Як співали пісні та демонтували пам'ятник Кірову. Спогади кропивничанки про Євромайдан

Як співали пісні та демонтували пам'ятник Кірову. Спогади кропивничанки про Євромайдан

Марафон
Як співали пісні та демонтували пам'ятник Кірову. Спогади кропивничанки про Євромайдан
ugorod.kr.ua

Кропивничанка Олена Горобець була однією з перших, хто вийшов на Євромайдан у тоді ще Кіровограді, нині Кропивницький. З собою брала свого старшого сина, тоді йому було три роки. Про акції на Майдані, прощання з Героєм України Віктором Чміленко та демонтаж пам'ятника Кірову розповіла Суспільному.

День Гідності і Свободи в Україні відзначають 21 листопада, починаючи з 2014 року, на честь початку цього дня двох революцій: Помаранчевої у 2004 році та Революції Гідності у 2013.

Коли розпочався Євромайдан у Кіровограді, Олена Горобець виходила на нього щодня протягом трьох місяців. Каже, так хотіла вплинути на політичну ситуацію в країні та підтримати Євромайдан у Києві. "Страшно стало, коли розігнали Євромайдан 30 листопада. Я пам’ятаю цей момент: вмикаю телевізор і бачу, що побили студентів. 1 грудня тут було перше масове зібрання, на площі Кірова тоді".

Щовихідних учасники протесту збиралися на віче, яке розпочиналося і закінчувався виконанням Гімну України.

Відтоді, з 2013 року, у Олени Горобець залишився прапор. Його завжди возить з собою в автомобілі. "Ми його навіть не прали з тих пір. Прапори одягали на себе. Вони наче і зігрівали трошки, і це давало свободу рукам".

Під час Євромайдану влаштовували мистецькі акції, співали пісні, читали вірші. Їх потому зібрали в збірку поезій "До барикад".

За час майдану найбільше людей зібралися, коли прощалися з Віктором Чміленком – фермером з Бобринецького району. Це було 22 лютого у 2014 році, згадує Олена.

Читайте також: ”Непокаране зло”. Рідні та друг Віктора Чміленка – про розслідування вбивств на Майдані

Чміленка убив снайпер 20 лютого 2014 року на Майдані у Києві. "Коли ми дізналися про його смерть, то стояли з плакатами вздовж вулиці біля площі, щоб люди їхали і знали".

Горобець
Олена Горобець (у синій куртці та шапці тримає прапор) на Євромайдані у Кіровограді (Кропивницькому). Фото з фейсбук-сторінки Вікторії Гапоненко

Після цього вирішили демонтували пам’ятник Кірову. "Кіров не мав стосунку до нашого міста, він був символом окупантської влади. Під'їхала машина, його підняли стрілою і поклали. Це було дійсно свято звільнення".

Тепер замість пам'ятника на центральній площі Кропивницького розміщені фотографії вбитих майданівців. 24 лютого 2014 року площу Кірова перейменували на Героїв Майдану.

Що відомо

  • 21 листопада, на честь початку цього дня двох революцій – Помаранчевої у 2004 році та Революції Гідності у 2013-му, в Україні відзначають День Гідності та Свободи. Саме 21 листопада 2013 року розпочалися перші протестні акції українців у відповідь на рішення тодішньої влади щодо припинення курсу на євроінтеграцію та скасування процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
  • 13 листопада 2014 року президент Петро Порошенко підписав указ, згідно з яким в Україні 21 листопада відзначають День Гідності та Свободи. Це офіційне свято, встановлене на честь двох революції, які відбулися в Україні у 2004 та 2013 роках.

Читайте також

На початок