У Волинському краєзнавчому музеї розповіли про витоки українського жіночого руху

У Волинському краєзнавчому музеї розповіли про витоки українського жіночого руху

У Волинському краєзнавчому музеї розповіли про витоки українського жіночого руху UA.Волинь

Студентка Луцького педколеджу Ірина Мачеброда прийшла послухати лекцію про історію зародження жіночого руху і 8-е березня.

Слухачка лекції Ірина Мачеброда: "Дуже багато спірних питань щодо цього свята, тому якось так виходить, що не дуже святкується.У кожного своя власна думка. Для когось це просто свято краси, для когось це щось більше."

Ірина Мачеброда та її одногрупники дізналися про зародження світового жіночого руху і передумови до встановлення 8-го березня Днем боротьби за права жінок , витоки української жіночої боротьби за рівноправ’я з чоловіками, політична вага українського жіноцтва в часи Української революції і в Центральній раді та нівелювання змісту і значення цього дня в радянські часи. Серед учасників лекції не лише дівчата. До музею прийшов Роман Триндюк. Він розповів про своє ставлення до цього дня.

Слухач лекції Роман Триндюк: "Гарний день. Трішки побігати треба перед цим днем. Але приємно провести цей день з сім’єю, з мамою, бабусею, з дівчиною."

Про історію дня 8-го березня розповіла старша наукова співробітниця Волинського краєзнавчого музею Яна Лис. Зі слів науковиці, український жіночий рух на початку 20-го століття був одним із провідних у світі. На Західній Україні використовувались фемінітиви, жінки займали керівні посади і були активними в політиці. Знищення українського жіночого руху, а з ним і видозміна цього дня відбулася за сталінського режиму, каже Яна Лис.

У Волинському краєзнавчому музеї розповіли про витоки українського жіночого рухуUA.Волинь

У Волинському краєзнавчому музеї розповіли про витоки українського жіночого руху

Старша наукова співробітниця Яна Лис: "Саме розуміння було спотворене починаючи від сталінських часів і остаточно за Брежнєва, коли формально це приймається, як вихідний день, але він нівелюється до свята краси. Весни, шампанського, чоловічої опіки, жартами про те, що твій день, жінка – 8 березня, а решту днів у році жінка повинна прислужувати чоловіку, і цим було дуже сильно нівельоване і нам зараз важливо вернути первісну суть. Що це не свято, а день боротьби жінок за свої права. Це день озвучення проблем, які існують."

В сучасній Україні, каже Яна Лис, боротьба за рівноправ’я жінок і чоловіків і відстоювання своїх прав триває. З її слів, за статистикою щороку в державі реєструють від 100 до 120 тисяч заяв про насилля над жінками. Говорить, за результатами моніторингів громадських організацій, це близько 10% від реальної кількості, яка значно більша. Тому нині цей день знову переосмислюється.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди