"Люди бояться ночувати". У Дніпрі будинок, якому понад сто років, тріщить по швах

"Люди бояться ночувати". У Дніпрі будинок, якому понад сто років, тріщить по швах

"Люди бояться ночувати". У Дніпрі будинок, якому понад сто років, тріщить по швах
Суспільне Дніпро

У Дніпрі, в одному з будинків на вулиці Святослава Хороброго, півтора місяці тому почали з’являтися тріщини. За інформацією надзвичайників, там виявили розривні тріщини на внутрішніх та зовнішніх несучих стінах. Щодня тріщини збільшуються, але відселити мешканців будинку поки не можуть. У ситуації розбиралися кореспонденти Суспільного.

Щодня тріщини поширюються

Будинок звели у 1897 році. Інна Радіновська мешкає тут 72 роки. Розповідає: перші, незначні тріщині почали з’являтися тут 20 років тому. Люді власноруч замазували їх. Однак півтора місяці тому кількість тріщин значно збільшилася, як і їхній розмір.

Тоді мешканці будинку звернулися до міськради. Згідно з рішенням міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій людей з будинку мають відселити у мобільний житловий фонд у разі виникнення критичної ситуації.

"Невже надзвичайна ситуація - це хтось загинув? Не можна так. Потрібно швидко реагувати. Люди бояться ночувати. Отже, щось потрібно робити швидко. Ну це ж серйозно. Це ж життя і смерть", - каже Інна Радіновська.

"Як буде - не знаю. Ми боїмося, що просто на голову впаде. Ви ж бачите, що сходи можуть впасти на голову. Тоді звідси не вийдеш взагалі", - додає мешканець будинку Олександр Радіновський.

Зараз у будинку тріщини шириною розкриття від одного до п`яти міліметрів. Розташовані вони на внутрішніх та зовнішніх несучих стінах по всій висоті обох сторін будівлі, каже головний фахівець управління надзвичайників в області Дмитро Грибанов.

"Ґрунт в основі замочений, і нерівномірний осад відбувся під цією будівлею. Внаслідок чого поширилися тріщини самої будівлі. Балансоутримувачем даної будівлі проводиться моніторинг визначених сигнальних маячків. Щодня є негативна динаміка. Щодня тріщини поширюються. Стан дійсно є дуже небезпечний для перебування у цьому будинку людей", - зазначає Дмитро Грибанов.

Відселити можуть після інструментального обстеження

Усього у будинку 13 квартир. Більшість з мешканців самостійно переїхали. Зараз там, за словами Дмитра Грибанова, залишаються люди у трьох квартирах. Аби їх відселити, у місті достатньої вільного мобільного житлового фонду, каже начальник управління департаменту житлового господарства міськради Віталій Слєпцов. Однак зробити це можливо лише за умови визнання будівлі непридатною для проживання, після проведення інструментального обстеження будинку.

"Все залежить від висновків та рекомендацій за результатами інструментального обстеження. Тобто, отримуючи вихідні дані, буде виготовлено проєкт. Кожний проєкт має свою ціну. Тобто, буде визначена ціна цього проєкту, і буде розглянуте питання економічної доцільності. Якщо вона буде перевищувати вартість нового будівництва, то можна йти іншим шляхом. Якщо це буде та сума, яку можна "потягнути" на умовах участі у програмах співфінансування, які діють і у місті, і у області, то вони скористаються ними", - говорить посадовець.

Коли проведуть інструментальне обстеження будинку - невідомо. За словам Віталія Слєпцова, управляюча компанія вже замовила це обстеження у відповідної фірми.

Юрист Андрій Верба зауважує: якщо будівлю визнають непридатною до проживання, то люди мають право отримати компенсацію або нове житло.

"Мешканцям необхідно звернутися з письмовими заявами, в обов'язковому порядку, до органів місцевого самоврядування, до міського голови стосовно того, щоб дана ситуація була вирішена шляхом або надання тимчасового житла, або постійного житла. Також не зайвим буде стати на квартирний облік як громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, щоб у порядку черговості їм була можливість також надати відповідне житло", - говорить Андрій Верба.

Якщо ж міськрада відмовить людям, то юрист радить відстоювати свої права у суді.

Читайте також

- Обвалений майже рік тому будинок в Одесі обстежить спеціальна комісія

-"Списали з балансу". У Кривому Розі мешканці не можуть довести, що їхні будинки потребують ремонту

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок