Румунія на порозі нової коаліції: прем’єром може стати генерал у відставці

Румунія на порозі нової коаліції: прем’єром може стати генерал у відставці

Румунія на порозі нової коаліції: прем’єром може стати генерал у відставці
Фото: Радіо Свобода

У понеділок, 22 листопада, президент Румунії Клаус Йоганніс затвердив кандидатуру Ніколає Чука на посаду прем’єр-міністра після консультації з парламентськими формуваннями і представниками меншин у парламенті. Сталося це з другої спроби. Чи стає реальною велика коаліція у Румунії розповів в ефірі Українського радіо завідувач відділу досліджень Придунайсько-Чорноморського регіону Артем Филипенко.

Про подолання політичної кризи в Румунії

Формування нового уряду в Румунії вже вийшло на фінішну пряму. Сторони досягли певного компромісу. Йдеться насамперед про Національну ліберальну партію та Соціал-демократичну партію як ключових учасників перемовин. Долучився і Демократичний союз угорців Румунії, що є третім членом коаліції. Вирішено, що прем’єр-міністра будуть призначати на ротаційній основі.

Спочатку буде представник націонал-лібералів, це колишній міністр оборони Румунії Ніколає Чуке. Соціал-демократи матимуть дев’ять міністерств в цьому уряді, націонал-демократи — вісім міністерств, ще три урядовці буде у Демократичного союзу угорців Румунії.

Читайте також: Чи відбудуться дострокові парламентські вибори в Молдові. Пояснює експерт

Причини політичної кризи в Румунії

У владі була правоцентристська коаліція, до якої входили зокрема націонал-ліберали та Союз порятунку Румунії. Цій авторитарній коаліції не сподобалася поведінка тодішнього прем’єра Флоріна Кицу через звільнення міністра юстиції. Союз порятунку Румунії вийшов з коаліції. Потім було рішення про вотум недовіри уряду, почалися нові консультації. Новий союз між націонал-лібералами та Союзом порятунку Румунії не склався.

Після цього націонал-ліберали були змушені звернутися до своїх опонентів — соціал-демократів. Ці перемовини йшли досить важко, вони супроводжувалося певними розбіжностями всередині самої Національної ліберальної партії. Уже сьогодні колишній лідер націонал-лібералів Людовік Орбан заявив про вихід із партії. Разом з ним вийдуть ще кілька депутатів. Називають цифру 17 депутатів.

Вони швидше всього створять свою власну партію і власну фракцію. Політичний процес у Румунії досить складний.

Про вплив Росії

Румунія не має впливу з боку Москви. Суспільство при всіх політичних розбіжностях безкомпромісно підтримує європейський шлях розвитку. Проте є інші причини для стурбованості, а саме зростання популярності радикальної партії "Альянс єдності Румунії", яка займає антивакцинаторську позицію і може бути джерелом певних політичних провокацій та можливих непорозумінь із сусідами, зокрема Молдовою та Україною, оскільки партія виступає за об’єднання Румунії та Молдови. Будь-які заяви з цього приводу можуть бути негативно оцінені як з молдовського, так і з українського боку.

Читайте також: Румунія офіційно засудила проведення Росією перепису населення в окупованому Криму

Про антивакцинаторські рухи

У румунського суспільства є певна недовіра до уряду, тому країна посідає одне із найнижчих місць у Східній Європі щодо вакцинації проти коронавірусу. Цим пояснюється потужний антивакцинаторський рух у країні. Розпочато розслідування щодо маршу антивакцинаторів, у якому брали участь неповнолітні.

Є і спроба зовнішнього впливу в цьому питанні. Упродовж останніх місяців було виявлено чимало фейків та дезінформації, пов’язаних з російськими джерелами. Але найголовніші причини цього явища — внутрішні, певні культурні традиції у ставленні до системи охорони здоров’я та вакцинування населення.

Про розвиток румунсько-українських відносин

Під час цьогорічного візиту міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби до Румунії було заявлено про готовність перевести відносини між нашими країнами у площину стратегічного партнерства. Це дуже важливий крок. Є і проблеми, які стосуються румунської меншини в Україні. Румунія як і Угорщина відреагувала на український Закон про освіту, але її реакція була більш поміркованою. Румунія більше налаштована на діалог.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок