"Про ті часи намагаємось не згадувати". Військові моряки з Кіровоградщини – про життя після полону

"Про ті часи намагаємось не згадувати". Військові моряки з Кіровоградщини – про життя після полону

"Про ті часи намагаємось не згадувати". Військові моряки з Кіровоградщини – про життя після полону
Фото Андрія Артеменка та Суспільне:Одеса

25 листопада 2018 року броньовані артилерійські катери "Бердянськ", "Нікополь" та рейдовий буксир "Яни Капу" були захоплені Росією у полон в Керченській протоці. Серед 24 полонених були Роман Мокряк з села Карлівка Кропивницького району та Андрій Артеменко з Новоукраїнки. Звільнили їх 7 вересня 2019 року під час обміну полоненими. Нині обидва служать в Одесі. Суспільному чоловіки розповіли про життя і службу після полону.

Роман Мокряк

Екскомандир захопленого в полон катера "Бердянськ", після повернення з російського полону, займається ремонтом навігаційного обладнання військових кораблів: "Головна моя гордість – те, що зміг повністю відновити навігаційний комплекс катера свого, пошкодженого росіянами, коли нас захопили".

Служити на борту, розповів, не може через стан здоров’я: "Коли повернувся, пройшов медичне обстеження, виявили шість виразок у шлунку. Довго лікувався. Виходити в море не можу, але можу бути корисним на березі".

"Про полон намагаємось не згадувати". Військові моряки з Кіровоградщини – про події 2018 року
Суспільне: Одеса

З своїм екіпажем Роман Мокряк бачиться і спілкується, та про полон намагаються не згадувати: "Таке забути неможливо, але зараз, нарешті – тиша і спокій, отримав службове житло, роботи вистачає. Ті часи намагаюсь не згадувати".

Роман Мокряк входить до складу комісії, яка приймає в експлуатацію привезені в Україну американські патрульні катери типу Island. З його слів, комісія розпочне працювати 25 листопада.

Андрій Артеменко

Андрій з дружиною і півторарічною донькою живуть в Одесі. Працює чоловік в береговій частині: "На кораблях буваю часто, але в море мені неможна – поранення. Досі в кістці руки осколок. Глибоко засів, поки не діставали, обстежуюсь регулярно, витягнути його – дуже складна операція. Після полону лікувалися в госпіталі в Києві, за бажанням проходили психологічну реабілітацію. Я продовжив лікування вже в одеському шпиталі".

"Про полон намагаємось не згадувати". Військові моряки з Кіровоградщини – про події 2018 року
Андрій Артеменко з дружиною і донькою. Фото Андрія Артеменка

Після повернення з полону отримав двокімнатну квартиру в Одесі, з багатьма побратимами, сказав, стали сусідами: "Спілкуємось, з деякими кумами стали, з рештою – просто сусідами. Про полон говоримо вкрай рідко. Намагаємось не згадувати. 25 листопада планували з хлопцями зустрітись".

Що відомо

Броньовані артилерійські катери "Бердянськ", "Нікополь" та рейдовий буксир "Яни Капу" були захоплені Росією у полон 25 листопада 2018 року під час інциденту в Керченській протоці. Судна здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря. Українська сторона заздалегідь поінформувала про маршрут відповідно до міжнародних норм з метою забезпечення безпеки судноплавства.

Проте, всупереч Конвенції ООН з морського права Росія атакувала кораблі ВМС ЗСУ. Було протаранено буксир "Яни Капу", українські артилерійські катери супроводу були обстріляні. Усі три українські судна захопили росіяни. У полон тоді потрапили 24 моряки.

Їх звільнили 7 вересня 2019 року, коли між Росією та Україною відбувся взаємний обмін утримуваних осіб у форматі "35 на 35". В Україну повернулися 35 людей, зокрема 11 незаконно засуджених українців і 24 моряки, захоплені у районі Керченської протоки у листопаді 2018 року.

Читайте також

На початок