Скасування обмежень ціни на газ та масова вакцинація. Що передбачає меморандум України та МВФ

Скасування обмежень ціни на газ та масова вакцинація. Що передбачає меморандум України та МВФ

Доповнено
Скасування обмежень ціни на газ та масова вакцинація. Що передбачає меморандум України та МВФ
egyptindependent.com

Міжнародний валютний фонд оприлюднив оновлений меморандум економічної та фінансової політики ухвалений з Україною за програмою stand by. Документ містить умови, яких повинен буде дотримуватися уряд України, а також основні заходи, які повинна виконати держава для отримання наступних траншів (третій та четвертий) за програмою – SDR 0,5 млрд (майже 700 млн доларів) та SDR 1,1 млрд (1,4 млрд доларів) відповідно.

Програма співпраці з МВФ stand-by розрахована на 18 місяців з фінансовою допомогою в 3,6 млрд SDR (еквівалент 5 млрд доларів). Її затвердили 9 червня 2020 року. Вона спрямована на забезпечення підтримки України у подоланні наслідків пандемії COVID-19 та містить низку вимог щодо важливих структурних реформ для зменшення вразливостей. Меморандум по програмі уперше був оприлюднений 11 червня 2020 року. У 2020 році Україна отримала перший транш за програмою stand-by обсягом 1,5 млрд SDR (близько 2,1 млрд доларів).

У вересні 2021 року, за результатами роботи місії МВФ в Україні, яка аналізувала виконання пунктів Меморандуму, документ було переглянуто. Як повідомила голова місії МВФ в Україні Іванна Владкова-Голлар на брифінгу, передбачається, що місія стосовно другого перегляду програми працюватиме у лютому, аналізуючи виконання показників на кінець 2021 року, й у разі успіху рада директорів про виділення третього траншу відбудеться у березні.

Структурні маяки оновленого Меморандуму

До кінця листопада Україна має намір ухвалити держбюджет-2022 із дефіцитом до 3,5% ВВП, законом скасувати послаблення критеріїв відбору представників держави до наглядових рад держбанків і прийняти плани наступності для цих наглядових рад із зазначенням термінів.

Тарифи

Україна не буде вводити обмеження цін на газ для домогосподарств, однак забезпечить захист незахищених верств населення шляхом надання субсидій на оплату ЖКГ. При цьому тарифи будуть вищі за рівень відшкодування витрат. Зокрема, у тарифи для населення на опалення будуть закладені витрати постачальників, включно з відрахуваннями на підтримку інфраструктури. Окрім того, планується зняти обмеження цін на електроенергію, що постачається населенню, та вжити заходи "покращення дисципліни платежів".

"Ми забезпечимо субсидії найбіднішим громадам на опалювальний сезон 2021-2022 років у розмірі близько 1 млрд грн і передбачимо подальшу підтримку муніципалітетів у бюджеті 2022 року шляхом перерозподілу і спрямування частини ПДФО місцевим бюджетам у розмірі 11,4 млрд грн (4% доходів від ПДФО). Решту коштів на покриття потреби підприємств ТКЕ у додатковій ліквідності муніципалітети надаватимуть із власних бюджетів", — зазначено у документі.

"Нафтогаз"

За цим меморандумом Україна також зобов'язалася забезпечити початок роботи наглядової рада "Нафтогазу" до кінця січня 2022 року та забезпечити проведення до квітня 2022 року незалежного аудиту. Окрім того, державна компанія "Укргазвидобування" продаватиме не менше 40-50% обсягів видобутого газу на вільному ринку.

Оператори газотранспортних мереж

Україна також обіцяє створити робочу групу за участі представників Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Міністерства енергетики та Антимонопольного комітету, яка розробить план дій для "забезпечення розробки та дотримання ринкових і антимонопольних правил, включаючи ефективний поділ операторів газорозподільних мереж і постачальників у всіх регіонах, щоб у них не міг бути один і той самий бенефіціарний власник".

COVID-19

До кінця 2021 року Україна обіцяє довести рівень вакцинації від COVID-19 до щонайменше 17 мільйонів людей. Також українська влада обіцяє провести аудиту бюджетної програми на 2020 рік щодо витрат, пов’язаних із COVID-19 та опублікувати його до кінця 2021 року.

"Наша політика буде й надалі зосереджуватись на подоланні надзвичайної ситуації в економіці та сфері охорони здоров’я, викликаної COVID-19, зберігаючи при цьому макроекономічну та фінансову стабільність, зменшуючи вразливість та долаючи ключові перешкоди для приватних інвестицій", — зазначається у меморандумі.

Бюджет та податки

"Ми затвердимо бюджет 2022 року з цільовим показником дефіциту 3 сектору загальнодержавного управління у 3.5 % ВВП (структурний маяк, кінець листопада 2021 року), і продовжимо поступову фіскальну консолідацію, визначивши пріоритетними видатки на підтримку охорони здоров’я, освіти, оборони і безпеки", — зазначено у документі.

Меморандум передбачає збільшення зарплатні вчителів на 8%, підвищення стипендій на 50%. Бюджет оборонної і безпекової сфер вище порогу у 5 % ВВП, з додатковим фінансуванням, частково спрямованим на підтримку ветеранів.

"Для забезпечення фінансування зазначених важливих пріоритетів, ми обмежимо зростання мінімальної зарплати і фонду зарплати працівників інших державних секторів на рівень інфляції плюс 2%, а також надалі посилюватимемо адресний характер соціальних програм", — йдеться у тексті документу.

Також влада обіцяє знизити фіскальні ризики, зменшивши тимчасове розширення урядових гарантій.

Приватизація ПриватБанку і Ощадбанку

"Для подальшого зниження частки держави в банках ми забезпечимо розробку та ухвалення ПриватБанком та Ощадбанком до кінця 2021 року в співпраці з Міністерством фінансів дорожньої карти, яка визначатиме кроки, необхідні для виведення кожного з цих банків на ринок для часткової або повної приватизації та просуватиме нашу мету залучення авторитетних міжнародних інвесторів; визначатиме законодавчі зміни, які можуть знадобитися для здійснення представлених варіантів роздержавлення", — йдеться у тексті Меморандуму.

Очікується, що ці плани будуть ухвалені Кабінетом міністрів до кінця січня 2022 року (структурний маяк)

Читайте також

Підвищення тарифів і реформа митниці. Що вимагає МВФ від України за 5 млрд доларів

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок