"Поодинокі випадки": лікарка з Харкова — про протипоказання до вакцинації від COVID

"Поодинокі випадки": лікарка з Харкова — про протипоказання до вакцинації від COVID

"Поодинокі випадки": лікарка з Харкова — про протипоказання до вакцинації від COVID
facebook.com/UNICEFUkraine

Протипоказання до щеплення від COVID-19 має близько 1% українців, повідомив наприкінці вересня головний санітарний лікар України Ігор Кузін. Скільки людей звертаються до лікарів по довідку про протипоказання до вакцинації від коронавірусу у Харкові та на що звертають увагу медики — в інтерв'ю "Українського радіо Харків" розповіла Оксана Лобортас, лікарка міської поліклініки №21 та завідувачка консультативного відділення приватного медцентру Оксана Лобортас.

Чи звертаються до вас вже пацієнти з проханням видати довідку про протипоказання до вакцинації?

Пацієнти звертаються і мають бажання отримати довідку, але, на жаль, це не завжди об'єктивно, і не завжди потрібно самим пацієнтам.

"В практиці доводиться зустрічатись з досить абсурдними ситуаціями, коли люди з захворюваннями, які не мають жодного стосунку до вакцинації, вимагають довідки у лікарів, а інколи навіть погрожують. На щастя, у мене таких немає. Вакцинація — це доведений, ефективний, доказовий шлях боротьби з різноманітними захворюваннями, і не тільки з інфекційними та COVID-19. А от вибір людини — вакцинація чи реанімація — цілком залежить від самої людини", — говорить Оксана Лобортас.

Наскільки масове це явище?

Не можу сказати, що масове явище, більш поодинокі випадки. Найчастіше це пацієнти, які перенесли нещодавно і виходять на роботу, хочуть працювати, й керівництво просить надати таку довідку. З моєї практики, а це 1600 людей, я видала десь п'ять довідок і були тільки пацієнти, які перенесли нещодавно коронавірусну інфекцію.

Тобто людей, які не хочуть щепитися і просять довідку, таких немає?

Це поодинокі випадки. Якщо людина не розуміє, чи можна при її стані чи захворюваннях вакцинуватися, але після спілкування в індивідуальному випадку ми все ж таки знаходимо цей баланс і розуміння. І я сподіваюсь, що більшість пацієнтів погоджуються вакцинуватися. Вони розуміють, що це важливо, і так вони зможуть зберегти своє життя та здоров'я.

Читайте також: Коли вакцинуватися після того, як перехворів COVID-19. Відповідь МОЗ

Які є протипоказання?

Перелік протипоказань в цілому, не тільки до коронавірусу, був оновлений ще у 2019 році. І сам перелік досить незначний. Основним абсолютним протипоказанням вакцинації є анафілактична реакція, тобто це важка алергічна реакція на попередню дозу вакцини — першу дозу щеплення. Також існує перелік протипоказань до будь-якої вакцини.

Наприклад, для "живих" вакцин протипоказанням є вагітність, для коронавірусної інфекції вагітність не є протипоказанням. Також тяжка імуносупресивна терапія або тяжкий імунодефіцит також може бути протипоказанням, але не завжди абсолютним. Інколи тимчасовим. Також гострі захворювання з підвищенням температури, якщо вона вище 38 градусів. Щодо коронавірусної інфекції основним протипоказанням є анафілаксія — перша доза вакцинації.

Медицина змінюється, і ті стани, які раніше були абсолютними або тимчасовими протипоказаннями, наприклад, онкологічні захворювання, ВІЛ, цукровий діабет, бронхіальна астма — наразі є прямими показаннями для вакцинації. Тому що це стани, під час яких пацієнти тяжче хворіють і тому належать до пріоритетних груп і мають вакцинуватися, а не просити довідку про наявність протипоказань.

Як людині дізнатися, може у неї бути анафілактичний шок чи ні? І чи є в неї алергія до якогось компоненту вакцини, якщо до цього такого не було?

Ми з ними спілкуємося, дізнаємося, чи були у них якісь алергічні реакції в цілому. Інколи їх побоювання не є об'єктивними, тому є затверджений перелік компонентів вакцин, алергічна реакція на які може вплинути на наше рішення. Не тільки щодо коронавірусної інфекції.

Наприклад, деякі вакцини, такі як КПККір, паротит, краснуха, від грипу, від жовтої лихоманки, в їх склад компонентом є яєчний білок. Якщо є алергічна реакція на яєчний білок, оцінюємо індивідуально ризик та користь. Також такими речовинами може бути латекс, желатин, які входять до складу деяких вакцин.

Насправді таких людей, які можуть отримати анафілактичну реакцію на вакцинацію, їх зовсім-зовсім мало. Згідно зі статистичними даними, в Україні, здається, зафіксована тільки одна така реакція. І там своєчасно надана була допомога. Це більш побоювання і міфи, ніж дійсність, яка є насправді. Тільки за минулу добу в Україні було 720 летальних випадків (дані за 22 листопада — ред.) у порівнянні з однією анафілактичною реакцією за останні два роки — це, мені здається, суттєва різниця. І ці 720 людських життів можна було зберегти завдяки вакцинації.

Що відомо

  • Тяжких побічних ефектів, які б вимагали госпіталізації після вакцинації від коронавірусної хвороби, у щеплених в Харкові за час кампанії не було, сказала на брифінгу 23 листопада заступниця міського голови Світлана Горбунова-Рубан.
  • 8 листопада МОЗ затвердило форму довідки про протипоказання для вакцинації від COVID-19, а також опублікувало повний перелік протипоказань до щеплення.
  • МОЗ впроваджує "сертифікат перехворілого".

Авторка: Вікторія Чернікова-Берездецька

На початок