Як убезпечитися від бактерій і вірусів, що живуть у косметиці. Пояснює науковиця

Як убезпечитися від бактерій і вірусів, що живуть у косметиці. Пояснює науковиця

Як убезпечитися від бактерій і вірусів, що живуть у косметиці. Пояснює науковиця
Depositphotos.com

У косметиці є бактерії та віруси, які потрапляють туди або випадково, або заносяться виробником спеціально. Настільки це шкідливо чи навпаки корисно для здоров’я — в ефірі "Українського радіо" розповіла кандидатка біологічних наук Юлія Файдюк.

Про норми косметики

За словами експертки, косметика не обов’язково має бути позбавлена мікроорганізмів. Є норми, встановлені органами контролю в Україні, Європі та США, за якими допускається певна кількість бактерій у косметиці. Водночас не допускається додавання певних видів бактерій, дріжджів і цвілевих грибків.

"З іншого боку, стало модним додавати мікроорганізми як компоненти косметики. Наприклад, пробіотики як корисні бактерії додають у їжу для покращення стану мікробіом (бактерій, що живуть всередині людини). Так само стало популярним додавати пробіотики в косметику, щоб покращити стан шкіри. Водночас є небезпека, що в косметиці може з’явитися патогенний мікрорганізм", — каже Файдюк.

Про трагічні випадки

За даними науковиці, у 1930-х роках траплялися випадки смерті новонароджених внаслідок використання забрудненої бактеріями косметики. Ці трагедії фіксувалися до того, як мікробіологію приєднали до косметичної індустрії. На сьогодні, завдяки регулюванню і встановленим нормам, таких трагічних випадків не відбувається.

"Водночас у наш час траплялися випадки набуття інвалідності через косметику. Дівчина, в якої були проблеми з імунітетом, використала туш для вій подружки. Туш, очевидно, була забруднена мікроорганізмом Staphylococcus aureus. Цей мікроорганізм не у всіх викликає захворювання, але є люди, в яких захисні бар’єри організму не такі серйозні", — розповіла Файдюк.

Вона зауважила, що є відповідальність виробника, який має дотримуватися норм виробництва та пакування, а є відповідальність споживача, який має щонайменше уникати обміну косметикою. Також існує проблема, коли споживач сам забруднює косметику, оскільки бактерії є всюди – як на людях, так і всередині.

"Якщо людина залізає пальцем у баночку з косметикою, туди потрапляє чимало бактерій, які там живуть і розмножуються, бо там є що "поїсти": мінеральні олії, різні екстракти. Якщо в косметиці, яку людина наносить на шкіру, може бути 1000 бактерій в мілілітрі, то в косметиці, яку людина наносить на очі, має бути максимум 100 бактерій в мілілітрі, і в жодному випадку не має бути хвороботворних бактерій", – пояснює експертка.

Про парабени

Парабени — це складні ефіри, що використовують як консерванти в косметичній, фармацевтичній і харчовій промисловості. У 2004 році прозвучало звинувачення, що додавання парабенів у косметику викликає рак, оскільки їх знайшли у тканині ракової пухлини. Однак, за словами Файдюк, це не доводить, що саме парабени викликали цю хворобу. Також вважається, що деякі парабени мають структурну формулу, подібну до естрогену і можуть впливати на рецептори.

"Однак варто розуміти, що парабени мають антисептичні властивості. І не всі з них шкідливі", — каже кандидатка біологічних наук.

За її даними, було проведено лише одне дослідження щодо одного виду парабенів – бутилпарабену. У 2020 році оприлюднили дані експерименту, згідно з яким ожиріння у дівчаток може виникати через використання їхньою матір'ю косметики під час вагітності. Після народження дітей науковці стежили за їхнім зростанням і вагою до восьми років і дійшли висновку, що причина патологічної ваги у дітей прихована у косметиці майбутньої мами. Водночас у США не вважають парабени небезпечними та дозволяють їх використовувати. В Європі ці консерванти дозволені, але в меншій кількості.

Про органічну косметику

Файдюк зазначає, що якщо використовувати лише органічну косметику без додавання консервантів, які не дають розмножуватися бактеріям, то така косметика може бути придатною максимум пів року.

"В органічній косметиці бактерії розвиваються дуже швидко через достатню кількість поживних речовин. Якщо косметика створена частково з хімічними речовинами, а не лише з органіки, вона не так сильно псується, бактерії не можуть активно в ній розмножуватися", — пояснює вона.

Якщо йдеться про косметику у салонах краси, де нею користуються різні клієнти, то, за її словами, й мови не може бути про органічну косметику без консервантів.

Експерти дуже побоюються хенд-мейд косметики та радять її остерігатися.

"Якщо хочеться органіки, можна вирощувати і використовувати алое. Він містить полісахарид, що забезпечує регенерацію шкіри", — радить біолог.

Про термін придатності косметики

Термін придатності косметики встановлюється дослідженнями на стабільність. Додатково в Європі діє маркування PAO (Period After Opening) — це термін, коли можна використовувати косметику після її відкривання, тобто коли точно консерванти витримуватимуть наступ мікробів.

"В Україні та Білорусі маркування PAO необов’язкове. Однак бажано записувати термін, коли ви відкрили косметику, і коли термін PAO мине, позбутися її", — рекомендує Файдюк.

Про віруси в косметиці

У косметиці також можуть перебувати віруси. Досі науковці дискують щодо визначення, що таке вірус, оскільки він активізується лише коли потрапляє всередину клітини. За словами науковиця, вірус SARS-CoV-2, пандемію якого переживає світ, без живого організму фактично – це нуклеїнова кислота РНК, оточена білками і мембраною.

"Особливо небезпечно використовувати чиюсь косметику, тоді легко можна підхопити вірус і відповідно тоді розвинеться інфекція. Проблема з вірусами в тому, що це ніяк не регулюється. Немає жодного нормативного документа про віруси в косметиці", — попереджає Файдюк.

Дослідження щодо коронавірусу показало, що вбити його можна за допомогою ультрафіолету. Науковці брали вірусні частки, покривали їх шаром помади, кремової пудри та упродовж 300 секунд діяли ультрафіолетом. Після цього вірус знищувався.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок