На Сумщині за 10 місяців протестували на ВІЛ понад 12 тисяч людей, що вживають наркотики

На Сумщині за 10 місяців протестували на ВІЛ понад 12 тисяч людей, що вживають наркотики

На Сумщині за 10 місяців протестували на ВІЛ понад 12 тисяч людей, що вживають наркотики
Фото: "Клуб "Шанс"

На Сумщині за 10 місяців цього року провели 12 399 тестів на ВІЛ серед людей, які вживають ін'єкційні наркотики. Про це повідомляє пресслужба громадської організації "Клуб "Шанс".

Громадська організація "Клуб "Шанс" опікується 6 519 людьми із різних районів Сумської області, які вживають наркотики. Усі вони входять до груп підвищеного ризику інфікування ВІЛ, через можливу ризиковану поведінку. Йдеться про використання одного шприца, взаємодію з чужою кров’ю під час ін’єкцій, незахищений секс чи секс під впливом психоактивних речовин.

"Розуміння ВІЛ-статусу та вчасний початок лікування убезпечує людину від прогресування хвороби, а її близьке оточення та громаду — від поширення ВІЛ. Споживачі наркотиків є частиною суспільства: як і всі вони користуються медичними установами, відвідують заклади сфери послуг, будують взаємовідносини тощо. Тож консультувати їх щодо профілактики ВІЛ і проводити тестування — стратегічно важливе рішення", — говорить Андрій Букін, директор громадської організації "Клуб "Шанс".

Кошти, за які "Клуб Шанс" тестує людей з груп підвищеного ризику, організації компенсує держбюджет.

Як проходить тестування

Люди, що вживають наркотики можуть звертатись до "Клубу Шанс" раз на пів року, щоб безкоштовно пройти тестування на ВІЛ. Це можна зробити, як у стаціонарних пунктах, так і в мобільних. Також, якщо людина знає, що був ризик зараження, тест можна пройти не чекаючи.

"Слід пам’ятати про "період вікна" – час з моменту інфікування до можливості виявити вірус становить 3-6 місяців. Тому лікарі рекомендують зробити повторний аналіз через 3 і 6 місяців після можливого зараження", – йдеться на сайті МОЗ України.

У організації люди самостійно проходять тестування на ВІЛ під керівництвом та контролем соціального працівника. Результати цих швидких тестів відомі вже за 15-20 хв із точністю до 99%.

Людей обов'язково консультують до й після тесту. Якщо результат виявився позитивним, людину перенаправляють до КНП СОР "Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань" чи до кабінетів довіри на додаткові обстеження. Там остаточно становлять діагноз й починають лікування.

Де зробити тест на ВІЛ у Сумах

  • На первинній ланці: у свого сімейного лікаря, педіатра чи терапевта. Будь-яка людина, яка має підписану декларацію із сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром може зробити безкоштовні тести на ВІЛ і вірусні гепатити. Усі витрати покриває Національна служба здоров'я України.
  • В "Обласному клінічному медичному центрі соціально небезпечних захворювань". Там тестують на ВІЛ-інфекцію як за допомогою швидких тестів, так і методом ІФА.
  • "Клініці, дружній до молоді". Туди може безоплатно та анонімно звернутись молодь 14-25 років. Там роблять тест на ВІЛ, або мультитест на ВІЛ, гепатит В, С і сифіліс. Попередньо треба записатись через "Поліклініку без черг" або, подзвонити: 095-19-48-949.
  • Громадська організація "Клуб "Шанс" проводить тести для людей, які вживають наркотики, секс-працівників, людей, які звільнилися з місць позбавлення волі. Соцпрацівники не вимагають паспортних даних. Новим людям, що звертаються, присвоюють унікальний код, за яким потім обслуговують анонімно.

Окрім цього, є можливість пройти скринінг, тобто визначити власні ризики інфікування ВІЛ, та замовити безкоштовний оральний тест на ВІЛ, скориставшись опцією "Хочу обстежитись" на сайті "Про здоров'я".

На початок