Нові пиломіри біля макухівського сміттєзвалища поблизу Полтави: які перші результати досліджень

Нові пиломіри біля макухівського сміттєзвалища поблизу Полтави: які перші результати досліджень

Нові пиломіри біля макухівського сміттєзвалища поблизу Полтави: які перші результати досліджень
Суспільне Полтава

Показники якості повітря у селі Макухівка Полтавської громади, де розташоване міське сміттєзвалище, у межах норми. Такі перші дані зібрали за допомогою пиломірів, які встановили у селі, розповів Суспільному керівник проєкту "Оаза", який займається моніторингом результатів, Назар Плохута. За його словами, найбільш забруднене повітря такі пристрої виявляють під час пожеж.

Сергій Васільєв разом з родиною проживає у селі Макухівка Полтавської громади 23 роки. Будинок чоловіка розташований за 400 метрів від сміттєзвалища, куди із міста звозять непотріб.

"Особливо відчувається сморід у спекотну пору року. Значна кількість тут мух літає. Систематично тут відбуваються пожежі. То тут дихати взагалі нічим. Сморід такий, що якби не розташування лісу, то взагалі не знаю, як тут можна було б жити. Але люди змушені тут жити, оскільки ніхто не думав, що таких розмахів та переповнення цього полігону буде", – каже житель села Макухівка Сергій Васільєв.

У Макухівці встановили пиломіри
Пиломір на вікні будинку. Суспільне Полтава

Аби перевірити якість повітря, у селі встановили два пиломіри. Один із них – на будинок Сергія Васільєва. Пристрої придбала громадська організація "Еколтава" за грантові гроші, розповіла її представниця Юлія Авраменко. Загальна вартість проєкту – понад 300 тисяч гривень.

"Ось я можу показати, де він (пиломір – ред.) розташований. Ведуться ним підрахунки. І всі ці негативні наслідки нам повідомлять, та нам і самим цікаво. Тому що ми відчуваємо це як ніхто. Воно в повітрі все, особливо немає чим дихати під час опадів", – додає Сергій Васільєв.

"Наша команда виграла грант Міжнародного фонду "Відродження", і ми проводимо роботу зараз щодо екологічної дискримінації за фактором проживання біля сміттєзвалища. Взяли за основу село Макухівка. За офіційними даними зараз площа звалища становить 17,5 гектарів, але вона збільшується, і разом з ним фільтратне озеро. На звалищі немає захисних акустичних приладів які відлякують птахів", – говорить аналітикиня громадської організації "Еколтава" Юлія Авраменко.

Результати перевіряють спеціалісти комунальної установи "Інститут розвитку міста", які започаткували проєкт "Оаза". Оновлені дані з пристрою вони отримують щохвилини. Нині показники якості повітря у селі Макухівка у межах норми, розповів керівник проєкту "Оаза" Назар Плохута.

Нові пиломіри біля макухівського сміттєзвалища поблизу Полтави: які перші результати досліджень
Сміттєзвалище у селі Макухівка. Суспільне Полтава

"Пиломір, який ми встановили, визначає повітря за такими показниками: пил трьох видів. Тобто він може розділятися по величині: менший, більший і середній. Потім за оксидом вуглецю – це газ який виникає при неповному згоранні палива, або, наприклад, коли сміття горить, тліє. Тоді також цей газ виділяється. Потім за оксидами нітрогену та вмістом аміаку в концентрації повітря. Ці речовини є дуже шкідливими при надмірному вдиханні", – каже аналітикиня громадської організації "Еколтава" Юлія Авраменко.

За словами Назара Плохути, такі пиломіри у Полтавській громаді почали встановлювати 2019-го року. Відтоді найвищі показники забруднення, каже, виявляли влітку під час пожежі макухівського сміттєзвалища.

"Наші датчики у минулому році фіксували надзвичайно високі показники саме під час цих пожеж. Хочу зауважити те, що датчики наші були встановлені в центрі (Полтави – ред.) і там показники просто зашкалювали", – говорить керівник проєкту "Оаза" Назар Плохута.

Що відомо:

  • Встановлювати пиломіри у Полтаві почали 25 вересня 2019 року.
  • Нині на території Полтавської громади є шість пиломірів. Ще п’ять таких пристроїв планують облаштувати до кінця листопада.
На початок