Хронічні захворювання: як у Хмельницькому вакцинують таких пацієнтів

Хронічні захворювання: як у Хмельницькому вакцинують таких пацієнтів

Хронічні захворювання: як у Хмельницькому вакцинують таких пацієнтів
Фото: Суспільне

40 відсотків із 600 пацієнтів із хронічними захворюваннями, які уклали декларації із сімейною лікаркою амбулаторії №11 Ольгою Пеленичко, вакцинувалися від COVID-19. Чи були у них побічні реакції та якими вакцинами найчастіше вакцинуються люди із хронічними захворюваннями, Суспільне дізнавалося.

Прийшла до пункту вакцинації жителька обласного центру Оксана, аби отримати першу дозу щеплення. Розповідає: "Отримала першу дозу вакцини Pfizer. В мене є хронічне захворювання, надіюсь, що все буде добре". Яке саме захворювання має, жінка не каже. Та хворіла на коронавірус минулого року у середній ступені важкості.

Лікарка-терапевтиня центру первинної медико-санітарної допомоги №2 Олена Старовіна розповіла: до пункту вакцинації часто приходять люди із хронічними захворюваннями. Кожен пацієнт, каже, заповнює інформативну згоду, де є графа про хронічні захворювання.

Перед тим, як робити щеплення, люди із хронічними захворюваннями повинні проконсультуватися в свого сімейного лікаря, зазначає Олена Старовіна: "Чи є протипокази, яку вакцину рекомендує сімейний лікар тощо. Але якщо людина не сходила до сімейного лікаря, то ми на місці надаємо таку інформацію".

Лікарка додає: найчастіше вибір серед вакцинованих із хронічними захворюваннями стоїть між вакцинами Pfizer та CoronoVac. "Ми розказуємо, що CoronoVac трішки легше переноситься, але дає менше захисту. Люди із хронічними захворюваннями хочуть частіше обрати CoronoVac. Ми розповідаємо, що Pfizer трішки важче переноситься в деяких випадках, але він дає більший захист. Але людина сама вирішує, яку вакцину їй робити".

Завідуюча амбулаторії №11 загальної практики сімейної медицини Ольга Пеленичко має 1300 активних декларацій, з яких, за її словами, близько 600 пацієнтів мають хронічні захворювання. Зазвичай, каже, такі пацієнти щороку проходять медичні огляди: "Це є стандартні обстеження, які ми виконуємо: кардіографія, електрокардіограма, флюорографічні та загальні лабораторні обстеження. Зазвичай, перед вакцинацією додаткових обстежень ми не вимагаємо, і вони не потрібні".

Люди із хронічними захворюваннями схильні до важкого перебігу хвороби COVID-19, каже лікарка: "Це захворювання органів дихання, цукровий діабет І-ІІ типу, онкологічні захворювання. Ми розуміємо, що повинні вберегти таких пацієнтів. Перебіг захворювання, навіть якщо людина захворіє, він буде легкий, і ми будемо знати, що не буде ніяких серйозних ускладнень".

За словами Ольги Пеленичко, 40 відсотків із 600 пацієнтів із хронічними захворюваннями вакцинувалися від COVID-19. Один відсоток людей серед усіх вакцинованих із хронічними захворюваннями мали незначну побічну реакцію після щеплень.

Читайте також

Читайте нас в Instagram

На початок