У Тернополі проводять навчання для прийомних батьків та усиновителів

У Тернополі проводять навчання для прийомних батьків та усиновителів

У Тернополі проводять навчання для прийомних батьків та усиновителів
Суспільне Тернопіль

У Тернополі відбуваються навчання для патронатних вихователів, прийомних батьків і усиновителів. Тренінги організував обласний Центр соціальних служб. Проводять його психологи та експертка проєкту реформування інтернатних закладів області, розповіла директорка Центру соціальних служб Галина Смаль.

За її словами, зараз навчання проходять 19 кандидатів.

Михайло та Ліля Стасів із Бучацької громади планують створити патронатну сім'ю. Подружжя живе у приватному будинку. Кажуть, мають двох власних дітей – дорослого сина та 6-річну доньку:

"Син вже з нами не проживає, він навчається в іншій області, і в нас тільки донечка, а будинок великий, багато місця є. І це також було поштовхом, що для такої кількості людей стільки місця не потрібно, можна поділитися з кимось. Хочеться просто поділитися з ними тим теплом, зайняти той час на розв'язання сімейних проблем, щоб дітки могли відчути, що вони не є покинуті, що не все втрачено, що майбутнє світле, яке залежить не тільки від сім'ї, але й від них самих, що вони також можуть надалі вплинути на своє життя, покращити його. Власне для того і хочемо, щоб модель нашої сім'ї, могла для когось можливо стати фундаментом для їхньої майбутньої сім'ї".

На тренінгу сім'я другий день. Сьогодні, кажуть, говорили про законодавство.

"Спочатку, коли йшла на навчання, думала нащо того навчання, що там навчать, ми знаємо все, ми вже мама-тато, 21 рік синові, дочка маленька 6 років, ми вже все знаємо. Але ні, не задумуємося навіть над тим, що потрібно знати, що потрібно переосмислити, передивитися", – каже Ліля Стасів.

"Дуже цікаво, тому що взнаєш багато законної бази, свої обов'язки, права, а також обов'язки та права дитини. Хочеться, щоб не тільки на християнських засадах все було, але й на законному рівні, щоб дитина ніякого тиску не переживала", – розповів Михайло Стасів.

У Тернополі проводять навчання для прийомних батьків та усиновителів
Михайло та Ліля Стасіви. Суспільне Тернопіль

Окрім кандидатів у патронатні вихователі, навчаються також люди, які хочуть створити прийомну сім'ю і будинок сімейного типу. Тренінг проводить експертка проєкту реформування інтернатних закладів області Лариса Пєтушкова.

"Ми будемо всі разом вчити такі складні теми, які стосуються, чинного законодавства, як захищати дитину, підтримувати сім'ї з дітьми, що таке різні форми, чим вони відрізняються, що в них є спільного. Ми будемо з ними надалі говорити про особливості дітей, які будуть можливо переміщатися в їхні сім'ї, будемо говорити про травму, прив'язаність, про жорстоке поводження з дітьми, як воно впливає на формування дитини. Ми будемо говорити про ті етапи, які чекають кожного – прийняття дітей, як ми зустрічаємо дітей, як ми переміщаємо їх, як проводимо першу добу з дитиною, як проходить адаптація дитини. І ми рекомендуємо обов'язково пройти додаткову тему – це домедична допомога. Це допоможе їм в будь-яку хвилину відреагувати правильно на якісь сигнали соматичного та фізичного стану дітей", – каже Пєтушкова.

У Тернополі проводять навчання для прийомних батьків та усиновителів
У Тернополі проводять навчання для прийомних батьків та усиновителів. Суспільне Тернопіль

Жінка каже, шість занять проводять для всіх кандидатів разом. Потім тренінги відбуваються з кожною категорією окремо. Кандидати у патронатні вихователі мають пройти найдовший курс –12 занять:

"Кандидати у патронатні вихователі, оскільки це послуга з патронату, і вони є професіоналами, як швидка допомога. Тому що якщо в громаді є сім'я, яка не може доглядати за своїми дітьми, сім'я, яка не справляється, або там є жорстоке поводження, і щоб врятувати від цього дітей, їх переміщають у сім'ю патронатного вихователя на короткий термін від 3 до 6 місяців, поки сім'я не виправить свої якісь проблеми. Потім ці діти з їхньої сім'ї вибувають і через деякий час вони приймають інших дітей з іншої сім'ї. Вони мають бути готовими до таких складних завдань, і тому вони навчаються набагато довше. Навчаються разом з ними ще два дні спеціалісти в тій територіальній громаді, з якої вони приїхали. Ми вчимо медиків, вчителів, службу у справах дітей, фахівців соціальної роботи, поліцію – що таке послуга з патронату і чому вся команда має працювати, а не лише один патронатний вихователь".

У Тернополі проводять навчання для прийомних батьків та усиновителів
У Тернополі проводять навчання для прийомних батьків та усиновителів. Суспільне Тернопіль

Із початку цього року на Тернопільщині це шостий курс навчань. На сьогодні в області створили 4 патронатних сім'ї.

"Якщо особи виявили бажання стати патронатними вихователями, вони можуть звернутися у службу у справах дітей, яка займається пошуком патронатних вихователів спільно із фахівцями соціальної роботи в кожній територіальній громаді. Дана служба надасть їм усі рекомендації стосовно документів, які необхідно зібрати, щоб стати патронатним вихователем, а також після сформування повного пакета документів нададуть направлення в Тернопільський обласний центр соціальних служб для проходження обов'язкового навчання", – розповіла Галина Смаль.

У Тернополі проводять навчання для прийомних батьків та усиновителів
У Тернополі проводять навчання для прийомних батьків та усиновителів. Суспільне Тернопіль

862 дитини в області мають статус дитини-сироти або позбавленої батьківського піклування. Вони можуть бути влаштовані в прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу, або усиновлені, розповіла заступниця начальника обласної Служби у справах дітей Майя Шимашис:

"У патронатну сім'ю можуть бути влаштовані діти, сім'я яких опинилася в складних життєвих обставинах. Це може бути новонароджена дитина, від якої відмовилися. І цього року в нас, на жаль, ми маємо 4 покинуті дитини, які могли бути влаштовані в патронатні сім'ї, але, на наш превеликий жаль, вони перебували в інтернатних закладах. Це можуть бути і діти-сироти, діти позбавлені батьківського піклування, якщо вони опинилися в критичній ситуації".

Патронатний вихователь отримує зарплату, а також виплати внесків державного соцстахування, але працювати на іншій роботі він не може, каже Майя Шимашис:

"Це 5 прожиткових мінімумів. А якщо влаштовується дитина з інвалідністю, якщо влаштовуються декілька дітей – сімейна група, якщо влаштовується малолітня або неповнолітня вагітна, тоді вони отримують доплату. Тобто на картку патронатний вихователь зараз отримує від 11 тисяч гривень, – це виключно зарплата. На кожну дитину, яка влаштовується в сім'ю патронатного вихователя, держава виплачує 2,5 прожиткові мінімуми, а якщо є дитина з інвалідністю – це 3,5 прожиткові мінімуми за весь час поки ці діти перебувають в сім'ї патронатного вихователя. Крім того, патронатні вихователі мають ще 7 днів оплачуваної відпустки."

Читати також

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди