"За забруднення потрібно платити". Чи стануть українці використовувати менше пластикових пакетів

"За забруднення потрібно платити". Чи стануть українці використовувати менше пластикових пакетів

Ексклюзивно
"За забруднення потрібно платити". Чи стануть українці використовувати менше пластикових пакетів
Ілюстративне фото, Unsplash

Наближається дата коли в Україні набуде чинності заборона на безкоштовні пластикові пакети. З 10 грудня уряд встановлюватиме мінімальні роздрібні ціни на так звані "маєчки", що сотнями і тисячами роздавалися продавцями у супермаркетах. Про те, чи стануть їх менше використовувати, в ефірі Українського радіо розповів еколог, експерт з питань охорони довкілля Сергій Волков.

Цьогоріч Верховна рада ухвалила закон “Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України”, яким надала уряду повноваження встановлювати мінімальні роздрібні ціни на них. Згідно із законом, вимога про платність пакетів не поширюється на пластикові, що біорозкладаються та надтонкі для первинного пакування риби, м’яса, сипучих продуктів та льоду.

Сергій Волков зазначив, що заборонять безкоштовні надтонкі пакети, так звані “маєчки”. Йдеться про пакети на касах, щоб продавці не зловживали становищем і не роздавали їх безкоштовно.

Читайте також: Життя без поліетиленових пакетів. Якими є альтернативи та як відмовитися від пластику

"Мета — запровадити систему, щоб цих пакетів було менше. Маркетингові заходи інколи передбачають, що пакети можуть бути безкоштовні. Люди мають сплачувати мінімальну ціну за них і розуміти, що за забруднення потрібно платити. Це не впливає глобально на великі магазини", — вважає експерт.

Він розповів, що під час створення законопроєкту розглядалася модель впровадження екологічного акцизу: "У зв'язку зі складнощами податкового законодавства, ці зміни було б важко протягнути до парламенту. Тому пішли іншим шляхом: обмежити надтонкі пакети і впровадити такий механізм на рівні постанови Кабміну, адже вона — гнучка і її можна змінювати. Через рік-два можна буде підвищити вартість. Така ціна вираховується з виробництва пакетів, які виготовляються з нафтопродуктів".

"За забруднення потрібно платити". Чи стануть українці використовувати менше пластикових пакетів
Чи стануть українці з 10 грудня використовувати менше пластикових пакетів. Колаж Єлизавети Усатенко

За словами експерта, є світова практика, яка показує, що паперові пакети не є альтернативою для пластикових.

"На виготовлення паперових витрачається дуже багато електроенергії та води. А також паперові поступаються якістю пластиковим чи їхнім альтернативам. Мета законопроєкту — запровадити інші технології, тому обмеження не розповсюджується на біопластикові (виготовлені з крохмалю) пакети. Біопластикові поступаються пластиковим за витримкою навантажень, але вони створені з органічних речовин, а також є біорозкладними і через рік-два після них нічого не залишається. Наступна постанова буде щодо розробки технічних стандартів та сертифікацій для таких пакетів, щоб продавці не шукали шляху обійти ці обмеження. Хочу зазначити, що в Україні вже потроху розгортаються виробництва пакетів з крохмалю, кукурудзи, картоплі тощо", — розповів Волков.

Еколог додав, що використання одноразових надтонких пакетів в умовах пандемії зросло і закликав українців заміняти пакети екоторбами.

Читайте також

Даємо відходам друге життя. Двадцятеро кропивничан сортують сміття

Усе, що можна переробити – це не сміття: хмельницька екоактивістка Анна Полійчук

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок