NASA розіб’є об астероїд апарат вартістю 325 мільйонів доларів. Для чого

NASA розіб’є об астероїд апарат вартістю 325 мільйонів доларів. Для чого

NASA розіб’є об астероїд апарат вартістю 325 мільйонів доларів. Для чого
NASA

NASA готує до запуску місію Dart для перевірки технології відхилення траєкторії космічних тіл, які можуть становити потенційну загрозу Землі. У її межах космічний апарат має на великій швидкості зіштовхнутися з астероїдом Діморфос.

Про це повідомляє BBC.

Як зазначає видання, ця місія стане першою спробою відхилити астероїд з його курсу попри те, що саме Діморфос не становить загрози планеті

"Dart змінить період обертання Діморфоса лише на крихітну величину. І насправді це все, що потрібно, якщо астероїд буде виявлений задовго до цього", – розповіла Келлі Фаст з Управління координації планетарної оборони NASA.

Старт ракети Falcon 9, яка виведе апарат у космос, запланований на 24 листопада о 6:20 за Гринвічем із бази космічних сил Вандерберг у Каліфорнії, США. Місія, вартість якої сягає 325 мільйонів доларів, буде націлена на пару астероїдів, які обертаються навколо спільного центру мас. Більший із двох об'єктів, що дістав назву Дідимос, має розмір близько 780 метрів у поперечнику, а його менший супутник – Діморфос – сягає завширшки близько 160 метрів.

Астероїди – це будівельні блоки Сонячної системи, що залишилися після її формування. Більшість із них не становить загрози для нашої планети. Але іноді орбіта астероїда навколо Сонця перетинає шлях Землі, що може загрожувати зіткненням.

У разі падіння на нашу планету об'єкти розміром з Діморфос можуть вибухнути з енергією, яка у багато разів перевищує типову ядерну бомбу, що призведе до масштабних руйнувань та десятків тисяч жертв. Астероїди діаметром 300 метрів і більше можуть спричинити руйнування в масштабах всього континенту, а падіння астероїда розміром понад кілометр спричинить глобальні наслідки для всього людства.

Після запуску місії Dart апарат спочатку вийде з гравітаційного поля Землі та перейде на навколосонячну орбіту. Потім він перехопить подвійну систему, коли вона наблизиться на відстань більш як 10 мільйонів кілометрів від Землі у вересні 2022 року.

Після цього Dart вріжеться у Діморфос на швидкості близько 6,6 метра на секунду. Це має змінити швидкість об'єкта на частку міліметра на секунду, що своєю чергою, змінить його орбіту навколо Дідимоса. Це дуже невелике зрушення, але його може бути достатньо, щоб збити об'єкт із зустрічного курсу із Землею.

"Маленьких астероїдів набагато більше, ніж великих, і тому найбільш ймовірна астероїдна загроза, з якою нам коли-небудь доведеться зіткнутися – якщо нам коли-небудь доведеться зіткнутися з нею – ймовірно, виходитиме від астероїда приблизно такого розміру", – розповів Том Статлер, науковий співробітник місії НАСА

Dart має камеру під назвою Draco, яка надасть зображення обох астероїдів і допоможе космічному кораблю вказати правильний напрямок для зіткнення з Діморфосом. Також приблизно за 10 днів до того, як Dart вразить ціль, американський космічний корабель розгорне невеликий супутник італійського виробництва під назвою LiciaCube. Він зафіксує удар, шлейф та кратер, що утвориться через зіткнення, й відправить ці дані на Землю.

Крихітна зміна траєкторії Діморфоса навколо Дідимоса також буде виміряна телескопами на Землі.

"Ми дійсно хочемо знати, чи дійсно ми відхилили астероїд і наскільки ефективно ми це зробили", – зазначив Том Стетлер.

За прогнозами вчених, удар повинен змінити орбіту Діморфоса навколо Дідімоса приблизно на 1%. Таку зміну можна виявити за допомогою наземних телескопів за тижні чи місяці. Однак, якби Dart врізався у самотній астероїд, його орбітальний період навколо Сонця змінився б приблизно на 0,000006%, що вимагало б багато років для вимірювання.

Подвійна система астероїдів має настільки малий розмір, що навіть у найпотужніші телескопи здається єдиною світловою точкою. Однак Діморфос блокує частину відбитого світла Дідимоса, коли він проходить перед ним, а коли менший об'єкт рухається позаду свого більшого супутника, спостерігається протилежний ефект.

"Ми можемо виміряти частоту цих затемнень. От звідки ми знаємо, що Діморфос обходить Дідимос із періодом 11 годин 55 хвилин", – пояснив керівник місії Dart Енді Рівкін.

Після удару астрономи знову проведуть ці виміри.

"Вони відбуватимуться трохи частіше – можливо, двічі кожні 11 годин 45 хвилин, можливо, 11 годин 20 хвилин", – зазначив Рівкін.

Він додав, що існує деяка невпевненість у тому, як саме Діморфос відреагує на удар, почасти тому, що його внутрішня структура досі не відома. Якщо астероїд всередині відносно твердий, а не заповнений порожнечами, він стане джерелом великої кількості уламків, що дасть об'єкту додатковий поштовх.

Метод Dart для боротьби з астероїдом відомий як метод кінетичного удару. Однак існують й інші ідеї, у тому числі повільніше переміщення астероїда і навіть підрив ядерної бомби, який демонструвався у голлівудських фільмах, таких як "Армагеддон" та "Зіткнення з безоднею".

У 2005 році Конгрес доручив NASA виявляти та відстежувати 90% навколоземних астероїдів розміром понад 140 метрів. Жоден із відомих астероїдів у цій категорії не становить безпосередньої загрози для Землі, але досі було виявлено лише приблизно 40% таких об'єктів.

Що відомо

  • Космічне командування США заявило, що Росія провела випробування протисупутникової ракети, знищивши один з радянських космічних апаратів, виведених на орбіту у 1980-х роках.
  • Національне аерокосмічне агентство США вирішило відкласти висадку на Місяць щонайменше до 2025 року через недостатнє фінансування.
  • Марсохід NASA виявив на Марсі аміак і бензойну кислоту.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!"

На початок