Гідрометслужба України святкує 100-річний ювілей. Як працюють запорізькі метеорологи

Гідрометслужба України святкує 100-річний ювілей. Як працюють запорізькі метеорологи

Гідрометслужба України святкує 100-річний ювілей. Як працюють запорізькі метеорологи
Суспільне Запоріжжя

19 листопада українській Гідрометслужбі виповнюється 100 років. Кореспондентка Суспільного Дар'я Пасічник побувала у запорізькому обласному центрі з гідрометеорології, аби показати як він функціонує.

На території Запорізької області працює вісім наземних метеостанцій. Дані їх спостережень кожні 3 години у закодованому вигляді надходять на сервер обласного центру з гідрометеорології. Це дані щодо температури, опадів, швидкості та напрямку вітру, атмосферного тиску та інші характеристиками.

Отриману інформацію використовують для складання прогнозу погоди, — розповідає заступниця начальника обласного центру Тетяна Сорокіна. Вона підкреслює, що не лише для жителів області, а й для роботи стратегічних об’єктів регіону. А дані станцій, що розташовані в містах Мелітополь та Гуляйполе використовуються ще й для складання прогнозів врожайності.

Гідрометслужба України святкує 100-річний ювілей. Як працюють запорізькі метеорологи
Тетяна Сорокіна. Суспільне Запоріжжя

Інші станції також мають свої напрямки роботи. Наприклад, морська гідрометеорологічна станція у Бердянську обслуговує морське судноплавство служби Бердянського морського торговельного порту. А метрологічна станція, яка розташована на аеродромі Запоріжжя, призначена для обслуговування цивільної авіації, — розповідає Тетяна Сорокіна.

Авіаційній метеорологічній станції Запоріжжя діють 5 секторів. Для збору інформації тут використовують дані метеорологічних приладів, розташованих уздовж злітно-посадкової смуги та інформацію зі спостережного майданчика. На основі даних інженери-синоптики складають прогноз розвитку погодних умов на 9 годин. Ця інформація зокрема, надходить екіпажу повітряних суден й використовується для планування вилетів", — зазначає вона.

Гідрометслужба України святкує 100-річний ювілей. Як працюють запорізькі метеорологи
Запорізький обласний центр з гідрометеорології. Суспільне Запоріжжя

Також метеорологічні станції розташовані у Василівському, Пологівському, Мелітопольському районах та на Правому березі Запоріжжя. З 2021 року у Запорізького обласного центру з гідрометеорології з’явився новий вид спостереження – гідроморфологічні дослідження, за допомогою яких визначається те, як за декілька століть чи десятиліть річка змінила свій природний стан.

"Це поєднання гідрології з морфологічними змінами, які відбуваються в річищах річок, у долині річок. Інформація такого діагностичного гідроморфологічного оцінювання буде використовуватися для складання планів управлінь. Для того, щоб влада приймала певні рішення по збереженню, про врятування наших річок", – додає Тетяна Сорокіна.

Синоптикиня Людмила Конюхова — одна із тих, хто формує прогноз погоди. Вона каже, що професією зацікавилася ще в юності.

"Прогнози потрібні всім: водіям, літакам, всім людям, для ДСНС. Досить молодою дівчинкою я вступила до технікуму, мені все це дуже подобалося. Я просто люблю погоду. Погода як дівчина — завжди молода, цікава і неочікувана", — вважає Людмила Конюхова.

Гідрометслужба України святкує 100-річний ювілей. Як працюють запорізькі метеорологи
Людмила Конюхова. Суспільне Запоріжжя

Кожен її робочий день починається з ознайомлення з синоптичною ситуацією в області, країні та на всій північній півкулі.

"Використовуємо ми в роботі синоптичний Синоптичний метод прогнозування погоди передбачає приземних та висотних карт із залученням фотознімків хмарних полів, отриманих з метеорологічних супутників Землі, та даних мережі метеорологічних радіолокаторів.метод, гідродинамічні Гідродинамічний метод прогнозування погоди заснований на побудові математичних моделей атмосфери та моделей взаємодії атмосфери та океану.методи, прогнозуємо погоду на добу — короткостроковий прогноз на добу. І середньострокове прогнозування від однієї до п'яти діб", — розповідає синоптикиня.

А на поширене запитання про те, чому прогноз погоди не завжди збігається на 100%, каже:

"Тому що прогноз — це наукове передбачення, це не діагноз, не факт. Це наукове передбачення, і той відсоток, який закладається, наприклад, 89-90 відсотків — це не так і мало, і в усьому світі прогнози мають таку справджуваність".

Читайте нас у Telegram

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber

На початок