СБУ опублікувала свідчення колишнього бойовика "ДНР", який очолював "Ізоляцію"

СБУ опублікувала свідчення колишнього бойовика "ДНР", який очолював "Ізоляцію"

СБУ опублікувала свідчення колишнього бойовика "ДНР", який очолював "Ізоляцію"
Ілюстративне фото: Pixabay

Служба безпеки опублікувала окремі елементи свідчень колишнього бойовика терористичної організації "ДНР", який очолював незаконну в’язницю "Ізоляція".

"Правоохоронці затримали чоловіка й оголосили йому про підозру одразу за 4 статтями Кримінального кодексу: ст. 149 (торгівля людьми), ст. 258-3 (створення терористичної групи), ст. 260 (створення воєнізованих формувань), ст. 438 (порушення звичаїв війни)", - сказано у повідомленні.

На допиті чоловік розповідає про своїх кураторів та поплічників, як проводилися допити незаконно затриманих та як катували людей.

"Монгол" Слєпнєв Станіслав був начальником ЦЗГ (МДБ ДНР), вони в Ізоляції дислокувалися до жовтня 2014 року. Після чого переїхали до комплексу "Озерний", – розповів затриманий.

За його словами, в "Ізоляції" утримувалися затримані, техніка та зброя.

"Я займався охороною до грудня 2014 року. Після призначили керівником "Ізоляції". Моя роль – витягнути правильні свідчення. При кожному допиті пресували співробітники ФСБ, МДБ та лікар, щоб якщо людині стане погано, її відкачали. Затримані, які не йшли на співпрацю, до них тортури", – розповів затриманий.

За словами затриманого, людей садили або одиночну камеру без туалету та не випускали, або за наказом Євдокимова Василя Вікторовича "Ленін", людину ставили на добу, щоб стояла, не годували й не поїли. Затриманий розповів правоохоронцям, що керував "Ізоляцією" до червня 2015 року.

"Після був конфлікт з охоронцем "Ізоляції". У результаті охоронець загинув, і я вже не очолював. Але я перебував на "Ізоляції" до січня 2018 року, виконував ті ж функції. Вибивання показань", – додав затриманий.

За словами затриманого, співробітники ФСБ працювали переважно з Євдокимовим Василем Вікторовичем "Ленін". Найбільший куратор "Татрій" Юрій Володимирович. Вони катували людей самі.

"Коли висадили в повітря співробітника СБУ Хараберюша, це готувалося на території "Ізоляції". На зламаній машині тренувалися розмішати вибуховий пристрій. Коли стався теракт "Ленін" вихвалявся що це їхня робота. Коли Шаповалова висадили в повітря, це теж була їхня робота", – розповів затриманий.

Читайте також: Керівнику організованої бойовиками катівні в "Ізоляції" Куліковському суд обрав запобіжний захід

Що відомо

 • У Києві 9 листопада затримали одного з керівників в'язниці, яку бойовики самоназваної "ДНР" зробили в артцентрі "Ізоляція", Дениса Куліковського.
 • 2 березня колишній полонений так званої "ДНР" Станіслав Асєєв розповів, що під час ув'язнення на Донбасі його та інших затриманих катували люди, яких пізніше повернули в Україну під час обміну полоненими.
 • Зокрема, за словами Асєєва, полонених катували Євген Бражников та Олексій Кусков. Останнього повернули на територію України ще у 2017 році.
 • Невдовзі Служба безпеки оголосила підозру звільненому Євгену Бражнікову.
 • Правоохоронці Донеччини мають інформацію про причетність 70 бойовиків до злочинів у в'язниці "Ізоляція" в окупованому Донецьку. Поліція вже оголосила про підозру керівнику катівні та одному з конвоїрів.
 • Центр сучасного мистецтва "Ізоляція" — недержавний фонд, відкритий у 2010 році на території колишнього заводу з виробництва ізоляційних матеріалів. Команда проводила дослідження, здійснювала проєкти, організовувала резиденції й відкривала виставки.
 • Весною 2014 року незаконні збройні формування на Донбасі створили цілу мережу тюрм, які за своїми умовами були непридатні навіть для тимчасового перебування людини. У той час почалася "свідома політика терору", зокрема масові викрадення та катування людей.
 • 9 червня 2014 року територію фонду захопили бойовики самопроголошеної ДНР для розміщення так званої "гуманітарної допомоги", що надходить з Росії. Після цього фонд був вимушений переїхати до Києва та трансформувати свою роботу.
 • В останньому звіті Управління Верховного комісара ООН із прав людини зазначена секретна тюрма "Ізоляція" — закритий концтабір, який створений на захопленій території заводу арт-фонду "Ізоляція", в якому таємно утримують чоловіків, жінок та дітей, до якого не має доступу навіть Міжнародний комітет Червоного Хреста.
 • У звіті також згадується про поширену практику катування та жорстокого поводження щодо утримуваних осіб. За свідченнями нещодавно звільнених, до них застосовувалися побиття, удари електричним струмом, удушення, сексуальне насильство, видалення частин тіла, позбавлення води, їжі, сну тощо.
 • З 2020 року фонд "Ізоляція" та Центр громадянських свобод розпочали реалізацію спільної адвокаційної кампанії, мета якої — досягти справедливості для жертв викрадень та катувань на Донбасі, ліквідувати концтабір на захопленому заводі арт-фонду "Ізоляція" та ухвалити закон про воєнних злочинців.

Читайте усі новини Донбасу у Telegram та Viber

На початок