Тимошенко, Халімон та Попенко обговорили політичну кризу у Прилуках: коли проведуть сесію?

Тимошенко, Халімон та Попенко обговорили політичну кризу у Прилуках: коли проведуть сесію?

Тимошенко, Халімон та Попенко обговорили політичну кризу у Прилуках: коли проведуть сесію?
ФОТО: Валерій Дубіль

Лідерка ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко 19 листопада зустрілася з деякими керівниками обласних осередків партій, фракції яких представлені у Прилуцькій міськраді. На зустрічі у Тимошенко говорили про шляхи виходу із політичної кризи в місті, де з початку 2021 року не проводили сесію через відсутність кворуму.

Зокрема, на ній був нардеп та голова обласного осередку «Слуги народу» Павло Халімон, голова обласного осередку партії «Сила і честь» Анатолій Мірошниченко, заступник керівника ВО «Батьківщина» Валерій Дубіль і міський голова Прилук Ольга Попенко (йшла на вибори від «Батьківщини», - ред..).

Фото зустрічі оприлюднив на своїй сторінці у Facebook Валерій Дубіль.

«Переконаний, що дана зустріч поклала край всім протиріччям», - написав він.

А як розповіли Суспільному учасники зустрічі, за результатами перемовин є ймовірність того, що сесія міської ради у Прилуках відбудеться вже на наступному тижні.

Про які протиріччя йдеться?

Починаючи з січня 2021 року у Прилуках не можуть провести сесію міськради. Все – через політичну кризу.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Політичний локдаун» у Прилуках: причини і шляхи вирішення

Не можуть дійти згоди депутати опозиції на чолі з Артемом Рожком (фракція партії Владислава Атрошенка «Рідний дім», - ред..) з одного боку і міським головою Ольгою Попенко та депутатами, що орієнтуються на неї, з іншого. Сили розділилися порівну: 17 на 17.

Коаліція: фракції «Батьківщина» (9 депутатів), «За майбутнє» (4 депутати), «Європейська солідарність» (3 депутати) та частина депутатів «Нашого краю» (1 депутат).

Опозиція: «Рідний дім» (5 депутатів), «Європейська партія» (2 депутати), «Слуга народу» (4 депутати), «Сила і честь» (2 депутати), «ОПЗЖ» (3 депутати) й один депутат від «Нашого краю».

Після того, як Ольга Попенко наклала вето на обрання Артема Рожка секретарем міської ради, опозиція подала до суду та відмовилась ходити на засідання. Робота ради відтоді заблокована. Протягом усього цього часу Прилуки живуть за тимчасовим кошторисом, який не передбачає виділення грошей на капітальні видатки. А перевізники двічі за рік самовільно піднімали тарифи на проїзд, бо міськрада не може зібратися, аби дозволити це чи заборонити.

Про що домовилися на зустрічі?

Як розповів у коментарі Суспільному Валерій Дубіль, найголовніша домовленість – зробити все, щоб вийти з політичної кризи у Прилуках. Його слова підтвердив іще один учасник зустрічі – Анатолій Мірошниченко.

Анатолій Мірошниченко
Анатолій Мірошниченко. Сила і честь

«Фактично, на вищому рівні домовленість є. Досягли такої домовленості, але тепер треба на місцях, треба провести сесію, я сподіваюся, в найближчі дні така сесія буде проведена», - сказав Мірошниченко.

Зі слів Анатолія Мірошниченка, тепер зустрічі мають провести депутати міськради.

«Сьогодні буде в нас погоджувальна зустріч з депутатами з Прилук. Ми повинні все це проговорити і одна сторона (коаліція, - ред..) повинна проговорити і інша (опозиція, - ред..)».

Те, що остаточне рішення щодо виходу з кризи прийматимуть депутати на місцях, підтвердив і Валерій Дубіль.

Валерій Дуьіль
Валерій Дубіль. ФОТО: Суспільне Чернігів

«Я хотів би, щоб в командах пройшли перемовини, щоб ще раз зібралися з мером. Мер отримав переконливу перемогу, її обрали містяни, за неї проголосували, і вона є очільником Прилук. Я хочу, щоб вони ще раз зібралися, поставили крапку, поставили всі крапки, які важливі не для амбіцій кожного, політичної сили, а які важливі для громадян. Домовились, що зараз в команді «Зе» будуть наради, будуть консультації в команді «Сила і честь». Багато питань насправді з приводу і кадрових питань в тому числі», - розповів Валерій Дубіль.

Кадрові питання

Однією із найголовніших причин затяжної політичної кризи експерти називали саме питання розподілу посад після виборів.

Міський голова Ольга Попенко не хотіла бачити секретарем Артема Рожка від «Рідного дому», опозиція не погоджувалася з накладеним вето на обрання його секретарем і призначенням нового секретаря (ним став Сергій Чміль від «ЄС», - ред..) та складу виконкому. Сесію, на якій обрали Чміля, депутати опозиції назвали незаконною (один із депутатів заявив, що не брав у ній участь, а отже кворуму не було, - ред..), подали до суду і продовжили не відвідувати засідання.

Після цього Ольга Попенко навіть подала звернення до Верховної Ради з проханням розпустити міськраду і призначити нові вибори.

Ольга Попенко
Ольга Попенко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Починаючи з осені 2021 року почалися перемовини між представниками більшості та опозиції про розблокування роботи ради.

Джерела Суспільного повідомляли, що їх вели Юлія Тимошенко, Павло Халімон та представники партії «Сила і честь».

Анатолій Мірошниченко підтвердив Суспільному факт перемовин, сказавши, що сьогодні відбувся другий раунд перемовин, які тривали останні 2 місяці.

Кадрових вимог в опозиції було декілька. За даними джерел Суспільного, вони зводились до того, що секретарем міськради мав стати представник або представниця «Слуги народу», заступником або першим заступником міського голови - Артем Рожко.

Також принциповим було звільнення з посади заступника Попенко з питань ЖКГ Руслана Котляра.

«Для нас принципово прибрати Котляра. У нас жахлива ситуація з фінансовим станом комунальних підприємств, це він їх довів до такого стану. Їм (владі, - ред..) треба домовлятися, вони прижаті до стіни. Рік закінчується, якщо вони потягнуть ще місяць – не зможуть жити ще один рік по 1/12 бюджету», - каже джерело з опозиції.

Існування домовленостей за кандидатури секретаря і заступника підтверджують і джерела в провладній команді, інформацію про Котляра не коментують. «Сила і честь» за цими домовленостями посад не отримує. Це підтвердив і Анатолій Мірошниченко.

Позиція Артема Рожка

Артем Рожко про сьогоднішню зустріч з Юлією Тимошенко не знав. Але був в курсі про перемовини.

Артем Рожко
Артем Рожко. ФОТО: Суспільне Чернігів

«В принципі, десь в глибині душі розумів, що буде якась зустріч. Я до кінця не знав про те, хто з ким і в якому форматі. Я не знаю результатів цієї зустрічі, і ті домовленості, що ви говорите. Я про це дізнався з фейсбука, і з того, що виклав Павло Халімон у себе на сторінці. Про те, що було певне фото з лідерами різних партій. І коментар його про те, що начебто велись перемовини щодо кризової ситуації в Прилуках. І що всі були почуті. Були чутки про те, що начебто повинна бути якась зустріч, але формат зустрічі і які питання обговорювалися - мені не відомі».

Анатолій Мірошниченко у відсутності Рожка на зустрічі проблеми не бачить, бо вважає 17 депутатів опозиції єдиною командою.

«Ми домовлялися, що йдемо спільною позицією. Про те, що в нас така зустріч мала відбутися, Рожко знав. А про те, що вона сьогодні - я не знаю. Про цю зустріч я вчора дізнався приблизно о 21.30. Але те, що другий раунд переговорів буде - про це Рожко чітко знав. Стратегічно він знав, що в нас буде другий раунд перемовин, який йшов два місяці», - каже Мірошниченко.

Він також додав, що питання Рожка на зустрічі з Тимошенко також обговорювалось.

«Питання, що Артем секретар - воно проговорювалося. А яке рішення прийняли? Давайте вже побачимо, як депутати (міськради, - ред..) зберуться на перемовини. Неодноразово питання Артема Рожка звучало, і ми його враховували в перемовинах. Але ж це ми там переговорили, а тепер треба зустрічатися з депутатами, а в депутатів є своя думка і з одної сторони і з іншої».

Артем Рожко вірогідність проведення сесії міськради на наступному тижні оцінює як 90 на 10 на користь того, що вона не відбудеться. Також він не підтверджує інформацію стосовно домовленостей з владою про розподіл посад. Про ймовірність свого призначення заступником чи секретарем міськради каже так.

«Я законно обраний секретар, по крайній мірі я так вважаю на цей час. І питання йде в судах. Тому відповісти на запитання, чи готовий я на будь-яку посаду, можу сказати так, що мене посади не цікавлять, мене цікавить ситуація в місті, і правдивість прийняття рішень міською головою і кількістю депутатів, яка сьогодні в неї є. Тому сказати зараз, що я заступник чи секретар, чи на кого мене там ще намагаються оженити? Я можу сказати, що я не готовий на це питання відповісти», - сказав Рожко.

Суспільне також намагається тримати коментар Ольги Попенко і готове надати його депутатам міськради Прилук як від влади, так і від опозиції.

На початок