Волинську меценатку Галшку Гулевичівну визнали святою

Волинську меценатку Галшку Гулевичівну визнали святою

Волинську меценатку Галшку Гулевичівну визнали святою
Картина Наталії Задорожної

Канонізацію меценатки Галшки Гулевичівни, яка у XVII столітті жила на Волині, затвердив Священний синод Православної церкви України, засідання якого відбулося в столиці, — розповів Суспільному протоієрей Волинської єпархії Віталій Собко.

Відповідне рішення ухвалили на синоді у Києві, 22 листопада.

Перед таким рішенням була довготривала робота з вивчення історії життя Галшки Гулевичівни, яку провели у Волинській єпархії спільно з науковцями, — каже Віталій Собко.

Пропозицію прославлення на підставі численних досліджень подала Волинська єпархія. Канцлер єпархії протоієрей Микола Цап є членом синодальної комісії з питань канонізації святих. Рішення було позитивним.

Зокрема, "надане благословення на місцеве шанування у єпархіях на території історичної Волині та у м. Києві відомої православної діячки XVI–XVII століть, сповідниці православної віри, меценатки, фундаторки Київського Братського Богоявленського монастиря та Київської братської школи Єлизавети Василівни Гулевич, відомої також як Галшка Гулевичівна".

День пам’яті праведної Єлизавети відзначатимуть щорічно 18 вересня.

Канонізація святої означає, що на честь неї правитимуть богослужіння, називатимуть храми та писатимуть ікони з її зображенням, — розповідає протоієрей Віталій Собко.

Перед канонізацією Галшки Гулевичівни кілька років тому Волинська єпархія надала пропозиції щодо канонізації Данила Братковського. Нині 9 грудня — день пам'яті страстотерпця Волинського Данила Братковського, він став волинським святим.

Що відомо

  • Гулевичівна Галшка (Єлизавета) Василівна Гулевич (ймовірно, 1577, м. н. невід. – 1642, м. Луцьк) – фундаторка Київської братської школи й Київського Братського монастиря, меценатка освіти. Походила зі старовинного українського православного шляхетського роду Гулевичів, відомого з початку XVI ст., які належали до заможної знаті та обіймали високі урядові посади на Волині.
  • 23 жовтня православна церква відзначає – ​Собор усіх святих Волинської землі. На іконі з волинськими святими зображені історичні особи: князь Володимир Великий, княгиня Ольга, просвітителі Кирило і Мефодій, Нестор-літописець, луцький князь Микола Святоша, мученик Данило Братковський, багато монахів. Усі ці особистості так чи інакше захищали православ’я. І всі вони або народилися на території історичної Волині, або пов’язані з нашим краєм особливими моментами свого життя.
На початок