Центральноукраїнський педуніверситет відзначає 100-річчя. Що про нього відомо

Центральноукраїнський педуніверситет відзначає 100-річчя. Що про нього відомо

Центральноукраїнський педуніверситет відзначає 100-річчя. Що про нього відомо
wikimapia.org

26 листопада у Кропивницькому відзначатимуть 100-річний ювілей педагогічного університету імені Володимира Винниченка. Святкування, яке о 10:30 розпочнеться в театрі корифеїв, організували силами університету – розповів під час брифінгу ректор Євген Соболь. Історія становлення педагогічної освіти в Кіровоградській області – в огляді Суспільного.

За інформацією, опублікованою на офіційному сайті університету, 1 червня 1921 року в місті почали працювати вищі педагогічні курси, які готували вчителів для початкових шкіл.

1925 року педагогічні курси реорганізували у педагогічний технікум, який продовжив підготовку вчителів для початкової школи.

1927 року технікум ”переїхав” у приміщення колишньої громадської жіночої гімназії (нині – головний корпус університету – ред.).

1929 року утворили перші факультети технікуму, розпочавши його перетворення на інститут соціального виховання з трирічним строком навчання.

1 жовтня 1930 року – ухвалення постанови про відкриття інституту народної освіти. До його складу увійшли техніко-математичнийого, агро-біологічний, історико-економічний та мовно-літературний факультети. Утворили кафедри математики, біології, історії, педагогіки, української мови і літератури. В інституті працювали 26 викладачів, навчалися більше 300 студентів.

1933 року інститут соціального виховання реорганізували в педагогічний інститут з фізико-математичним і хіміко-біологічним факультетами з чотирирічним терміном навчання. Кількість викладачів зросла до 32, кафедр – до семи.

1935 року на базі педінституту утворили учительський інститут з дворічним терміном навчання. Кількість кафедр зросла до дев’яти, на них працювали 54 виклалачі.

У вересні 1937 року почав працювати третій факультет – мови й літератури – з російським та українським відділами. 530 студентів навчалися на десяти кафедрах. Створили дев’ять навчальних кабінетів та п’ять лабораторій.

Починаючи з 1939 року, інститут перетворився на навчальний комплекс, що складався зі стаціонарного та заочного педагогічного й учительського інститутів і вечірнього учительського інституту. В ньому діяли 12 наукових кафедр, працювали 62 викладачів. Інститут мав один навчальний корпус та, крім лабораторій і навчальних кабінетів, бібліотеку з фондом у 80 тисяч томів, ботанічний сад з оранжереєю, три майстерні.

Після звільнення міста від нацистів у січні 1944 року почали відновлювати й інститут, у приміщенні якого був госпіталь. Заняття відновили 25 березня 1944 року, 382 студентів розпочали навчання.

Центральноукраїнський педуніверситет відзначає 100-річчя. Що про нього відомо
Навчальні корпуси університету. cuspu.edu.ua

Із 1949 року навчальний заклад носив ім’я Олександра Пушкінаросійський поет, драматург і прозаїк..

1956 року на базі педагогічного училища фізвиховання відкривається факультет фізичного виховання інституту. 1959 року розпочав роботу педагогічний факультет, який готував учителів початкових класів з вищою освітою. 1962 року відкрито факультет англійської мови, 1967-го – музично-педагогічний. З вересня 1978 року відновив свою роботу історичний факультет.

У 1992 році Кіровоградському державному педагогічному інституту присвоїли ім'я Володимира Винниченкаукраїнський політичний і громадський діяч, прозаїк, драматург і художник. Народився у Єлисаветграді, нині – Кропивницький..

В середині 1990-х років в інституті відкрили магістратуру.

4 квітня 1997 року інститут отримав статус університету.

2017 року, відповідно до законів України про декомунізацію, заклад змінює назву з Кіровоградського на Центральноукраїнський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка.

Починаючи з вересня 2021 року в університеті, шляхом об’єднання, зменшили кількість факультетів – з дев’яти до п’яти, зберігши усі спеціальності.

Читайте також

На початок