енергонезалежності держави".
Чи будуть вибори президента онлайн через "Дію": "Питання проробляється".
Про "5 запитань для українців25 жовтня, крім місцевих виборів, відбулось "всенародне опитування". Українцям запропонували дати відповідь на п'ять запитань, які стосуються запровадження довічного ув’язнення за корупцію в особливо великих масштабах, створення на Донбасі вільної економічної зони, скорочення кількості депутатів у Верховній Раді до 300, легалізацію медичного канабісу та порушення на міжнародному рівні питання про використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом." і вартість цього опитування: депутатів скорочувати будемо (але не зараз), можливо буде референдум. Скільки коштувало – Зеленський не знає, але це не з бюджету.
Пресконференція продовжується. Перше питання про санкції та РНБО, від журналістки видання "Фокус". Питання про те, чи не порушує права людини те, що саме РНБО вводить санкції проти людей.
Зеленський перебив журналістку, перепитавши "ви вважаєте їх людьми?.. деякі особи".
"Сьогодні це потужний орган (РНБО – ред.)... Те, що раніше це (запровадження санкцій) ніхто не робив – шукайте свій зміст і відповіді... Ми захищаємо нашу державу як ми можемо. Я вважаю, що за законом, хтось вважає, що поза рамками, нехай це будуть думки, а суди нехай вирішують це питання".

Заходить четверта група журналістів.

"Про Північний потік-2": "Я хотів би, щоб Північний потік-2 був би не тільки зброєю Росії і не просто бізнесом між деякими країнами, зокрема РФ і Німеччиною. Це не просто бізнес, для нас це велика трагедія. Ми можемо отримати ще один ресурс, яким користується РФ в перемовинах, в дипломатичному процесі. Тому я хочу, щоб ми були захищені, але США робити все, щоб не знімати санкції".
"Завдяки Німеччині ми могли б отримати домовленості, може чотиристоронні, а може тристоронні з Росією щодо транзиту газу".
Зеленський про те, чому він рідко спілкується з пресою: "Я працюю на вихідних... і навіть в цей день ви (журналісти) приїжджаєте до мене. У мене немає часу із вами зустрічатись постійно, у мене дуже багато питань, рішень і проблем. Тому я прошу вибачення перед журналістами за те, що не можу з вами зустрітись, але я і не зобов'язаний".
Про втручання в роботу Національного Банку України: "Я не маю права втручатись в операційну роботу НБУ, його керівництва, порушувати незалежність НБУ, в мене немає цих повноважень. Тоді, коли як ви кажете, я втручався в ситуацію, коли до мене люди звертаються з проблемою, я повинен відповісти, допомогти, загасити тимчасово пожежу, я стабілізував ситуацію з курсом і підписанням меморандуму з МВФ, отримання траншу від МВФ. Мені був потрібен результат, не тільки мені і (прем'єр-міністру) Шмигалю, це була важлива, командна робота. Ми повинні показати стабілізацію. Окрім траншу 700 млн доларів, очікуємо наступного навесні 2,2 млрд".
Зеленський прокоментував призначення ексрегіонала Ростислава Шурми в офіс президента: "Дуже потужна людина". Повертаючись до питання Татарова, Зеленський зазначив: "Я відновив антикорупційну інфраструктуру і цим також займався пан Татаров, я не знаю його плюсів мінусів, але тим не менш НАБУ працює, поки немає САП є ОГПУ і є ВАКС".
Зеленський: "Я вважаю, що у нас чесний і професійний міністр охорони здоров'я (Віктор Ляшко – ред.). І я вважаю, що у нас дуже потужний голова офісу (Андрій Єрмак – ред.), в якого такий важкий хрест і стільки зрад і стільки про нього сказали".
Зеленський вважає, що в більшості у владі зараз "нові обличчя". "Є люди часів Януковича, але ж це не його соратнікі" – зазначив він, коментуючи зокрема питання про Олега Татарова.
"Я вважаю, що у нас є декілька кадрових перемог. У нас немає десятків перемог, тому що нові люди на жаль не змогли витримати психологічний тиск, і після кожного Фейсбуку і медійної атаки – вони приходили до мене і казали, ми більше так не можемо і не хочемо. Депутати, які на сході, після земельної реформи, приходили і казали, що їм селяни погрожують дім спалити", – додав Зеленський.
Зеленський вважає, що ситуація на Донбасі зараз не гірша, аніж навесні. Але ризики ескалації є. "Я вважаю, що кількість військових там зараз менша, їх більше, ніж в момент припинення вогню, про який ми домовлялись, ми бачимо ротації. Це для того, щоб показувати нам і супутникам, розвідданим, що іде накопичування".
Коментуючи риторику влади РФ зараз, Зеленський звернувся російською мовою: "Я хочу, чтоб русские люди понимали. Есть информацинный момент: им сейчас говорят, что украинцы начинают эсклацию. Они (власти РФ) ищут для себя фундамент, потому что история защиты того или иного населения... эту историю прошли. Украина никогда не нападала на Россию, это очень важно слышать".
За столом збирається третя група журналістів.

Суперечку спробувала завершити ведуча "1+1" Наталка Мосійчук. Вона нагадала Бутусову про присутніх журналістів, які не встигли через нього поставити питання президенту.
На пресмарафоні продовжується суперечка Зеленського і Бутусова. Журналіст постійно перебиває президента, Никифоров періодично закликає журналіста дотримуватися норм етики.
"Пан Бутусов ви мені кажете про відповідальність за життя, смерті людей, — продовжує Зеленський. — За останній тиждень у мене були розмови з країнами ЄС, США, Франції, Великобританії, я проводжу через вас. Розказати чому? Ви перша людина яка показала інформацію, щодо відповіді нашого українського дрона по незаконних збройних формуваннях на території Донбасу, ви викладаєте таку інформацію, як і зливали інформацію щодо пана Бурби".
Зеленський додав, що спілкувався з Бутусовим, коли тільки став президентом.
"Я говорив російською, ви приходили в офіс "Кварталу", вас привів до мене Богдан. Він сказав, ось людина яка працювала на Ігоря Коломойського, коли той захищав Дніпропетровську область. Я сказав, я не ділю людей хто на кого працював, там сидів Рябошапка, я сказав мені все одно. По якісь причині, тоді ми були в нормальному діалозі, але вам не дали посади тоді пан Бутусов на це ви розізлились. Я вам скажу на вашій совісті загиблі люди, скільки після цього було атак після опублікування дрону. Ми розуміємо хто з вами є партнерами, був список контрабандистів на яких РНБО ввела санкції, один з них ваш співвласників".
Водночас під будівлею коворкінгу проходять мітинги політичних сил і активістів. На площі зібралися прихильники Порошенка і противники мера столиці.
Студенти з плакатами пояснили Суспільному, що вийшли на підтримку Петра Порошенка і що ц них "клуб по інтересах".



Також Зеленський наголосив, що не може розкривати деталі спецоперацій, зокрема, щодо Цемаха.
"Я не можу назвати прізвища людей які займались Цемахом і тими вбивцями, просто не маю права, ми бережемо ці прізвища, я знаю хто керував цією операцією, я знаю реального керівника і де ці люди заховані. Залиште мені. І не називайте імена тих людей хто звільнений, що вони керували поверненням Цемаха тощо".
"Щодо Пана Демченка, давайте чесно, — продовжив Зеленський. — Ви працюєте з Турчиновим, він розглядається, як один з тих людей, через яких ми втратили Крим, ви постійно працюєте з Турчиновим, це людина яка втратила Крим, а Порошенка та людина яка втратила Донбас. Це моя думка і думка більшості суспільства. Це вам відповідаю, що Крим росіянам віддав Демченко".
"Закінчили? Можна відповідати? — запитав Зеленський. — Ви знаєте, щодо харківських угод я на засіданні РНБО підняв це питання. Чому ви раніше не підіймали, мені не відомо. Щодо Руслана Демченка, коли став президентом, людина яку ви постійно підтримуєте, “товариша Порошенка” у цієї людини Руслан Демченко працював в Адміністрації президента, він його начебто сховав. В нього наче біполярне роздвоєння, в нього одна риторика наче він працював при Януковичі, інша він ховав людей, Бурбу в розвідку, а Демченка залишити в Адміністрації президента. Саме з ним він робив ті чи інші розмови, норманські зустрічі, мінські угоди. На посаді заступника міністра закордонних справ він (Демченко - ред.) не підписував жодні харківські угоди, є правоохоронні органи, вони розслідують, він дає показання".
У Зеленського відбулася жорстка суперечка із журналістом "Цензор.net" Юрієм Бутусовим, який запитав, навіщо було призначено першим заступником секретаря РНБО Руслана Демченка, який підпадав під люстрацію. Бутусов також нагадав, що Демченко просував ідеї ратифікації українсько-російських домовленостей, за якими Україна продовжила термін перебування російського Чорноморського флоту в Криму. За словами журналіста, після призначення Демченка одразу була "провалена" низка спецоперацій. Бутусов запитав, чи не соромно президентові.
Сергій Никифоров попросив Бутусова "обійтися без оцінювальних суджень".
У відповідь Зеленський заявив, що Бутусов "образився" через те, що йому не дали посади у Міноборони.
Засновник Bellingcat Еліот Хіггінс та керівник групи журналістів-розслідувачів Христо Грозєв відреагували на відповідь Володимира Зеленського про спецоперацію з "вагнерівцями". У своєму Twitter Хіггінс написав: "Мене бентежить ця пресконференція".
"Перерахуймо президентів, які зробили погано обґрунтовані заяви про підготовку проти них переворотів", — написав Христо Грозєв.
Журналістка "5 каналу" перед початком свого питання висловила солідарність з усіма журналістами, яких не запросили на пресмарафон. Вона запитала, які висновки робить Зеленський з тих скандалів, у які втрапляє голова ОП Андрій Єрмак. Вона також порівняла Єрмака з міністром внутрішніх справ часів Януковича Віталієм Захарченком.
"Я не вважаю, що ваша думка, це — суспільства. Я не вважаю, що моя думка, — це думка суспільства. Але у мене є повноваження, щодо призначення тих чи інших людей на ті чи інші посади", — каже Зеленський.
За його словами, з Єрмаком "говорять керівництва не просто в діалозі, а в дуже потужному діалозі".
"Керівництва розвідок різних держав, всіх наших партнерів, також голови апаратів різних президентів. Його телефон слухали керівництва усіх цих розвідок. Друге — Ви порівнюєте Єрмака з Захарченко, я відповім. Не треба порівнювати історію Захарченко і Єрмака. Єрмак не вбивав людей і не давав такі команди. Пан Єрмак навпаки повертав людей, яких власник вашого каналу, товариш Петро Порошенко, яких він повинен був, згідно зі своїми операціями повернути додому. Але це зробив Єрмак, він повертав моряків, він займався обміном, він провів разом з багатьма колегами дуже важливі операції. Більше ніж 100 людей були повернені після нормандської зустрічі. Я вважаю, що недоцільно втрачати потужну людину тільки, тому що пану Петру він не подобається. Що стосується ситуації з "вагнерівцями", я тільки що детально розповів про цю ситуацію. Він нікому нічого не наказував, він не мав не можливості, не повноважень говорити про акцептування тієї чи іншої операції", — наголосив Зеленський.
Зеленський заявив, що не чинить тиск на депутатів перед ключовими голосуваннями.
"Я не зустрічаюсь з жодною фракцією, окрім зі слугами народу, з лідером фракції "СН" Давідом Арахамією, головами комітетів, Олександром Корнієнком (першим віцеспікером ВР - ред.) та міністрами. Раз на тиждень є нарада, показується лист наших обіцянок і ми проговорюємо питання які будемо обговорювати на засіданнях. Є робота "в трійках", це програма "Слуги народу" і Кабміну, є чіткий менеджмент цієї структури, всі питання розбиваються на дні, тижні, голосування, роботу в комітетах. Ми говоримо, де втрачаємо час, є закони вони накопичують тисячі поправок. Наприклад, зараз збирались на питання про бюджет, чому інші фракції не хочуть голосувати за держбюджет. Це — потужна дестабілізація в парламенті", — розповів Зеленський.
Станом на 13:15 за стіл до Зеленського прийшла друга "шістка" журналістів. Нагадаємо, усього на пресмарафон запрошені 32 ЗМІ. Очікувалося, що захід продовжуватиметься до 15:00.

Зеленський посперечався з журналістом видання LIGA.net Юрієм Смірновим. Медійник поставив президенту питання стосовно "нереформованого" ОАСК.
"Замість обіцяної реформи прокуратури ми бачимо, що у вашому офісі працюють люди Татарова, які саботують процес реформ, замість реформи правоохоронних органів, ми бачимо, що САП перетворився у кишеньковий орган Офісу президента, який не може місяцями знайти відео з ДТП з депутатом Трухіним, утім миттєво знаходить відео "середнього пальця" Гео Лероса..Питання, коли буде проведена реальна судова реформа", — заявив Смірнов.
"Вибачте, я вже забув, про що ви питали...Прокуратура, САП, середній палець...", — почав відповідь Зеленський.
"Вибачте, я ще не закінчив", — заявив журналіст.
"Щодо реформи...", — сказав президент.
"Вибачте, ви не дали мені завершити...Ви не все життя будете керувати РНБО і використовувати гвинтокрили ДСНС у приватних цілях", — перебив його журналіст.
"Що, вибачте? — здивувався Зеленський. — Ми що з вами, у різних країнах живемо..."
Після чого Никифоров запропонував перенести питання про гвинтокрили до наступної групи журналістів.
Зеленський відповідає на питання видання "Лівий берег", чи буде балотуватися на другий термін: "Все залежить від ставлення людей. Я не прийняв це рішення, я не планую таку складну стратегію, це буде пов"язано з підтримкою моєї особистості. Якщо люди кажуть дякую. Це рішення точно буду ухвалювати з сім'єю, буду обговорювати зі своїми дітьми. В мене вже доросла донька, вона хоче свободи. Не хоче жити з охороною".
На пресмарафоні журналісти помітили заступника голови Офісу президента Олега Татарова.

Також у коворкінгу помітили голову ОП Андрія Єрмака.

Нагадаємо, напередодні "Українська правда" оприлюднила розслідування, в якому ідеться, що Єрмак святкував день народження 4 дні і гостей на святкування в Карпати доставляли гелікоптер ДСНС та МІ-8, який може належати ЗСУ. Єрмак спростовує, що святкував день народження.
Речник Зеленського Сергій Никифоров із жартом сказав, що забув про пісочний годинник, який стоїть на столі. Забув зафіксувати час.
"Забудь про нього, у нас же відверта розмова", — відповів йому президент.

Зеленський заявив, що Бурба — "авантюрист".
"Він запропонував передати інформацію, це просто авантюрист. Ви бачите, що до цього я не говорив так про нього. Тепер коли він звільнений, він маленька людина, яка робить ремонти в Конча-Заспі за 11 млн, тепер пропонує інформацію про ковід. Я передав медикам ці формули, щоб потім не дай Боже ця людина щось скаже. Тепер уявіть наступний крок — вагнерівці. Приходить Бурба, розказує, що він пропонує, в мене було одне питання, я його прямо запитав, турецька авіалінія? В мене відчуття що нас втягують", — розповів Зеленський.
Він додав, що, на його думку, операція по "вагнерівцях" не була продумана детально.
"Я вважаю це не наша операція, вона не продумана детально. Ми не проводили цю операцію, а нас втягнули, вони автобусом заїхали в Мінськ, їх поселили біля резиденції Лукашенка, він вирішив злити цю інформацію", — зазначив президент.
Зеленський додав, що хотів звільнити Бурбу, ще на початку своєї каденції, "бо розвідники не дуже гарно про нього відзивалися": "Він керував транспортом, коли розганявся Майдан. Ви повинні це знати, він цим займався, його вирішив зберегти Петро Олексійович. Його поставив головою розвідників".
Зеленський зазначив, що Бурба, спробував його шантажувати.
"Пан Бурба, вирішив зберегти своє місце, знав, що я хочу, щоб його було звільнено. Він приніс якусь інформацію щодо ковіду, хто придумав формулу ковіду і є формула вакцина. Він назвав мені країну, запропонував передати цю інформацію китайським колегам. Я запитав, ви вважаєте, що я можу передати інфу про те, як хтось розповсюджує ковід?", — розповів президент.
Коментуючи зрив операції по затриманню "вагнерівців", Зеленський розкритикував ексголову Головного управління розвідки Міноборони Василя Бурбу. Він заявив, що "розмовляв з Бурбою відкрито і прямо і це — не наша операція".
"У нас буде відкрита розмова, я буду відповідати на ваші ніби питання. Я дуже відкрита людина, тому скажу, що розмовляв з Бурбою відкрито і прямо, це — не наша операція. Моє відношення до Бурби, я дійсно керував операцією, хоча вважаю, що керують розвідники, в Афганістані. Куди їдуть наші розвідники, ніхто не може нічого акцентувати без головнокомандувача, є багато оперативної роботи", — заявив Зеленський.
Далі питання поставив Савік Шустер, який заявив, що буде спілкуватися російською мовою. Він сказав, що йому важко повірити, що Ахметов готує держпереворот.
"Не особисто Ахметов, а люди з РФ обговорюють з людьми з України те, що готово суспільство і що треба донести інформацію, що на сьогодні Ренат Ахметов готов включитися у питання зміни чинного президента. Що власне і є держпереворотом. Це спроба Ахметова втягнути його у війну проти мене, проти української держави", — відповів Зеленський.
Президент додав, що, на його думку, Ахметова у цю історію втягує його найближче оточення.
"У нас є аудіо записи, де звучить про державний переворот, я не буду казати від кого йде цей запис. Розмовляють люди з України людьми з Росії. Говорять про деякі прізвища і говорять про нього (Ахметова - ред.)", — каже Зеленський.
"У нас є виклики не тільки зовні, а й зсередини, — продовжив Зеленський. — Коли ми отримуємо інформацію від розвідок, що може бути ескалація з боку Росії...Отримали інформацію, що 1 числа в нашій державі буде державний переворот. Цікава ж інформація? Мені здається, що важлива інформація. 1-2 грудня. Я можу сказати одразу, що у нас є не тільки агентурна, але й звукова інформація, де представники України, з представниками Росії обговорюють участь Ріната Ахметова в державному перевороті в Україні. Начебто Ахметов готовий включитися у зміну президента України. Що будуть залучені мільярди доларів тощо. Я вважаю, що це підстава бізнесмена Ріната Ахметова, я вважаю що це є операція, його втягують у війну проти держави Україна".
Зеленський заявив, що українська розвідка володіє інформацією про ситуацію на кордоні з РФ у повному обсязі: "Ми повністю контролюємо наші кордони і повністю готові до будь-якої ескалації. Ми щоденно отримуємо розвіддані. Не тільки від нашої розвідки, а також від країн-партнерів. Вони дійсно нас підтримують, є військова допомога, але перш за все ми повинні розраховувати на себе".
У відповідь на питання ICTV чи відбудеться масштабне вторгнення Росії в Україну, Зелеський відповів, що це "залякування, яке йде щодня"
Разом із початком пресбрифінгу почався пікет журналістів. Понад 10 медійників зібралися під коворкінгом з плакатами: "Журналіст приходить без запрошення", "Привіт Януковичу".


Першим президент відповідає на питання РБК. Він розповів про те, які з передвиборчих обіцянок виконані, а які — ні.
"Ви сказали, що не були виконані обіцянки щодо державних резиденцій та ринок землі. Це значить те, що найскладніші обіцянки ми виконуємо, а найпростіші речі — виконаємо найближчим часом", — заявив Зеленський.
Він додав, що інфраструктурна реформа найбільша і найвдаліша за кілька років.
"Ми запустили нашого державного авіаперевізника, прибутковими стали залізниця. "Укрзалізниця" стала приносити прибуток, порти стали прибутковими. Сьогодні ці напрями прибуткові, на жаль наративи, караул, енергетична криза, вмирають люди. Люди не бачать помилок, я щоденно приймаю 100 рішень, правильні, неправильні я їх приймаю", — заявив президент.
Пресмарафон почався. Речник Зеленського Сергій Никифоров заявив, що спілкуватися будуть без масок. Володимир Зеленський вибачився перед ЗМІ, яких не запросили на подію.

Пригощати учасників пресмарафону будуть цукерками від "АВК".

На стіл, де буде сидіти президент, поставили пісочного годинника. Попередньо на запитання кожного ЗМІ відводитимуть по 5 хвилин.

Під коворкінгом збирається поліція та активісти.


Кореспондентів почали пускати у приміщення де відбудеться безпосередньо сам пресмарафон. Журналістів планують розділити на групи по 6 людей, усього таких груп буде 5, кожна буде сидіти за окремим столом.



На місце проведення пресмарафону прибув речник голови Офісу президента Михайло Подоляк.
Журналісти запитали у нього, чому на подію запрошено усього 32 ЗМІ. Ось, що він відповів: "В Україні є 16 тисяч зареєстрованих ЗМІ. Була пропозиція редакціям "Української правди", "Радіо Свобода", телеканалу "Україна", наприклад, дати від редакції одну людину, одного журналіста. Запросили наймасштабніші, найвпливовіші, як хочете, так і називайте. Чому ми взяли такий формат? Тому що будь-який інший викликав би точно такі ж питання. Немає ідеального формату".
Подоляк також додав, що які ЗМІ запрошувати, визначав інформаційний департамент Офісу президента.
Під будівлею чергують колеги з ТРК "Київ". Їх не запросили на пресмарафон, а Суспільному журналісти розповіли, що у Зеленського хотіли б запитати, чи планують змінювати голову КМДА.

Збиратися біля приміщення коворкінгу журналісти почали з 9 ранку. Хоча, ЗМІ повідомляли, що підготовка на локації тривала всю ніч — робітники пересували меблі, організовували світло та фуд-зони.

Кореспонденти Суспільного побачили, як на місце прибув речник президента Сергій Никифоров, але з пресою спілкуватися довго не став, сказав, що вийде, коли зберуться більше журналістів.
Никифоров лише заявив, що "усі запрошені змогли прийти, жодної проблеми, що анонс з‘явився менше, ніж за 24 години я особисто не спостерігаю, не думаю, що це якось зашкодило".
"Ідея (проведення пресмарафону - ред.) з‘явилася природним шляхом, це не президентська ідея, вона з‘явилася з розмови, з наради, усі її підтримали", — зазначив речник Зеленського.
Трансляція пресмарафону наживо
Трансляція наживо на YouTube