Як купити квартиру в Чернівцях. З чого почати та скільки коштує

Як купити квартиру в Чернівцях. З чого почати та скільки коштує

Як купити квартиру в Чернівцях. З чого почати та скільки коштує
Суспільне Буковина

Що перевірити перед покупкою квартири, скільки коштує житло та скільки років на нього необхідно заощаджувати — зібрали найголовніше у цьому матеріалі.

Новобудова чи квартира, яка вже мала власників?

Нерухомість ділять на первинний ринок та вторинний.

До первинного ринку належать квартири в новобудовах від забудовників. Такий будинок або нещодавно ввели в експлуатацію або ще не здали.

Вторинне житло вже побуло у чиїсь власності, навіть якщо будинок, в якому розташована квартира, — новий.

На фото: вторинна нерухомість у Чернівцях / Суспільне Буковина
На фото: вторинна нерухомість у Чернівцях / Суспільне Буковина. На фото: вторинна нерухомість у Чернівцях / Суспільне Буковина

Де шукати квартири?

Більшість оголошень про квартири для купівлі розміщують на спеціалізованих сайтах, агентствах нерухомості та OLX. Також варіанти можна знайти в соціальних мережах на сторінках забудовників.

Ще шукають через рієлторів, рідше — через знайомих.

При виборі рієлтора варто звертати увагу, чи входить він до профільних громадських організацій та чи має сертифікат. Це можна перевірити самостійно у реєстрі Асоціації фахівців з нерухомості України.

Послуги рієлторів коштують 2-3% від вартості об’єкта нерухомості — однаково при пошуку "первинки" та "вторинки", каже голова чернівецького відділення Асоціації фахівців з нерухомості Зоряна Вакарчук.

Від чого залежить ціна квартири?

Найперше на ціну впливають фактори, які безпосередньо стосуються житлового комплексу та квартири у ньому:

 1. Площа квартири.
 2. Клас житлового комплексу. Технологія будівництва, будівельні матеріали, благоустрій та дизайн дворів, паркінг, відеоспостереження та охорона.
 3. Поверховість квартири. На вторинному ринку перший та останній поверхи дешевші на 5-10%, каже Зоряна Вакарчук. На первинному ринку вартість квадратного метра не залежить від поверху.
 4. Район. На ціну впливає і близькість до центру, інфраструктура, транспортна доступність та екологія — поряд стоять промислові підприємства або парки.
 5. Стан квартири та будинку. А у новобудовах — стадія будівництва та наявність ремонту.

За словами Вакарчук, ціни зросли на понад 10% у порівнянні з минулим роком. Це пов’язано зі здорожчанням вартості будівельних матеріалів, енергоносіїв, вартості оплати праці.

На фото: будинок з закритою територією у Чернівцях / Суспільне Буковина
На фото: будинок з закритою територією у Чернівцях / Суспільне Буковина. На фото: будинок з закритою територією у Чернівцях / Суспільне Буковина

"На зростання цін на нерухомість також впливає активний розвиток ринку іпотечного кредитування, адже збільшується попит", — каже Зоряна Вакарчук.

Скільки коштує квартира у Чернівцях?

Згідно з дослідженням Геоінформаційного порталу "Увекон", квадратний метр на первинному ринку у 2021 році в середньому коштує понад 17 тисяч гривень. На вторинному ринку — понад 20 тисяч гривень.

Водночас за даними каталогу новобудов ЛУН, квадратний метр у нових житлових комплексах Чернівців в середньому коштує 20 тисяч гривень. Ціна починається від 10 850 гривень за квадратний метр і закінчується 40 700 гривнями.

Приклад ЖК у Чернівцях, де квадратний метр коштує приблизно 20 тисяч гривень
Приклад ЖК у Чернівцях, де квадратний метр коштує приблизно 20 тисяч гривень. ЛУН

Якщо ціна на первинному ринку менша, ніж на вторинному, Зоряна Вакарчук радить перевірити фірму забудовника та його репутацію на ринку.

"Це допоможе не потрапити у пастку "солодкої ціни". Багато ЖК у нашому місті недобудованих чи не зданих в експлуатацію з різних причин. Невідомо, чи взагалі колись будуть завершені", — каже Зоряна Вакарчук.

Середня ціна на вторинному ринку також перевищує 20 тисяч гривень, за даними OLX. Наприклад, однокімнатну квартиру на 30 квадратних метрів у Чернівцях можна купити в середньому за 630 тисяч гривень у різних районах міста, двокімнатну на 50 — за понад один мільйон двісті тисяч гривень.

Однокімнатна квартира в районі проспекту Незалежності за понад 670 тисяч гривень
Однокімнатна квартира в районі проспекту Незалежності за понад 670 тисяч гривень. OLX

Скільки відкладати на квартиру?

Середня зарплата у Чернівцях — 12 тисяч гривень, за даними сайту пошуку роботи work.ua. За даними держстату — 10 800 тисяч гривень.

Середня вартість однокімнатної квартири на 35-45 квадратних метрів на первинному ринку — 836 тисяч гривень. Якщо відкладати повністю усю зарплату у розмірі 12 тисяч гривень, на квартиру необхідно накопичувати п'ять років та десять місяців.

Якщо з зарплати 12 тисяч гривень відняти податки (з доходів та військовий збір — 2 340 гривень) та прожитковий мінімум (2 481 гривня), то залишається 7 179 гривень. Якщо відкладати цю суму, на таку ж квартиру необхідно збирати дев'ять років та дев'ять місяців.

На що звернути увагу при покупці "первинки"?

На первинному ринку перш за все необхідно звертати увагу на тип матеріалів будівництва.

Є такі основні типи:

 • монолітний,
 • цегляний,
 • панельний,
 • змішаний

Вони відрізняються сейсмостійкістю, звукоізоляцією та іншими характеристиками, каже Зоряна Вакарчук.

Будівельний майданчик однієї з новобудов Чернівців
Будівельний майданчик однієї з новобудов Чернівців. Суспільне Буковина

При покупці квартиру від забудовника варто звернути увагу на:

 • наявність стяжки на підлозі та тинькування на стінах,
 • електрику: вона розведена по квартирі чи лише підведена до лічильника,
 • чи розведена система опалення та водопостачання.

У забудовників відрізняється готовність здачі об’єктів в експлуатацію, від цього залежить вартість квадратного метра житла та відповідно вартість ремонтних робіт надалі, каже Зоряна Вакарчук.

На що звернути увагу при покупці "вторинки"?

Найперше — наявність тріщин, стан каналізаційних мереж, а також, чи проводилась заміна загальних стояків у будинку. Якщо будинок панельний, Зоряна Вакарчук радить познайомитись заздалегідь з сусідами, бо у таких квартирах слабка звукоізоляція.

Які документи обов'язково перевірити перед покупкою квартири?

Перелік документів може бути ще більшим, однак без цих купляти квартиру не варто:

 • документи на право власності: договір купівлі продажу, свідоцтво на право власності, договір дарування та інші. Також обов’язково впевнитись, що всі співвласники житла є на місці та погоджуються на продаж об’єкту нерухомості (або залишили довіреність на продаж своєї частки);
 • технічна документація. Якщо у квартирі є перепланування, потрібно звірити, чи внесені зміни у технічний паспорт;
 • якщо квартира оснащена індивідуальним опаленням чи газовою колонкою, необхідно перевірити наявність відповідної дозвільної документації;
 • перевірити наявність зареєстрованих осіб та узгодити порядок їх зняття з реєстрації;
 • перевірити відсутність заборгованості по комунальним платежам.

Чи можуть покупці знизити ціну?

"Ціна може бути нижча ринкової вартості, коли власникам нерухомості терміново потрібно розв'язати власні фінансові питання або вони виїжджають жити закордон. Проте таких ситуацій мало", — каже Зоряна Вакарчук.

На фото: будинок з закритою територією у Чернівцях / Суспільне Буковина
На фото: будинок з закритою територією у Чернівцях / Суспільне Буковина. На фото: будинок з закритою територією у Чернівцях / Суспільне Буковина

Чи можна натрапити на шахраїв?

Голова чернівецького відділення Асоціації фахівців з нерухомості Зоряна Вакарчук каже, шахрайських оголошень продажу нерухомості не зустрічає. Водночас шахраї часто розміщують оголошення оренди. Показують укомплектоване житло з ремонтом за дуже низькою ціною, просять скидати завдаток на картку у розмірі 500-1000 гривень перед переглядом об’єкту, після чого не виходять на зв’язок.

Читайте також

У Чернівцях мешканці чотирьох багатоповерхівок хочуть відшкодування за згорілу техніку

Чернівціводоканал візьме 21 мільйон євро кредиту на оновлення мереж

Вибір редакції

На початок