Проїзд по 20 гривень. Наскільки ціна обґрунтована і що варто врахувати – відповідає експерт

Проїзд по 20 гривень. Наскільки ціна обґрунтована і що варто врахувати – відповідає експерт

Проїзд по 20 гривень. Наскільки ціна обґрунтована і що варто врахувати – відповідає експерт
Фото: УНІАН

16 листопада Київська міська державна адміністрація оголосила про підвищення вартості проїзду у комунальному транспорті з 1 січня 2022 року. Вартість разового квитка зросте з 8 до 20 гривень.

Згодом міський голова Києва Віталій Кличко зазначив, що підвищення буде, але після опалювального сезону. Уранці 18 листопада кілька десятків людей вийшли на акцію проти різкого підвищення цін на транспорт.

Чи є обґрунтованим таке підняття цін Українське радіо розпитало Олександра Гречка, експерта з транспортного планування.

Замкнуте коло авто і громадського транспорту

Питання про підняття вартості тарифів на проїзд у громадському транспорті столиці постало ще навесні 2021 року, але тоді це рішення відтермінували. У нас не продумана як слід політика щодо тарифів на проїзд у громадському транспорті, через що люди не використовують його повною мірою, а здебільшого вибирають власне авто. Завантаженість смуг руху приватним транспортом спричиняє затори на дорогах, через що громадський транспорт не їздить за графіком.

Виникає замкнуте коло: через неправильну політику щодо роботи громадського транспорту люди пересідають на приватне авто, забруднюють повітря, створюють затори, через що громадський транспорт не прибуває вчасно, водночас витрачають насправді більше часу та грошей на добирання на власному транспорті, аніж можна було б на громадському.

Громадський транспорт – дотаційний

Потрібно розуміти, що транспорт є дотаційним. Кошти, зароблені на рекламі (в транспорті) — мізерні, в порівнянні з витратами, необхідними на обслуговування, закупівлю транспорту, пального та на операційну діяльність. Вони, мабуть, не покривають навіть 1% витрат.

Якщо зробити його не дотаційним, то ніхто з киян ним не користуватиметься, оскільки проїзд буде дуже дорогим і люди масово пересядуть на власні авто. Потрібно направити дотації на покриття збитків від громадського транспорту та на закупівлю нового транспорту.

Висока вартість разової поїздки може бути компенсована проїзним

Міській владі необхідно зробити вибір: що є пріоритетним — громадський транспорт чи автомобілі?

Якби в КМДА запропонували, що вартість разової поїздки становитиме 20 гривень, однак, місячний безлімітний проїзний можна придбати за 600 гривень, то не було б жодного скандалу. Так міська влада мотивувала б використовувати громадський транспорт більшою мірою, а не власні авто. Оскільки автомобілі забруднюють повітря, займають зайві квадратні метри, паркуючись у центрі міста, створюють затори на дорогах, і загалом це є неефективним використанням міського простору.

Якщо трамвай чи автобус привіз людей до зупинки, здійснив висадку і посадку і вирушив далі, то припаркований автомобіль, на якому людина зранку приїхала на роботу, стоятиме на вулиці до вечора, поки власник не поїде додому.

Читайте також: Рейди поліції та подорожчання таксі. Як пройшов перший день столиці у "червоній" зоні карантину

Що відомо

  • У Києві з 1 листопада набули чинності обмеження "червоної" зони адаптивного карантину.
  • Віталій Кличко опублікував відео про роботу лікарів у реанімації Київської міської клінічної лікарні №4. Медики зазначають, що вірус стає агресивнішим, а перебіг хвороби — тяжчим. Кожен третій хворий потрапляє в реанімацію, серед них лише 4 % вакцинованих.
  • У метрополітені Києва нагадали про штрафи за відсутність COVID-документів.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок