На Хмельниччині подружжя Кметюків виховали 24 дітей, з яких четверо народжені ними

На Хмельниччині подружжя Кметюків виховали 24 дітей, з яких четверо народжені ними

На Хмельниччині подружжя Кметюків виховали 24 дітей, з яких четверо народжені ними
Фото: Суспільне

Данило і Любов Кметюки з Дунаївців виховали 24 дітей, з яких четверо народжені ними. Данило розповідає: вони з дружиною мають вже й 17 онуків, і коли на родинні свята сходяться й з’їжджаються діти, у хаті кожного разу не менше 50 людей. Любов додає: за законом вони мають опікуватися дітьми до їхнього повноліття, проте, жодного разу нікому з дорослих уже прийомних дітей не відмовили в прихистку у родинному домі. Зараз подружжя виховує шістьох прийомних дітей.

16-річний Джон, який акомпанує на фортепіано названим братам і сестрам - найстарший серед шістьох прийомних дітей, якими зараз опікуються тато Данило й мама Любов Кметюки. Джона з його молодшим братом Елеміром подружжя взяли в восьмирічному віці з інтернату, де їх, каже хлопець, лишили рідні батьки. Він згадує себе і своє тодішнє життя в інтернаті: "Хліб крав у кишені, щоб ніхто не бачив, булочку чужу міг вкрасти".

Джон любить і пише музику, відвідував музичну школу. Рідні батьки, вірить Джон, живі, і хлопець хоче їх знайти. Каже, що любить їх і давно пробачив.

Джон (ліворуч) любить і пише музику, відвідував музичну школу.
Джон (ліворуч) любить і пише музику, відвідував музичну школу. Фото: Суспільне

Мама Люба розповідає: коли прийомні діти знаходять рідних батьків, вона чи чоловік супроводжують дітей на такі зустрічі. Так було з найпершою прийомною дівчиною-дев’ятикласницею, яку взяли на канікули з інтернату і не планували залишати надовго. "Але серце приліпилося, і вона до цього часу залишилася в нашій сім’ї. Вона спочатку казала тьотя Люба, але коли віднайшлася її рідна мама, їй було 19 років тоді, і ми поїхали на зустріч з мамою, після цієї зустрічі приїхала додому і каже: "Тьотя Люба, можна я буду Вас називати мамою?", - пригадує Любов. Та додає: усі прийомні діти звуть її мамою.

14-річний Антон, який мріє в дорослому житті бути дизайнером та створювати фотозони, називає Любу мамою, Данила татом. Він - сирота, але має родичів.

Усіх дівчаток мама Люба вчить бути господинями: "Господарюванню вчу, тому що вони майбутні господині. Навіть є такі, що повиростали дівчатка і кажуть: "Дякуємо, мамо, що ти нас заставляла прямо".

Усіх дівчаток мама Люба вчить бути господинями.
Усіх дівчаток мама Люба вчить бути господинями. Фото: Суспільне

Родина Кметюків - релігійна, засад християнства, каже Данило, навчають усіх своїх дітей. На деякі речі в домі табу - нецензурні слова. "Наша задача якось викорінювати те, що розкладає сім’ю, і через що пройшли діти. Але це непросто. Найбільшою радістю для мене і подякою в житті є, коли діти перебувають у добрих справах", - каже тато Данило. Та додає: ідея створити прийомну сім’ю чи будинок сімейного типу належить Любі. Вона, говорить, з 16-річного віку мріяла надавати прихисток і дарувати любов дітям без родин. Батько каже: цю думку спочатку не підтримав через нерішучість і вагання. Нині, каже, це їх місія - потрібна, але непроста.

Подружжя мають своїх, біологічних, дітей. Любов говорить: рідні діти інколи ображалися, що їм приділяють менше уваги, ніж прийомним. Прийомний син Джон погоджується: "Я тільки недавно це зрозумів. Вони навіть любили нас більше, чим своїх рідних".

Із усіма дітьми, розповідає мама, родина підтримує стосунки: "Внуки народжуються. Збираємось разом на Святвечір, на Великдень приїздять, на дні народження".

Любов каже: ці шестеро дітей, мабуть, останні прийомні діти, яких беруть на виховання, адже вони з чоловіком уже не молоді, а всі 24 дітей хочуть батьківської підтримки і уваги.

На початок